2018. november 10., 07:59

A Most-Híd migránskérdésben következetesen kitart az EU álláspontja mellett

Az Európai Néppárt kétnapos helsinki kongresszusán Bugár Béla ellentmondásba keveredve kijelentette, hogy egyrészt minden tagállamnak be kell tartania az EU ”írott és íratlan" szabályait, másrészt pedig szükség van a kompromisszumokra.

bugar-bela-elnokjelolt.jpg
Fotó: Archívum

A kérdés csupán az, hogy a szabályok feltétlen betartása esetén miként születhetnek kompromisszumok? Csak úgy, hogy a tagállamok önmagukkal kötnek kompromisszumokat, feladják az eredeti álláspontjukat, vagyis meghasonlanak. Az EU pedig szavai szerint nem kötelezhető kompromisszumos megoldásokra.

Nincs min csodálkozni, hiszen a Most-Híd elnökének eddigi politikai pályafutása hemzseg a kompromisszumoktól, melyek többsége kimeríti a megalkuvás fogalmát is. Egy valamiben viszont nem ismer  kompromisszumot: migránskérdésben! A menekültek befogadásában a probléma kirobbanása óta egyértelműen EU-s álláspontot képvisel még koalíciós partnereivel szemben is.

Nézzünk egy csokorra valót a vegyespárti és bugári nyilatkozatokból, állásfoglalásokból az állítás alátámasztása végett:

Az egész akkor kezdődött még 2015-ben, amikor Bugár Béla a SITA hírügynökségnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a pápa emberekhez való hozzáállása befolyásolta a Most-Híd menekültekhez történő viszonyulását, ezért helyezkedtek a pártok többségétől ellentétes álláspontra a migránsok befogadása ügyében.

Ugyanebben az évben Nagy József, a Most-Híd EP képviselője többször is felszólalt a schengeni belső mozgásszabadság védelmében és szerinte az állandó igazoltatás az első igazi nagy szög lenne az EU koporsójában. Támogatásáról biztosította egy közös európai bevándorlási rendszer létrehozását, amely legális alternatívát kínálna a gazdasági bevándorlóknak, hiszen Nyugat-Európában egyértelmű fogadókészség mutatkozik a bevándorlók befogadására.

“A bezárkózással ellentétben a menekültek és bevándorlók befogadása Európában évszázadok óta érték és hagyomány, amiből nem csak a befogadottak profitáltak, hanem mindannyian, hiszen ezek többnyire tenni akaró emberek, akik előbbre vitték Európát.” – jelentette ki a Most-Híd EP képviselője.

A kötelező bevándorlási kvótákkal kapcsolatban a vegyespárt állásfoglalása a következő volt akkoriban: „ A bevándorlási kvóták kérdését az emberségesség mindenki számára érthető dimenzióján túl az egyes európai országokkal szembeni szolidaritás aktusának tekintjük. Rá kell ébrednünk arra, hogy nemcsak az európai alapok felhasználásakor vagyunk az unió polgárai, hanem a felmerülő problémák megoldása esetében is.“ Mintha Brüsszelt hallanánk… 

Egy másik Most-Híd-as állásfoglalás a kötelező migránskvóta szlovákiai elutasítása és brüsszeli perre vitele kapcsán született meg: „Fico miniszterelnöknek az EU-val folytatott pereskedés helyett egy aktív és konstruktív pozíció megszerzésére kellene törekednie a migráns krízist megoldó rendszerszintű intézkedések keresésénél.“ 

Az állásfoglalásuk a kelet-európai vezetőket is megszólította azt hangsúlyozva, hogy „A kvóták mechanikus elutasítása helyett a kelet-európai vezetőknek mielőbb és minél konkrétabban kellene megnevezniük a szolidaritásról való elképzelésüket.“ Miközben aggodalmukat is kifejezték, hogy az európai államok egymás után vezetnek be ellenőrzéseket az államhatárokon. 

2018-ban viszont már úgy véltük, kissé fordult a kocka a vegyespártban a kötelező migránskvóta megítélésének tekintetében. A pártelnök egy júniusi Facebook – bejegyzésében meghazudtolva az előzményeket és önmagát már annak örült, „hogy az európai vezetők a migráció kezelését érintő kérdésekben a kötelező kvóták nélkül is megegyezésre jutottak. Ez fontos bizonyítéka annak, hogy Európa vezetői az uniót érintő kérdéseket felelősségteljesen kezelik.“ Később kiderült, hogy az önfeledt öröm kifejezése csak az európai vezetők felé tett gesztusként kezelendő. 

Mára viszont újra visszaállt a rend a vegyespártban migránsügyben. Bugár ugyanis kijelentette, hogy a migránskérdésre vonatkozó globális ENSZ megállapodás parlamenti elutasítására nincs semmi szükség, mivel az amúgy se kötelező érvényű.

Több más országban, így USA-ban is elutasítást és felháborodást kiváltó politikai dokumentum a vegyespárt elnöke szerint egyáltalán nem veszélyezteti Szlovákia szuverenitását, sőt, a nemzetközi szervezet keretében teret nyújt a konstruktív vitára. 

A Most-Híd berkeiben migránskérdésben tehát minden az eredeti forgatókönyv szerint!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.