2023. január 6., 15:27

A kezdet vége után

Jól nézzék meg ezt a fényképet. Ez a jövőnk része. Ezek azok a nagyhatalmak, amelyek nélkül nem épülhet fel az új világrend. És tegyék hozzá Brazília, valamint a Dél-Afrikai Köztársaság vezetőjének a fotóját is.

brics.jpg
Fotó: TASR

Jó, ha ezzel, mármint a BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) növekvő erejével minél hamarabb megbarátkozunk. Nemcsak azért, mert a realitások figyelmen kívül hagyása nettó ostobaság, hanem azért, mert nem tehetünk másként.

Ezekben az országokban él a Föld lakosságának majdnem a fele (42 százaléka), a devizatartalékok felét birtokolják, és a világ GDP-jének a 40 százaléka felé közelítenek. Ők a felemelkedő országok. Kell ennél több érv? Mondom tovább.

Azokat az energiahordozókat, amelyeket Európa a továbbiakban nem kíván megvásárolni Oroszországtól, megveszi India és Kína, de úgy is fogalmazhatnék, hogy nincs az az orosz energiahordozó, ami ne kelne el a világpiacon (és kerülő úton ne kerülne vissza az unióba, de ez már egy másik téma). Ez nemcsak az oroszoknak jó, hanem a felemelkedők fejlődését is serkenti. 

Fiatal kollégám írta 2022 utolsó számában, hogy világrendváltás zajlik a szemünk előtt, a bipoláris világot 30 évvel ezelőtt felváltó unipoláris világnak vége; talán éppen most, 2022-ben lett vége, de még nem dőlt el, hogy mi következik utána.

Biztos vagyok benne, hogy az új világrend kialakításába a felemelkedő országok is bele akarnak szólni. S hol akarnak előretörni? Ott, ahol a legjobban fáj az unipoláris világrend fennmaradásáért, de facto önmagáért harcoló Egyesült Államoknak: hadat üzennek a dollárnak és saját pénzügyi elszámolási rendszer megalapításával próbálkoznak.

Nem meglepő, hogy ebben a kezdeményező szerepét Moszkva vállalta fel. Washington persze mindent megtesz azért, hogy ezt a folyamatot megakadályozza, vagy legalább lassítsa, de vajon meddig lesz erre képes? Nem beszélve arról, hogy a BRICS kezd nagyon vonzóvá válni világszerte, és egyre több ország szeretne csatlakozni. Algéria már kérte felvételét, de tavaly novemberben jelezte érdeklődését Argentína, Egyiptom, Indonézia, Irán, Kazahsztán, Üzbegisztán, Kambodzsa, Malajzia, Szenegál, Thaiföld… tényleg megalakulhat a globális Dél csúcsszervezete. 

S mi, nyugatiak, mit tehetünk ebben a helyzetben? Merthogy nekünk ez nagyon, de nagyon nem érdekünk, csak hát nem a mi érdekeink szerint rendeződik mostanság a világ.

Éppen ez az, amivel szembe kell néznünk, hogy a következő időszakban a rendezőelv nagyon nem (csak) a mi érdekeink szerint alakul majd. Az az idő is eljön (vagy már itt is van), amikor a világ nagy, népes és meghatározó gazdasági súllyal rendelkező, nem a nyugati kultúrkörhöz tartozó országai majd megkérdezik, hogy miért is olyan az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összetétele, amilyen? Rég volt a második világháború, amely megszülte azt a rendet és azt a BT-t, de ma már anakronizmus… 

És mi, „kelet-közép-európai nyugatiak” ebben az élet-halál harcban vajon hol helyezkedünk majd el? 

Megjelent a MAGYAR7 idei első számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.