2019. szeptember 8., 13:20

Zöldebb fővárost szeretnének

Változásokon megy keresztül Pozsony belvárosában a Szlovák Nemzeti Felkelés tere és a Kőtér. Korlátozzák a parkolást, és inkább a járókelők érdekeit helyezik előtérbe. Több lesz itt ezentúl a zöld, padokat helyeznek ki a pihenésre, a gyerekeknek pedig játszóteret létesítenek a Kőtér eddig kihasználatlan területén.

Pozsony belváros
Galéria
+3 kép a galériában

Mindez az Élő tér nevű projekt keretében történik, amelynek célja, hogy nem túl igényes változtatásokkal működőképes és élhető teret alakítsanak ki a belváros közepén. A szóban forgó ún. gyors eljárásokat a Szlovák Nemzeti Felkelés terén és környékén ősszel valósítja meg a főváros. Az egyik jelentős változást az jelenti, hogy megszüntetnek mintegy 120 parkolóhelyet, amelyek többségét eddig a pozsonyi városháza alkalmazottai használtak.

Eltűnik a parkolóhelyek egynegyede az SZNF tér felső részén, megszűnik a kőtéri parkoló, valamint a Népművelési Intézet és az Irgalmasok kórházának épülete közti utcában (Treskoň utca), illetve részben a Kalapos utcában is a parkolás. A városháza szóvivője szerint a jelzett változtatásokat egyeztették a kerületi műemlékvédelmi hivatallal és az önkormányzat szakmai részlegeivel is.

Autók helyett virágtartók

A parkolóhelyek megszüntetése után a terekre összesen 42 nagy méretű virágtartó kerül ki, kisebb termetű fákkal. A város így tesztelné, milyen fajta fák maradnak meg ott, s az így szerzett tapasztalatok a jövőben a tartós növényzet kiültetéséhez szolgálnának mintául.

A közbiztonság növelése érdekében a Kőtéren, a Treskoň utcában és a Szlovák Nemzeti Felkelés terén az emlékmű mögött világítótesteket helyeznek el, megtisztítják az emlékmű környékét, és a megrongálódott területeket is helyrehozzák. A két téren naponta több mint negyvenezer ember halad keresztül gyalog, vagy városi tömegközlekedéssel.

Az SZNF tér és a Kalapos utca leszűkített részein ezért a főváros szélesíteni szeretné a járdát a parkolóhelyek hátrányára. A főváros illetékes képviselői azt ígérik, hogy egyúttal megemelik a gyalogos-átkelőket a Főpostánál, illetve a Duna utca és a Štúr utca sarkán, valamint a Rajská utcai parkolóba való bejáratnál is. A Rajská utcán egyébként a keskeny járda miatt a parkolást átteszik az út másik oldalára, és kerékpárutat is létesítenek.

Hosszú távú tervek

A városháza szóvivője szerint ősszel a főváros építészeti versenyt hirdet a Kőtér és az SZNF tér hosszú távú stratégiájáról. Pozsony város főpolgármestere, Matúš Vallo szerint nagyon fontos a köztér, mert befolyásolja a lakosok és az idelátogatók közérzetét. A jelenlegi városvezetés nagy adósságot szeretne ezzel törleszteni. Vallo szerint a városháza több projekten és intézkedésen is dolgozik, amelyeknek az a célja, hogy kihasználhatóbbá váljanak a közterek, és jobb minőségűvé tegyék az itt élők életét, illetve az idelátogató turisták körülményeit.   

Zöld tetőkkel a klímaváltozás ellen

Újdonságnak számítanak a betondzsungelekkel tarkított fővárosban a vegetációval beültetett tetőterek is.  A zöld tetők előnye a szén-dioxid elnyelése, illetve a por és a levegő károsanyag-tartalmának a megkötése, a fűtésre és a klímára fordított kiadások csökkentése és a csapadékvíz felfogása, s végeredményben a csapadékvíz elvezetéséért fizetett költségek csökkenése s nem utolsósorban az esztétikai hatás is.

 

A hátrányok közé a kialakításával járó költségek tartoznak, a rendszeres karbantartás szükségessége és a téli csapadék megtartásával járó esetleges kockázatok.

Pozsonyban van már néhány zöld tető, például a Centrál bevásárlóközpont tetején vagy a Rozadol multifunkciós épületkomplexumban, illetve Pozsony első zöld épületében, a BBC1 Plusban, ahol a terasz zöldfelülete a teljes tetőtér 50 százalékát teszi ki. Az épülő új autóbusz-pályaudvar tetejére is két futballpályányi zöldfelületet terveznek. A környezetvédelmi tárca ebben az évben tovább emeli az önkormányzati és városi zöld tetőkre nyújtott támogatásokat. 

Ingyenes parkolóhelyek a ligetfaluiaknak

Amíg a belvárosból igyekeznek kiszorítani az autókat, a város külső lakónegyedeiben olyan parkolási rendszeren törik a fejüket, amely lehetővé tenné az ott lakóknak a hét minden napján az ingyenes parkolást. Ligetfalu november elsejétől új parkolási rendszert indít el, először csak a Dvory nevű részében, de fokozatosan kiterjesztenék egész Ligetfalura.

Ez elsősorban az itt állandó lakhellyel rendelkezőket részesítené előnyben. A polgármester szerint a parkolási kedvezmény célja, hogy az átmeneti lakhellyel rendelkezőket arra késztessék, hogy állandó lakosoknak jelentkezzenek be.

Akik nem rendelkeznek állandó lakhellyel, a kijelölt helyeken éjszaka csak óránként egyeurós parkolási díj fejében parkolhatnának, reggel 8-tól 18 óráig és hétvégeken az állandó lakhellyel nem rendelkezők is ingyen parkolhatnak majd, feltéve, ha bejelentkeznek a megfelelő alkalmazásba.

A parkolóhelyeket kék csíkokkal jelölik ki, és a bejáratnál egy tábla figyelmeztet majd a parkolási feltételekre. A régi fehér jelzés a parkolóhelyen azt jelzi, hogy egyelőre az még nem szabályozott parkolóhely.

A parkolási rendszer üzemeltetését a városrész végzi, ellenőrizni pedig a városi rendőrség fogja. A főpolgármester szerint az új parkolási rendszerbe fokozatosan további városrészek is bekapcsolódnak.

Megjelent a Magyar7 2019/36.számában.   

Pozsony belváros
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás