2018. augusztus 24., 09:15

Mi mit hagyunk örökül?

Nemrég ünnepeltük az új kenyérnek, a magyar állam alapításának és kereszténységünk felvételének ünnepét. Szent István ezer évvel ezelőtt szabad, keresztény államot teremtett. Vajon 2018-ban nekünk mennyit ér az ezeréves örökség? Tudjuk értékelni a kereszténységgel kapott hitünket és teljesíteni az ezzel járó kötelességeket?

új kenyér

A hit adhat nekünk biztonságot és öntudatot, segíthet abban, hogy úgy tudjunk tisztelni más népeket, hogy mellette nem tagadjuk meg azt, ami a miénk és azt tovább tudjuk adni nemzedékről nemzedékre. Csakis ennek a hitnek az erejével tudjuk megtartani anyanyelvünket, hagyományainkat az őseinktől örökölt értékeket és ezzel az önbecsülésünket. Általa maradhatunk meg egyenes, tisztességes embernek, aki felelős viselkedésével őrzi a teremtett világot. A hit és élet egységét rombolják azok, akik megtagadják az erkölcsi kötelességek teljesítését.

István a hit őrzésére buzdította fiát, és figyelmeztette, hogy azt csakis jó cselekedetekkel tudja teljessé tenni, hiszen vezetőként példát kell mutatnia.

Mára ez a felelősségteljes hozzáállás kiment a divatból. A vezetők legtöbbször csak hatalom birtoklók és tetteiket egyetlen dolog vezérli, hogy a megszerzett hatalmat meg tudják őrizni. Az igazi vezető nem húz hasznot a rá bízott közösségből. Nem lopja meg, nem vezeti orránál fogva, nem használja ki a saját érdekeinek érvényesítésére, nem téríti a becstelenség, a tisztességtelenség útjára, hanem jó pásztorként erkölcsileg és szellemileg is igyekszik azt – személyes példát mutatva – felemelni. Tudnia kell, hogy most is a szorgalom és a becsületesség az egyetlen értékmérője az emberi életnek.

Vajon most mennyit ér Szent István hagyatéka? Megérdemeltük-e ezt az örökséget? Büszkén viselhetjük-e a nemzeti színű szalagot, amikor engedjük, hogy idegenek birtokolják az őseinktől örökölt földeket, más népek ünnepeit ünnepeljük, nem vigyázunk a környezetünkre, mérgezzük az éltető vizünket, értéktelenné tesszük a drága termőföldet, szennyezzük a levegőt, megszabadulunk minden régitől, öregeinket otthonokba dugjuk, gyerekeinket nem tanítjuk a becsületes munkára, semmibe vesszük elődeink értékeit, érzéketlenül nézzük végig mások szenvedését, meghurcolását? Szó nélkül hagyjuk az igazságtalanságot, a hanyagságot. Fennhangon hirdetjük a keresztény értékek őrzését, de nem vesszük észre, hogy a jólét telhetetlenné, kapzsivá és lustává tesz. A közöny tönkreteszi a jövőnket.

Ma, ezer év után mit hagyunk örökül?

Ha változtatunk, akkor tudjuk megőrizni értékeinket, és csakis akkor remélhetünk szebb jövőt s lehetünk méltó örökösei Szent István hagyatékának.

„És lészen csillagfordulás megint, és miként hirdeti a Biblia: megméretik az embernek fia, s ki mint vetett, azonképpen arat” – figyelmeztet Wass Albert.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.