2022. április 22., 17:45

Ki lehet a háború nyertese?

Napjainkban a háborúszakértők és a biztonságpolitikai szakemberek ezrei napi rendszerességgel és egymással versenyezve mondanak véleményt különböző nyelven az orosz-ukrán háború kimeneteléről.

orosz-ukrán háború
Fotó: TASR/AP

Annak alapján is okosabbnál okosabb következtetéseket vonnak le, hogy merre fordult az előző nap egy eltévedt orosz tank, vagy milyen magasan szállt egy kóbor ukrán légvédelmi rakéta. Eddig az volt a főkérdés, hogy mikor érhet véget a háború! Többen belőtték erre május 9-ét, mert az oroszok akkor szoktak győzedelmeskedni a háborúban. Jó, de az világháború volt, ez meg most egyelőre „csak” lokális, amivel többen elégedetlenek is, és szeretnék kiterjeszteni világivá. Szlovákiában a hatalmi elit legalábbis mindent elkövet ennek érdekében. Az viszont tudjuk, mennyi ideig tartott legutóbb a világháború, mennyi emberáldozattal járt és milyen pusztítást okozott! Nem véletlenül vigyáznak a szlovák orvosok annyira a szlovák nemzeti felkelés még életben lévő veteránjaira, akik a nácizmus ellen egykoron fegyvert ragadtak. Csak már ők egyre nehezebben viselik, cipelik magukon a medálokat az évfordulós ünnepségeken...

Úgy tűnik, Szlovákiában gyorsan megfeledkeztek arról, hogy mennyi ideig kellett vigyázban állva emlékezni a felszabadulásra, a nagy vörös hadseregre. Hosszú évekig az ideiglenesen nálunk tartózkodó szovjet katonatisztekkel együtt. Kíváncsi vagyok, hogy idén május 8-án mit fognak erről mondani, hogyan fognak emlékezni a politikusaink a világháború befejezésére?   

Ma már inkább az foglalkoztatja az elemzőket, hogy ki nyeri meg a háborút. De hogyan lehet ennek a háborúnak egyáltalán nyertese?

Hogyan győzhetnek mondjuk, az ukránok, miközben rengeteg települést tettek az országban a föld színével egyenlővé az oroszok, és az infrastruktúra nagy része is megsemmisült. Lakóházak ezreit rombolták le, hova fog visszatérni az az 5 millió ukrán, aki a háború miatt volt kénytelen elhagyni az otthonát, még akkor is, ha egy részük nem is óhajt hazatérni. Miközben az orosz házak ugyanúgy sértetlenek maradtak, mint a két világháborúban az amerikaiaké voltak.

Lehet-e győztes egy szétrombolt, feldúlt ország?

De lehetne-e győzteseknek tekinteni az oroszokat, akik a remélt villámháború helyett sok áldozattal járó, hónapokig tartó háborút folytatnak a Nyugat által komolyan felfegyverzett ukránokkal? Az élet minden területére kiterjedő, egyre szélesebb körű szankciók mennyire fogják meggyengíteni Putyin hatalmát? És ha visszavonulnak majd egyszer az oroszok, milyen sors vár a Luhanszkban, Donyeckben és máshol is szép számban élő orosz nemzetiségű ukrán állampolgárokra? Vagy ha nem vonulnak vissza, és Krímhez hasonlóan orosz kézre kerülnek ezek a területek, mi lesz az ott élő ukránokkal? Az Európa Unió mindent megtesz, hogy Ukrajna nyerje meg a háborút, jelentette ki szerdán Kijevben Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az ukrán elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján. De ez mire lesz elegendő, és kinek az érdekeit szolgálja?  

A világ józanul gondolkodó részében az lesz a háború győztese, aki nagyobb kompromisszumokra képes a béke érdekében!

Zelenszkij ukrán elnök nem hagyja magát, nem adja fel a harcot, a végsőkig kitart. De a nép, az istenadta a nép is ezt akarja? Senki se tudja, hogy mit szeretne jobban az ukrán nép: büszke ukránként felemelt fejjel meghalni, vagy lehajtott fejjel, kevésbé büszkén élni? Pályát tévesztett ember ez a Zelenszkij, hiszen már nem sorozatszínészként arat sikereket, hanem marionett-színészként, felső mozgatású bábjáték szereplőjeként törekedik babérokra. Csakhogy a zsinór, amin rángatódzik, mások kezében van! Az ukránok lehet, hogy elhiszik, hogy ebben a háborúban nem amerikai és nyugati érdekek diktálnak, hanem honvédő célok. De amikor már azt követeli Zelenszkij a Mariupolban, az acélgyár földalatti bunkerjeibe menekülő, ott élelem és ivóvíz nélkül sínylődő ukrán katonáktól, hogy tartsanak ki, ne adják meg magukat, azok vajon mit gondolhatnak magukban?

Szinte többet követel már, mint kér a világtól! Akik pedig nem teljesítik maradéktalanul és időben a követeléseit, azokat oroszbarátként kezeli. Az emberi élet számára másodlagos, ami jól érzékelhető azon is, hogy a humanitárius segítségnyújtás neki mennyire nem elegendő, csak másodlagos támogatás. Fegyvereket követel a nagy „békeharcos”!   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.