2018. október 16., 10:36

Bugár megosztottsága

Kétségkívül, hogy a szlovákiai politikusok közül Bugár Bélának, a Most-Híd elnökének a megítélése erősen megosztja a hazai közvéleményt. Ennek több oka is van, de köztük az is közrejátszhat, hogy ő maga is képes volt a megosztásra. Megosztott a megítélése, mivel megosztó a politizálása is.

201803261424380.bug01.jpg

Ha figyelemmel kísérjük a 2018-as közvélemény kutatások eredményeit a legszavahihetőbb és legkevésbé szavahihető politikusokra vonatkozóan, szembetűnő a pártelnök népszerűségének ingadozása. Februárban a Focus ügynökség felmérése még 31%-ot mért Bugár megbízhatóságának, májusban már csak 25,9%-ot, szeptemberben pedig újra felkúszott 27,7%-ra. Valószínűleg ez azzal magyarázható, hogy az idei februári népszerűségi csúcsot még az idei belpolitikai botrányok, a tavaszi tragikus esemény, valamint Bugár hintapolitizálása előtt mérték, a májusi zuhanás oka pedig az lehet, hogy addigra már köztudottá vált a Most-Híd elszalasztott nagy lehetősége: nem lépett ki a kormányból, nem váltotta ki az előrehozott választásokat, megelégedett a kormány személyi cseréivel. A szeptemberi jobb eredménye pedig valószínűleg már annak köszönhető, hogy köztársaságielnök-jelöltként megkezdte kampányát, és a tavaszi történések lassan már a feledés homályába merültek.

A legmegbízhatóbb politikusok felmérésével párhuzamosan általában mérni szokták a legmegbízhatatlanabbakat is. Nos, legutóbb, a szeptemberi felmérés alkalmával csak Kiskánál és Pellegrininél mértek 62:35, illetve 48:45 pozitív arányt a bizalom és bizalmatlanság között. A legkevésbé szavahihető szlovákiai politikusok ranglistáján februárban 64,7%-ot mértek Bugárnak, szeptemberben ez már 68,5% volt a pártelnök kárára. Bugár Béla megítélése bármennyire is megosztja a szlovákiai közvéleményt, köztük a magyarokét is, mégis elmondható, hogy évek óta mérik őt, ott van az élbolyban a szavahihetők és szavában kételkedők között is. A választópolgár elsősorban azokban bízik vagy sem, akik jelentős alkotmányos tisztséget töltenek be, illetve nevük ismert, régen benne vannak a politikában. Bugár pedig lassan 30 éve ott van, három pártban is volt országos elnök, ugyanennyi alkalommal töltötte be a parlament alelnöki tisztségét is.

Neve közszájon forog, jobban, mint tevékenységének pozitív visszhangja. Ez a helyzeti előnye, illetve hátránya.

Mindenképp el kellett indulnia, hiszen pártja és saját népszerűsége is lejtmenetre váltott ellentmondásos politizálása, Fico pártja iránti lojalitása, a hatalom érekében önként vállalt kiszolgáltatottsága miatt.  A kérdés csupán az, hogy ezen mennyit képes javítani vagy rontani a jelölése, indulása köztársaságielnök-jelöltként. Merthogy egyszemélyes párt a Most-Híd, abban kevesen kételkednek.

Érdekes lenne viszont csak a felvidéki magyarok körében elvégezni egy felmérést Bugár megbízhatóságát, illetve megbízhatatlanságát illetően. A tisztánlátás és miheztartás végett.

Valószínűleg ez a közvélemény-kutatás hűen tükrözné a felvidéki magyarság megosztottságát is, amelyért elsősorban őt terheli a felelősség, illetve övé az érdem, attól függően melyik párt szemszögéből nézzük a közelmúlt történéseit.

Azzal párhuzamosan pedig, hogy egy kisebbségből származó köztársaságielnök-jelölt saját személyének elfogadása végett fenntartások és gátlások nélkül közeledik a többséghez, sajnos, egyre távolabb kerül a kisebbségtől. Van, akinek ez megfelel, van, akinek nem!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.