2019. szeptember 20., 14:21

A harcias Orbán nem tetszik a felvidékieknek?

Hunčík Péter pszichiáter egy szlovák lapnak adott interjújában azt állítja, hogy a szlovákiai magyarok 40%-a nem ért egyet OrbánViktor magyar miniszterelnökkel, mert elutasítják a harcias politikáját, és hogy ez köztudott.

Orbán Viktor, harmadik unoka
Fotó: MTI

Utánanéztem, sehol sem találtam egy ilyen állítást alátámasztó felmérést, közvélemény-kutatást. Nem tudni, honnan szerezte be Hunčík ezt az adatot, kik, hol kérdeztek meg kiket és mikor. Az interjúban nem hivatkozott semmilyen forrásra. Ha csak nem arra gondolt, hogy Magyarországon évek óta 60 százalék körül mozog a Fidesz-kormány elfogadottsága, ezt pedig egyszerűen kivetítette a felvidéki magyarságra is. Illetve ilyen jellegű felmérés hiányában esetleg arra is gondolhatott, hogy a felvidéki magyarok 40 százaléka a Most-Híd szavazótáborát képezi, ők pedig nem rokonszenveznek Orbánnal. Ez egyrészt azért sántít, mert közel sincs a Hídnak a magyarok között 40 százalékos támogatottsága, másrészt egyáltalán nem biztos, minden hidas szimpatizáns egyúttal Orbán-ellenes is.

Persze biztos akadnak olyan felvidéki magyarok, akik elutasítják a jelenlegi magyar kormányt, és az is feltételezhető, hogy ezek többsége Most-Híd párti szavazó, mivel a magyar miniszterelnök tavaly novemberben kijelentette: „Ami a Felvidéket illeti, ott van nekünk egy tüskénk a körmünk alatt, egy híd formájú tüske (...) életveszélyes dolog áttérni az etnikai alapon szerveződő politikai képviseletről egy vegyes alapon szerveződő politikai képviseletre. Ez szerintem egy nagyon nagy veszély, ez szerintem egy csapda nekünk, ebbe ne lépjünk bele…“  Meg lehet tehát érteni őket, még akkor is, ha már ezt megelőzően is többször kinyilvánította a magyar kormányfő, hogy minden elszakított nemzetrészben elsősorban a magyar etnikai pártokra tekint partnereként, és elutasítja a vegyeset. Az is bánthatja őket, hogy Bugárék kapcsolatrendszere a magyar kormánnyal gyengébb alapokon áll, mint például a szlovák kormánykoalíció másik két pártjáé. Egyszóval Ficóék és Dankóék jelenleg jobb kapcsolatot ápolnak Budapesttel, mint a vegyespárt politikusai. 

Biztosra vehető, hogy nem minden felvidéki magyar lelkesedik Orbánért. Ez érthető, nem is kell ezzel vitatkozni, mindenkinek van saját véleménye. Az viszont a valóságtól erősen elrugaszkodott dolognak tűnik, hogy a felvidéki magyarok 40 százaléka van a magyar miniszterelnököt elutasító állásponton. Ha egyáltalán létezett valamikor ilyen jellegű felmérés! Még akkor sem tűnik ez valószínűnek, ha egyetlen magyar nyelvű napilapunk a magyar kormányellenességet napi rendszerességgel igyekszik az olvasókba sulykolni. Még akkor sem tűnik reálisnak, ha a demokrácia fogalmát másképp értelmezik a liberálisok és az illiberálisok. Még akkor sem teljesen kóser az állítás, ha bizonyos mértékben sok ember szemében szálka a magyar közmédia kvázi elfogultsága. De nem volt ez másképp Gyurcsányék idejében sem, sőt az akkori ellenzék még akkora médiateret sem kapott, mint a mostani. A magyar kormány vélt túlkapásai a demokrácia területén pedig általában a magyarországi politikai ellenzék inspirálására Brüsszel szüleményei, simán cáfolhatók minden szinten. A harciasság tehát inkább jelent kiállást a nemzeti elvek mellett! 

Félrevezető tehát a nem létező 40 százalékos felvidéki Orbán-ellenszenvet a kormányfő harcias politikájával indokolni. A magyar miniszterelnök európai politikussá nőtte ki magát, és egyre többen ismerik el a nemzeti és az európai értékek védelme melletti elkötelezettségét, kitartását. Egyre több európai országban jönnek rá fokozatosan az emberek, hogy a magyar kormányfő harciasságát nem lehet pejoratív módon értelmezni. Miért lennének kivételek ez alól a felvidéki magyarok? 

Őrájuk ugyanúgy vonatkozik a magyar állampolgárság felvételének lehetősége is, mint a többi határon túl élő magyarra. Ezt rögtön a kormányváltást követően egy 2010-ben elfogadott törvénnyel tette lehetővé a magyar kormány. Csak Ficóéknak az erre adott hisztérikus válaszreakciója miatt az itteni magyarok nem mernek élni a lehetőséggel, még mindig féltik a szlovák állampolgárságuk elvesztését, ha a magyarért folyamodnak. Bugárék ebben a négyéves kormányzati ciklusban alibista módon behúzták a farkukat, és egyszer sem mertek előhuzakodni az állampolgársági törvény módosításával, a kettős állampolgárság lehetőségének megteremtésével. Az egyik oldalon harcias, bátor kiállás a külhoni magyarok mellett, a másik oldalon Bugárék részéről pedig elvtelen meghunyászkodás! 

Ennek ellenére Hunčík az Új Szóban a Zászlós Gábor Magyar választási blokkot című vitaindító írásához fűzött hozzászólásában kifejtette: „Nekem az a nézetem, hogy a Híd-Most pártra igenis szükség van Szlovákiában.” Úgy tűnik, Hunčík nincs jó formában, ezzel az állításával is vitába lehetne szállni!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.