2020. június 14., 11:15

A díjakat nem kapják, hanem adják

Nem az az érdekes, hogy miért éppen Klaus Iohannis román államfő kapta a Nagy Károlyról elnevezett díjat, hanem az, hogy miért neki adták 2020-ban, Trianon 100. évfordulóján. A kisebbségek és az európai sokszínűség megőrzése érdekében kifejtett munkájáért, áll az indoklásban. 

Vagyis a díjat adományozók azt üzenték az erdélyi magyar közösségnek, hogy rájuk ne számítson.

Iohannis május végén vette volna át az elismerést, nagyjából akkor, amikor példátlan támadást indított a magyar közösség ellen, elszakadást, Románia felforgatását vizionálva, de a vírusjárvány közbeszólt. Hogy ezzel az otrombasággal mi volt valójában az adományozók célja, csak sejtjük, mindenesetre hihetetlen érzéketlenségről tettek tanúbizonyságot. Vagy arról a rideg, pragmatikusnak mondott, számító testtartásról, amit számtalanszor volt szerencséjük megtapasztalniuk a kontinens nemzeti kisebbségeinek. 

Még a Iohannist ájultan támogató nyugati véleményformálók is csóválták a fejüket a román államfő magyarellenes kirohanása fölött, de nem mondták, hogy nem jár neki az egységes Európa ősatyjáról elnevezett díj. És nem is vették vissza.

A díjat adományozó alapítvány elnöke valahogy úgy fogalmazott, hogy megvizsgálják, mit is mondott, de korábbi döntésüket nem változtatják meg. Akkor meg minek vizsgálják? Melyik részét nem lehet érteni annak a mondatnak, hogy a román szocialisták összejátszanak az RMDSZ-szel, hogy Erdélyt a magyaroknak adják?

És vajon minek alapján fogalmazott úgy az adományozó alapítvány, hogy Iohannis vezetésével Románia lett a legeurópaibb állam Délkelet-Európában?

Ez a megfogalmazás finoman fogalmazva is minden alapot nélkülöző társadalommérnöki konstrukció, amely azonban belpolitikai hatalmi érdekeket szolgál. Például azt, hogy az elnök tavalyi választási sikere, majd az erre épülő nemzetközi elismerése a hozzá közel álló körök győzelmét is elhozza a parlamenti és a helyhatósági választásokon.

Magyarán, Iohannis elnökválasztási győzelmével Románia ráállt arra az útra, ahol most már csak meg kell tartani, hogy Bukarest a zsebünkben legyen. S ehhez jól jön egy nagy (mit nagy, a legnagyobb!) presztízsű európai díj.

Amelyet olyan kaliberű politikusok, véleményformáló személyiségek kaptak meg, mint Konrad Adenauer, Winston Churchill, Robert Schuman, Henry Kissinger, térségünkből Václav Havel, vagy az első Károly-díjas kelet-európai politikus, Horn Gyula 1990-ben a Páneurópai Piknikben játszott szerepéért.

Ünnepi beszédében azt mondta a magyar szocialista politikus, hogy Trianon revíziója nem cél, de a magyarok erkölcsi, politikai igazságot akarnak: a kisebbségi sorban élő honfitársaik végre érvényesíthessék egyéni és kollektív jogaikat.

Mekkorát változott a világ, mondhatnánk. 30 év elteltével sincsenek kollektív jogaik, cserébe kitüntetik az őket megalázó román államfőt. Történik mindez a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján.

Megjelent a Magyar7 hetilap 202/24. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.