lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 28., 09:05

Akik szárnyakat adnak

Sokszor bekötött fejjel jött be az osztályba reggelenként. Egészen kicsiként megtanultuk, hogy a tanító néninek ilyenkor fáj a feje. Migrénnel küszködött.

tanár
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Nekünk pedig illett jónak lenni, kevésbé zsibongani. Akkor hamarabb elmúlt a főfájása. Tanító néni amúgy türelmes volt, és kérésemre mindig felírt egy csúnya betűt is a táblára, kétszer áthúzva. Hogy tudjuk, ez macskakaparás.

Közel ötvenéves emlékek villannak fel bennem iskolás koromból. Négyosztályos kisiskolában töltöttem az első éveket. Volt úgy, hogy egymást tanítottuk. A fiúkkal átmentünk a tornaterembe, és ott szépen átvettük a verseket…

A tanító néni engem néha a közeli boltba is elküldött. Néhány apróságot vettem, és már vissza is voltam. Mindig én kaptam a leghosszabb verset, ha ünnepségre készültünk. Jó darabig énekeltem is. Csak aztán a hangom elmélyült, hamissá vált. Lencsi tanító néni pedig azután sokkal több prózai szerepet adott, hogy kárpótoljon.

Felső tagozat a szomszéd faluban. Az ötödiket még a régi kaszárnyából átalakított iskolában töltöttem, de hatodiktól már a barakkokból álló, átmeneti iskolában tanultam. Ott is jól éreztem magam.

Emlékszem, a Huckleberry Finn kalandjairól szóló könyvbeszámolóm olyan jól sikerült, hogy nevetett az egész osztály. Még részletet is felolvastam a könyvből, némileg elváltozatott hangon. Olga tanító néni, aki nemcsak a magyart és szlovákot tanította, de az osztályfőnököm is volt, csak mosolygott és egyessel jutalmazott. A szülői értekezleten pedig azt mondta anyukámnak, olyan vagyok, mint a tűzről pattant menyecske. Észrevettem, hogy kedvel, de azt is, hogy hozzám szigorúbb, mint másokhoz. Nekem kicsit több feladatot adott, nem nézte el úgy a hibákat, mint másoknak. Folyton bizonyítani kellett… De nem esett nehezemre, mert szerettem őt. Szárnyakat adott, hogy repülhessek!

Rögtön az elején szögezzük le, hogy bár rokonok vagyunk, kivételezés, protekció nem lesz. Ezt mondta az őszi, elsős paradicsombrigád idején gimnáziumi osztályfőnököm, Laja bácsi. Ő nekünk nem volt tanár elvtárs, ahogy akkoriban szólították a pedagógusokat.

Ígéretét betartotta. Senki a diáktársaim közül nem vehetett észre semmit, amúgy is csupán a véletlen műve volt, hogy éppen az ő osztályába kerültem. Tőled többet vártam, még egyszer elköveted ugyanezt a helyesírási hibát, legyen bármennyire remek is a fogalmazásod, akkor ötös adok. Ilyen és ehhez hasonló mondatokat kaptam tőle. Mégis éreztem, hogy kedvel, a javamat akarja. „Rokonilag” csak akkor kerültünk közelebb egymáshoz, miután leérettségiztem.

Szerencsésnek mondhatom magam, mert alapiskolától az egyetemig mindenütt voltak olyan pedagógusegyéniségek, akikkel kölcsönösen kedveltük, mi több, szerettük egymást. Akiktől nemcsak tudást, de tartást is lehetett szerezni és büszkének lenni magyarságunkra. Szerettem iskolába járni.

Ez nem járt frusztrációval, félelmekkel, gyomorfájással. Ellenkezőleg. Ott mindig valami újat tanultam, sok kérdésemre választ kaptam, zsizseghettem kedvemre, jól tűrtem a szigort. És igen, bizonyíthattam is. Volt bennem talán némi stréberség is, de csak azon tantárgyak esetében, amik jól mentek.

Van egy ünnepnap. Nem pirosbetűs. Sokunknak mégis kedves. A pedagógusnapon jár a köszönet, a kis virág mindenkinek, aki élethivatásként tanítja a jövő nemzedékeit. Aki nemcsak letudja a „letanítani valót”, hanem motivál, szárnyakat ad, dicsér, fegyelmez, útba igazít. Mindenkinek vannak, voltak ilyen tanárai. És emlékezhetünk azokra a szeretett tanáregyéniségekre is, akik már odafentről figyelik, mi lett egykori tanítványaikból.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.