2020. június 25., 19:20

Mikor lesz Matovičból államférfi?

A Matovič-kabinet megalakulásának a célja főleg az volt, hogy a Smert leváltsák, és a klientelizmust megállítsák. A kormánykoalíciót gyakorlatilag a korrupcióellenes harc tartja össze, ez lehet az a minimum, amelyben a kormánypártok egyértelműen egységes álláspontot képviselnek. A Sme rodina azonban megzavarhatja az állóvizet: Boris Kollár és Krištúfková plágiumügye miatt a kormánykoalíció támadási felületet kapott.

Fotó: TASR

Nincs könnyű helyzetben a Matovič vezette kormánykoalíció. Jelenleg az egész szlovák média a házelnökkel, Boris Kollárral (Sme rodina) foglalkozik. Mindez nem történt volna meg, ha Petra Krištúfková (Sme rodina) nem kap meg egy olyan kormánybiztosi pozíciót, amely gyakorlatilag csak egy kirakatposzt a munka-, szociális és családügyi minisztérium mellett.

A közvélemény számára eleve nagyon gyanús volt Krištúfková kinevezése,

joggal tehették fel a kérdést, hogy mégis, miféle szaktudást és szakmai segítséget jelentett volna a minisztériumnak, ráadásul akkor, amikor minden tárca spórolásba kezdett?

Mindenesetre most mindenki a csendben meghúzódó Sme rodinára fókuszált, és azóta újabb titkos ügyek kerültek a felszínre, gondoljunk csak Krištúfková Kočnerrel való kapcsolatára és a diplomamunkájára, amely erősen plágiumgyanús. Innen jutottunk el a Sme rodina elnökének, Boris Kollárnak a kétes diplomamunkájához is.

 A házelnök ugyan kiállt a kamerák elé és ,,magyarázta a (bizonyítványát)-diplomáját.

Azt azonban nem tudta cáfolni, hogy valóban a témavezetője egyik publikációját használta fel. Akárhogy is vesszük, Boris Kollár ezzel egy fontos dologra hívta fel a figyelmet: a szlovák felsőoktatási rendszer átalakításra és reformokra szorul, hiszen egyáltalán nem könnyű megítélni, mi számít becsületes munkának.

Boris Kollár egyértelműen elismerte azt, hogy megkönnyítette a dolgát, azonban a lényeges kérdésre nem tudott válaszolni, hiszen nem tudta megindokolni, miért vette át a témavezetőjétől a publikációt. Az pedig az egyetemet és a tanárt is minősíti, hogy ez probléma nélkül átment.

Boris Kollár esete azért problémás, mert az egész kormánykoalíciót minősíti, ilyenkor a kormány tagjai sem maradhatnak szótlanul, hiszen reagálniuk kell a koalíciós társuk lépéseire. 

Több kormánypolitikus ezt meg is tette, a bátrabbak és elszántabbak felszólították a házelnököt, hogy mondjon le a posztjáról, ez pedig nem kis dolog, hiszen pozíciója révén a második legnagyobb közjogi méltóságának minősül.

Matovič lépéskényszerben

A kormányfő is megszólalt az ügyben, aki óvatosan és visszafogottan fogalmazott. Igor Matovič reakciója taktikus volt, nem akart elhamarkodott döntést hozni. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy Boris Kollár személyétől egyszerre tart és tiszteli is őt. A Sme rodina a kormány második legerősebb pártja, ezért Matovičnak sem mindegy, hogyan ítéli meg a helyzetet, a kormány tagjainak nem jönne jól egy esetleges kormányválság.

 A kormányfő is mérlegelt, ezért valószínű, hogy a hátterben beszél majd a Sme rodina elnökével, de a nyilvánosság előtt az erő és biztonság látszata a legfontosabb.

Matovičnak szoknia kell azt a helyzetet, hogy már nem partizánkodhat ellenzékből, most már felelősségteljes államférfiként kell bizonyítania. Ám a kormányfő bármennyire is szeretne ebben a pozícióban tetszelegni, egyelőre nem sikerül neki. Politikai tapasztalatlansága és a nyers kiforratlan kommunikációja az, amely jelenleg gátolja őt ebben. A társadalom egy része szerint Matovič már most bohócként viselkedik azzal, hogy minden eseményt a közösségi hálóján véleményez, amely sokszor nevetséges és kínos reakciót vált ki az emberekben.

Máshonnan megközelítve a dolgot, el kell ismerni, hogy ez sokszor magabiztosságot és önbizalmat ad neki, illetve növeli a népszerűségét

azon emberek között, akik igénylik az ilyenfajta kommunikációt. A mostani eset azonban ilyen szinten csalódást okozhatott egyes választóinak, hiszen alig reagált, illetve nem ő reagált elsőként a történésekre.

Matovič számára egyértelműen hátrány, ha nem ő kezdeményez, és azzal, hogy a média, illetve a parlamenten kívüli mozgalmak reagálnak először, máris lépéshátrányba kerül. Matovič azonban kifejezetten jó kommunikátor, így biztosak lehetünk abban, hogy hamarosan újra ő irányítja majd a közbeszédet.

Az államférfi szerepét azonban még nem tudja hitelesen előadni. Ahhoz Boris Kollárt kellett volna felszólítania, hogy távozzon a parlament elnöki pozíciójából,

mert így lett volna hiteles önmagához, és így viselkedett volna államférfiként. Egyelőre ez még várat magára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.