lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. október 22., 10:41

Gloria Victis 1956 - a világtörténelmet író elődök előtt tisztelegve

Az 1956-os októberi magyar forradalom a felvidéki iskoláinkban az erős 48-as hagyományok miatt hosszú ideig volt az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc árnyékában. Az utóbbiról ugyanis még a szocializmusban is meg lehetett emlékezni, 56-ot viszont nehezen oldódó hallgatás övezte a sokáig tartó hivatalos ellenforradalmi beállítottsága miatt, melyet Pozsgai Imre híres „népfelkeléses” nyilatkozata tört meg. 

Gloria Victis 2018
Fotó: Rákócszi Szövetség

Néhány felvidéki történelemtanár még 1989 után se lelkesedett érte annyira, amennyire illett volna. Olyan fals hangok is kiszűrődtek, hogy Felvidéknek ehhez az 56-os történelmi eseményhez nincs sok köze, mert a határok miatt erre a területe nem terjedtek ki a forradalmi események, harcok. Akkor még nem igazán tudatosítottuk, hogy a szabadságvágyó magyar léleknek bárhol a világon ez mit jelentett. A kilencvenes évek elején egy középiskolás kisdiákom arra a kérdésre, hogy mi a lényeges különbség 1848 és 1956 között azt válaszolta, hogy a tank. Mert hiába volt már 1848-ban is puskaporos a levegő, és beleszóltak már akkor is az oroszok a dolgainkba, az 56-os harcokban az eszmék mellett már a tankoké volt a főszerep. Pedig a kisdiák válaszadásakor még el se kötötték Budapesten azt az emlékezetes tankot. Erre csak 2006. október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének ötvenedik évfordulóján került sor, amikor a Gyurcsány-terrorban rendőrök válogatás nélkül vertek össze békés ünneplőket és tüntetőket.

Aznap délután volt az a felejthetetlen jelenet: beindítottak és egyenesen a rendőrsorfalig irányítottak tiltakozásul az Erzsébet téren egy díszletként kihelyezett tankot. A megörökített jelenet bejárta a világsajtót, Gyurcsány évfordulós öngóljaként emlegetve. Aztán idővel tudatosult bennünk, hogy 1956-ban egy nemzet kelt fel, és mondott nemet a diktatúrára. A hősöket nem feledjük, az árulókat megjegyezzük!

A Felvidék-barát és a későbbiekben már külhonimagyarság-barát Rákóczi Szövetség rendszeres októberi Gloria Victis ünnepsége aztán nagyot lendített 1956 megítélésén. Néhai Halzl József elnöknek köszönhetően az emlékünnepség a Rákóczi Szövetség legnagyobb és legemblematikusabb rendezvényévé vált az elmúlt három évtizedben. A háromnapos rendezvény meghatározó elemévé vált az állami ünnepségeknek. Október 22-én délután az 1956-os forradalom bölcsőjénél, a műegyetemi aulai ünnepséggel veszi rendszerint kezdetét a megemlékezés. Ezt követően az esemény fénypontját a történelmi útvonalon, a Műegyetemtől a Bem térre tartó fáklyás felvonulás képezi, ahol megemlékezést és koszorúzást tartanak. A rendezvénysorozat részeként a Rákóczi Szövetség évente történelmi vetélkedőt is meghirdet a Kárpát-medencei középiskolások számára, ebben az évben immár 28. alkalommal.

Az idei háromfordulós vetélkedő témája: A Himnusztól a Nemzeti dalig. A beküldött dolgozatok alapján a legjobb 60 csapat meghívást kap a második fordulóba, amely részét képezi a Gloria Victis 1956-os Ifjúsági Találkozónak Budapesten. A vetélkedő középdöntőjét és döntőjét a Műegyetemen tartják. Ebben az évben szintén október 22-én és 23-án a Magyar Nemzeti Múzeumban „Madách 200” néven egy irodalmi témájú középiskolás vetélkedőt is rendeznek 180 diák részvételével.

A háromnapos ifjúsági találkozót, amelybe határon túli egyetemisták is bekapcsolódnak számos egyéb kísérő program övezi. Az évek során a fiatalok ellátogathattak az Országházba, a Nemzeti Múzeumba, a Terror Házába, a 301-es parcellához, a budai várba, filmvetítésekre, városnézésre, beszélgetésekre, kiállításokra, táncházakra, dunai hajózásra került sor. A kezdetek óta nemzedékek nőttek fel ezen a háromnapos budapesti élményen. Mindig megható érzést jelentett a fáklyás menetben büszkén vonuló mosolygós fiatalok látványa! Minden felvidéki diák számára feledhetetlen élménynek bizonyultak ezek a napok, volt például olyan felvidéki magyar gimnazista diák, aki ezen az ünnepségen járt első alkalommal a magyar fővárosban. Az 1956-os magyar forradalom üzenete minden alkalommal megérintette őket!

Ebben az évben tízezer középiskolás és egyetemista részvételével emlékezik az 1956-os forradalomra és szabadságharcra, a világtörténelmet író elődökre a Rákóczi Szövetség. Közel háromezer középiskolás és egyetemista érkezik Budapestre a Gloria Victis 1956-os emlékünnepségre. További 140 Kárpát-medencei középiskola több mint hétezer diákja utazik legalább egy határ átlépésével egy másik magyar középiskolához ünnepelni. Hála és köszönet mindezért a Rákóczi Szövetségnek!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.