2023. november 6., 12:15

Allah fizesse meg határtalan nagylelkűségét!

A szolgálati autók átadása alacsonyan lógó „gyümölcs” a politikusok számára, legyen az tűzoltókocsi, hóeke sószóróval, vagy éppen kukásautó. A mentőknél kicsit óvatosabban kell eljárni, hogy a pártállásnak megfelelő egészségügyi lobbicsoporthoz menjen az ember. A rendőrautó viszont biztos befutó, a modern társadalom – egyre inkább foszlóban levő – társadalmi szerződése értelmében a magánember lemondott az erőszak gyakorlásáról, és ezt a területet monopolizálta az állam, és a rendőrségen keresztül gyakorolja.

rendőrautók - Kadirov

Az sokakban kérdésként megfogalmazódhat, hogy amikor az infláció vágtat, a belharcoktól tépett rendőrség pedig példátlan bizalmi válságot él át, az a legjobb időpont-e a rendőrautók dizájnjának megváltoztatására, és azok bizonyosan nem olcsó átfestésére, azt viszont senki sem merné mondani e hazában – legyen akár a Smer, akár a PS szavazója –, hogy egy újabb rendőrautó nem férne el a leltárban. 

Mennyivel inkább így van ez egy hadviselő országban, ahol a belbiztonság megszilárdítása kulcsfontosságú. A közösségi médiában rendkívül aktív Ramzan Kadirov csecsen elnök soha nem mulasztja el annak lehetőségét, hogy katonákkal, külföldi zsoldosokkal, rendőrökkel, határőrökkel, hadifoglyokkal, frontra induló csapatokkal, elfoglalt vagy megsemmisített ukrán haditechnikai eszközökkel fényképezkedjen. Többször láthattuk már, amint újabb és újabb haditechnikai eszközöket vagy szállító járműveket adott át különböző egységeknek. Október 26-án arról tett közzé egy rövid videót, amint a közlekedési rendőröknek ad át tíz járőrautót. Sima propaganda, állami pénzen, mondhatnánk, de hát Csecsenföldön nem kérhetjük számon az európai liberális demokráciák legnemesebb hagyományait, Csecsenföld ugyanis nem demokrácia, hanem törzsi berendezkedésű állam, ahol a Kadirov édesanyja által vezetett, az édesapjáról elnevezett közalapítvány ajándékozza meg a rendőrséget.

Tíz rendőrautó egy három Nyitra megyényi országban nem különösebben észrevehető tétel, ez esetben azonban Kadirov láthatóan vadonatúj Škoda Octavia típusú személygépkocsikat adott át.

Na, álljunk meg egy szóra! Hogy kerül a jelen pillanatban németek birtokolta tradicionális cseh márka a szankciókkal sújtott Oroszországba? Az egyébként legfeljebb a Groznij TV ingerküszöbére számot tartó, az újabb, immár 12. szankciós csomag elfogadásáról döntő EU-csúcs elé időzített propagandaesemény így görbül kérdőjellé. A bejegyzés végén Kadirov az anyukájának köszöni az új rendőrautókat, és kéri Allahot, fizesse meg határtalan nagylelkűségét. De vajon Allahon kívül ki és kinek fizetett még a vadonatúj nyugati termékek Oroszországba szállításáért?

A pénteki EU-csúcs zárónyilatkozatában ez áll: „Tovább kell gyengíteni Oroszország azon képességét, hogy vívni tudja háborúját, többek között a szankciók megerősítésével, teljes és hatékony végrehajtásukkal, valamint kijátszásuk megakadályozásával.” 

Az oroszpárti elfogultsággal bizonyosan nem vádolható Nemzetközi Valutaalap 2023 júliusi prognózisa 1,5 százalékpontos GDP-növekedéssel számolt, melyet azonban 2,2 százalékpontra módosítottak. Ez finoman szólva sem annak a jele, hogy az orosz gazdaság eresztékeiben recsegne. Bár az orosz gazdaság egyik komoly bevételi forrása a kőolaj- és földgázexport, és az ebből származó kiesés valóban tetemes, mivel Oroszország korábban sem volt teljesen integrálva a globális gazdaságba, kitettsége nem tekinthető kritikusnak. Ráadásul a világ nagyobb része nem csatlakozott a szankciókhoz, így bizonyos termékek esetében új piacokat is képes találni. 

A 12. szankciós csomag egyebek mellett megszünteti a csővezetéken keresztül történő olajimport lehetőségét Németország és Lengyelország számára. Ezzel nyilván jól megbüntetik az oroszokat. A kőolaj ársapkát kijátszó hajók kikötését is megtiltják az EU kikötőiben. Nem tudják már, hogy csűrjék-csavarják a tengeri olajszállítás tilalmait, a libériai zászló alatt hajózó tankereket azonban ez láthatóan kevéssé érdekli...

Kadirov Škodái csupán cseppek a tengerben, a „nagy kép” azt mutatja, hogy Oroszország az EU erőfeszítéseitől függetlenül még sokáig lesz képes finanszírozni a háborúját.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.