2021. szeptember 6., 18:33

Edókám, így nem lehet kormányozni!

Olvasom, hogy az új szabály értelmében a nem oltottakat is közel engedik a szentatyához annak szeptemberben esedékes látogatásakor. Hogy járványügyi szempontból ez jó-e vagy sem, döntsék el a szakértők, jó cipészként mi maradunk a kaptafánál.  Számunkra sokkal érdekesebb, hogy a Heger-kormánynak már megint sikerült megijednie a saját árnyékától.

eduard heger
Fotó: TASR

Idén tavasszal, mikor Igor Matovič belebukott a Szputnyik-ügybe, a helyére kinevezett Eduard Hegertől mindenki nyugalmat és konszolidációt várt. Színház helyett tetteket, posztolgatás helyett kormányzást. Az ilyenkor szokásos sajtóportrék kompromisszumkész figurának írták le a frissen kinevezett miniszterelnököt, s bár politikai tapasztalatlansága nyilvánvaló volt, joggal remélhettük tőle, a facebook-kormányzás után nyugodtabb idők jönnek, határozott, de megegyezésre kész, a józan érvekre hallgató miniszterelnököt kap Szlovákia.

Nos, Heger félig-meddig beváltotta, amit ígért. Hallgat ő mindenre és mindenkire, kompromisszumot pedig pont úgy köt, mint a nagyanyám moherpulóvert. Mamácska is kötött, ha kellett, ha nem…

Elöljáróban nem árt hangsúlyozni, jelen írás nem azért született, mert járványügyi szempontból feltétlenül kritikát érdemelne az oltatlanok pápalá(toga)tási moratóriumának feloldása. Magyarországon 75 ezer embert várnak az Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjére, oltottakat és oltatlanokat egyaránt, egyelőre úgy tűnik, negatív koronavírus-tesztre sem lesz szükség. Ha népegészségügyi vonalon van is mit kritizálni a döntésen, azt járványügyi szakemberek tegyék, ne újságírók vagy önjelölt fotelvirológusok. Azt se felejtsük el, habár hivatalosan a pápalátogatás szervezői, a katolikus püspöki kar változtatott a szabályokon, de a kormány, pontosabb a közegészségügyi hivatal engedélye nélkül erre nem kerülhetett volna sor. Emlékezzünk csak vissza! A püspökkar szóvivője alig két hete még arról beszélt, szerették volna elérni, hogy a kormány törölje el az oltatlanokra vonatkozó tilalmat, de kérésük süket fülekre talált. Egészen mostanáig…

A kabinet legújabb döntésével nem az a legnagyobb baj, hogy (potenciális) népegészségügyi kockázattal bír, hanem az, hogy szöges ellentétben áll a korábbi döntéssel. A kormány egy július végi határozatát változtatta meg egyik napról a másikra, úgy, hogy még csak különösebb nyomás sem helyeződött rá. A Fico- és Pellegrini-féle külső, a Kollár-féle belső, illetve a parlamenten kívüli ellenzék nyomása azért nem olyan hatalmas, hogy ne lehetett volna ellenállni neki. Még azt is megértem, hogy féltek a blamától. Négyszázezer embert vártak a pápalátogatás szlovákiai állomásaira, közben regisztrált nagyjából 35-40 ezer. Kevés, tényleg! Melyik kormány merné vállalni egy ekkora lebőgés ódiumát?

Hegerék sem merték, csakhogy ennek rendkívül rossz üzenete van.

Az ingázókra vonatkozó határátlépési szabályok szigorítása majd enyhítése után is leírtam, óriási hiba mindenkinek megfelelve kormányozni. A politika persze jó esetben a többség akaratáról szól, s számomra a populizmus sem szitokszó, de nagyon nem mindegy mikor és miként hallgatunk a döntéseinket ért kritikákra. Hegernek nem is kellene nagyon messzire mennie, Budapesten rengeteget tanulhatna arról, hogyan kell ezt csinálni. Talán sokan emlékeznek még a magyarországi netadó körüli tüntetéssorozatra. 2014 októberében a Fidesz kitalálta, hogy adót vet ki az internetforgalomra, gigabájtonként 150 forintot. A következő napokban tízezrek vonultak az utcára tiltakozni, október 31-én Orbán már be is jelentette, nem lesz netadó, s azóta sincs. Történt mindez alig néhány hónnapal a Fidesz második kétharmados sikere után. Látjuk, lehet ezt jól is csinálni.

Hegerék azonban rosszul csinálják.

Olyan kérdésekben hátrálnak meg, amelyekben nem lenne szabad. Függetlenül attól, hogy mit gondolunk a határátlépés szigorításáról vagy a szentatya látogatásáról, járványügyi kérdésekkel „húzd meg, ereszd meg”-et játszani óriási hiba. Miközben az oltási kedv renyhesége miatt a parlament józanabbik fele telesírja a sajtót, nem veszik észre, hogy épp e rosszul értelmezett „hintapolitika” okozza a bajt. Milyen üzenete van annak, hogy néhány ezer hangoskodó képes meghátrálásra kényszeríteni a kormányt?! Most akkor az oltás mégsem annyira fontos? Egy kora tavaszihoz hasonló vészhelyzet esetén majd a kötelező maszkviselést sikerül eltöröltetniük? Esetleg, ha kellő nyomást helyezünk Hegerre, a kormányfői piszoárba majd maga üríti ki a vakcinás ampullákat? Valaki tegye már fel a soron következő kormányülésen a kérdést, hogy a fenébe várunk felelős döntéseket az ország állampolgáraitól, ha a kabinetünk képtelen ilyen döntéseket hozni. Így nem lehet kormányozni!

S ha már az írás apropóját a szentatya látogatása adta, hát idézzünk egy idevágó passzust a Bibliából.

Legyen a ti beszédetek: igen, igen, nem, nem; ami ezeknél több, a gonosztól van.”

Fotó: TASR

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.