2022. szeptember 8., 17:17

A balfékség határa

Lehet azon vitatkozni, hogy az európai politikát igazítók teljesen hülyék vagy szándékosan gonoszak-e, de hogy a két lehetőség közül valamelyik biztosan igaz, azt egyre nehezebb cáfolni. A legújabb megerősítés Kínából érkezett. Kiderült ugyanis, hogy az ötödére visszaesett orosz földgázimportot nemcsak a csodálatosan demokratikus amerikai és norvég, a valamivel kevésbé demokratikus katari, hanem már a kínai ellátmányból is pótoljuk.

kínai gáz

Hogy a kiesett orosz gáz helyett kell valahonnan földgázt szerezni, az világos. Hogy ezt éppen Kínából tesszük, még az is elfogadható. Ami viszont nem, az a képmutatás.

Európa morális indokokra hivatkozva nem kér az olcsó, környezetbarát módon szállítható orosz vezetékes gázból, de az, hogy a nyugati világrendre hosszú távon sokkal veszélyesebb Kínát százmillió dollárokkal gazdagítjuk környezetszennyező tankerhajókon szállított cseppfolyós gázért cserébe, az teljesen rendben van. Vagy mégsem?!

Nyugat-Európa a két legfőbb mániájának, a környezettudatosságnak és a morális felsőbbrendűségnek is ad ezzel egy-egy pofont. Nézzünk csak rá a térképre. Az Európába cseppfolyósított földgázt szállító hajók Kína sárga-tengeri partvidékéről indulva előbb áthajóznak a Malaka-szoroson, átszelik az Indiai-óceánt, felhajóznak az Ádeni-öblön majd a Vörös-tengeren, Szueznél kijutnak a Földközi-tengerre, Gibraltáron keresztül áthajóznak az Atlanti-óceánra, végighaladnak Nyugat-Európa festői partvidéke mentén, majd lerakják rakományukat egy északi-tengeri LNG-fogadó állomáson. Talán az olvasó elnézi nekünk, ha nem részletezzük, mekkora környezeti terheléssel jár egy-egy ilyen hajókázás.

A szükség persze nagy úr! A magunk részéről simán elvagyunk egy összeurópai Sophie választása nélkül.

Jó lenne, ha idén télen nem azon kellene lamentálnunk, kifűtjük-e a gyerekszobát vagy inkább meleg vacsorát teszünk az asztalra. Efelé megyünk ugyanis, főként Európa vezetőinek másik mániája, a rosszul értelmezett moralitás miatt.

Hogy Oroszország büntetést érdemel háborús agressziója miatt, nehezen vitatható álláspont. Hogy Ukrajna segítségre szorul, az is az. Csakhogy arra a kérdésre, hogy miként fogjuk támogatni Ukrajnát és a hozzánk menekült milliókat, ha az európai gazdaságokat padlóra küldjük az „elbaltázott” szankciókkal, arra egyetlen nyugat-európai politikus sem tud választ adni. Pontosan azért, mert néhányuktól eltekintve (Emmanuel Macron talán az egyik üdítő kivétel) nem akad közöttük egyetlen józan gondolkodásra képes ember sem. Senki sem teszi fel például a kérdést: srácok, honnan is van Kínának eladni való LNG-je?

Nem csak arról van szó, hogy hirtelen demokratikus lett a kínai gáz. Ez a kínai gáz vagy közvetlenül Oroszországból érkezik, vagy az orosz import megnövekedése miatt szabadulnak fel más országból behozott készletek.

Talán mindegy is, a lényeg, hogy Európa tulajdonképpen orosz gázt vásárol Kínától, sokszoros áron!

Két perc rákeresni az adatokra, január óta folyamatosan nő a Kínába tartó orosz LNG-export (a vezetékes gázról nem is beszélve, de azt most hagyjuk), amely ugyan az ország ellátásában marginális tétel, de a felesleg kiválóan értékesíthető az olyan balekoknak, mint Európa. Ez az egész még vicces is lenne, ha nem az életünk múlna rajta.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/36. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.