2021. január 14., 18:04

Minek nevezzelek, pártom?

Azt egyelőre még nem tudjuk, hogy mely pártok milyen formában és arányban fogják alkotni az egyesült magyar pártot, milyen programmal rukkolnak elő, de már ismerjük az egyesült felvidéki magyar párt nevére tett javaslatot. Ebben már kéznyújtásnyira van a megegyezés, a forma ezúttal megelőzi a tartalmat.

Két, egymástól alig eltérő névjavaslat látott napvilágot, valószínűleg ezek közül fognak majdan választani az egyesülő kongresszus küldöttjei:

Szövetség: Magyarok, Nemzetiségek, Régiók az egyik,

és Közös út: Magyarok, Nemzetiségek, Régiók a másik.

A névben a kettőspont után megegyezik minden, előtte pedig a szövetség vagy a közös út áll, két hasonló jelentéssel bíró szavak, talán a szövetség valamivel erősebb kapocsra utal. Érezni mindkettőből a jószándékot:

ne az elszigeteltség, hanem az egymásrautaltság, a közös érdek domináljon, hogy a régiónk fejlesztése, identitásunk megőrzése egy közös ügy, amely nem csupán a magyarok számára fontos, hanem a többi nemzetiségnek is, ha talpon akarnak maradni.

Hasonló célkitűzésekkel alakult meg 1990 februárjában a Duray Miklós kezdeményezte Együttélés Politikai Mozgalom is, amely már nevében is megfogalmazta programját:

Soužití – Wspólnota – Együttélés – Coexistentia,

és fennállásának nyolc éve alatt három parlamenti választáson 39 képviselőjelöltjét juttatta be a prágai Szövetségi Gyűlésbe (tizenhármat két választáson) illetve a Szlovák Nemzeti Tanácsba (huszonhatot három választáson).

Egy jól megválasztott, céljait egyszerűen, de hatásosan kifejező névvel volt sikeres a politikai mozgalom a rendszerváltást követően, a kilencvenes években.

Most az egyesülés előtt álló három pártunk négy vagy öt szavas pártnévvel óhajtja kifejezni, az emberek tudatába eljuttatni, rögzítettni mindazt, amit Durayék annak idején megtették egyetlen szóval: Együttélés!

Persze az a név már a múlté, egy levédett politikai márkanév, és amúgy is kétszer nem léphetsz ugyanabba a folyóba. Felesleges tehát nosztalgiázni, de iránytűként mégis helytálló.

Sokak számára már a 2020-as parlamenti voksolásra elfogadott háromszavas választási pártnév is soknak, kissé mesterkéltnek bizonyult: Magyar Közösségi Összefogás (az MKP és MKÖ ketőssége is zavaró volt). A megszokásához rendelkezésünkre álló rövid idő alatt nem ivódott be teljesen a köztudatba, bizonyára az is közrejátszott ebben, hogy nem is volt teljes a közösségi összefogás, valószínűleg sokaknak ezért nem hangzott hitelesen.

Egy párt névválasztása legyen céljait kifejező, hiteles, emellett frappáns, nem túl hosszú és betűszóként is alkalmazható.  Most az egyik változatból sem tűnik ki egyértelműen ez a törekvés: sem a Szövetség: Magyarok, Nemzetiségek, Régiók, sem a Közös út: Magyarok, Nemzetiségek, Régiók javaslatból.

Mi sántít ezekben?

Egyrészt nagyon hosszú mindkét pártnév, nehezen megjegyezendő, betűszóként pedig szinte elképzelhetetlen, hogyan kerülne a köztudatba az SZMNR vagy a KÚMNR!

Gondoljunk csak az óriásplakátokra a kampányok során, jelenjenek meg lelki szemeink előtt az ilyen betúszóval ellátott kampánykütyük! Az  MKP ilyen szempontból azért volt szerencsés választás, mert a névváltozásnál (amikor a Magyar Koalíció Pártjából Magyar Közösség Pártja lett), betűszóként ugyanúgy megmaradt MKP-nak.

Másrészt mi, magyarok benne vagyunk a nemzetiségekben és a régiókban is! A magyarok külön feltüntetése a névben így triplicitás. Választani kellene: vagy etnikai pártként határozzuk meg magunkat, és akkor nemzetiségek és régiók nélkül csak magyarok, vagy pedig  nemzetiségek összefogásaként, akkor pedig magunkat nem kellene külön is kiemelni, felülemelni. Többen hajlunk az első változatra, az etnikai jelleg hangsúlyozására, a programunkban pedig kiemelkedő helyen megfogalmazva a többi etnikummal, nemzetiséggel szándékozó szoros együttműködést.

Ha pedig a második változat lenne, hogy a nemzetiségek és a régiók összefogása a hangsúlyosabb, abban az esetben kifejezőbb lenne az egyszavas Összetartozás az egyesült párt nevének.

Külön figyelmet érdemel az is, milyen lesz a pártnév a szlovák nyelvű fordításban, ami sajnos elkerülhetetlen mifelénk. Lehet, hogy tévedek, de nekem mind a szövetség – zväz, mind a közös út – spoločná cesta hangzása hangulatilag kissé idejemúltnak és nemzeti frontosnak tűnik….

De talán nem is kellene itt sokat variálni!

Habár ennek a jegyzetnek nem az a feladata, hogy  megmondja, mit kellene a pártoknak választaniuk, és hogyan kellene döntetiük, mégis játsszunk el a gondolattal!

Ha az új tömörülés jellegében etnikai párt marad, miért ne lehetne a neve MAGYAR EGYSÉG PÁRTJA – MEP, (Strana maďarskej jednoty-SMJ))? Ez a név kifejezené létrejöttének lényegét! Ha pedig a nemzetiségek és régiók pártjaként jelöli meg magát akkor csak egyszerűen: ÖSSZETARTOZÁS PÁRTJA  (Strana spolupatričnosti).

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.