2024. július 19., 08:43

Zöld kéz

Ezzel a címmel workshopok sorozatát szervezik meg egy határon átnyúló együttműködés keretében. A résztvevők előadások és gyakorlati feladatok útján ismerkedhetnek meg azzal, hogyan lehet fenntartható háztartást vezetni, környezetbarát életet kialakítani, szokásokat bevezetni.

 

Kézművesség
Fotó: Fábián Gergely

A workshopok az Európai Unió támogatásával, az Erasmus+ program keretében valósulnak meg, két alkalommal a szegedi Csermely Környezetvédelmi Egyesület, illetve ugyanennyiszer a szádelői S&A Design szervezésében. A felvidéki helyszín Várhosszúrét volt, ahol az első alkotóműhely május elején, a második pedig az elmúlt hétvégén volt.

Az S&A Design képviseletében Tasnádi Szandra szobrászművész elmondta, az elképzelés már korábban, még 2020–2021 környékén megszületett, kidolgozta az alapötletet, a feladatokat, de a megvalósítást keresztülhúzta a pandémia. Elmúltával nekiláttak annak, hogy valóra váltsák a tervet, az ötlet megvolt, már csak forrást és partnert kellett hozzá találni, ami sikerült is. 

Kézművesség
Tasnádi Szandra előadást tart
Fotó:  Fábián Gergely
Az első workshopon egy alap kerámiatechnikát, a marokedény készítését próbálhatták ki a résztvevők, illetve a fába égetést, mágnessel ellátott fa lapokat készíthettek, amelyek emlékeztetőként szolgálnak azokra a fenntartható szokásokra, amelyeket szeretnének a háztartásukba, mindennapjaikba beépíteni.

Például, hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot, ha vásárolni indulnak, vigyenek magukkal vászontáskát, vagy minden nap vigyenek magukkal saját termoszt, vizespalackot, ne műanyag flakonokban vásároljanak italt. A gyakorlati feladatok előtt előadásokat hallgathattak a környezetszennyezéssel és a környezetvédelemmel, illetve a környezetbarát élet kialakításával kapcsolatban, az új, fenntartható alternatívák megismerése céljával. Az elkészült kézműves tárgyak pedig a fenntartható háztartást, az új, környezetbarát szokások bevezetését segítik elő.

A második, múlt hétvégén zajló workshopon a korongolás történetéről, a szappanöntésről, a kovászos kenyér készítéséről és annak jótékony hatásairól, valamint a méhészetről hallgathattak előadást a résztvevők, természetesen az utóbbiakat meg is kóstolhatták, az előbbieket pedig kipróbálhatták a gyakorlatban, korongolással, agyagozással különféle használati és dísztárgyakat készíthettek, illetve szappant önthettek. 

Fókuszban a fenntarthatóság

– Olyan komplex, edukációs jellegű, tudásalapú élményt szeretnénk átadni az embereknek, ami a fenntarthatóságra, a környezetvédelemre fókuszál – mondja Tasnádi Szandra. Hozzáteszi, az egyik kiemelt témakör, amivel foglalkoztak, az volt, hogyan lehet a mindennapi életünkben csökkenteni a műanyagok felhasználását. Mint mondta, erre nagyon jó alternatívák a kerámia tárgyak, amik itt készültek, és ezekhez általában érzelmileg is kötődik az ember.

Manapság műanyag nélkül létezni szinte lehetetlen. Ez egy hasznos anyag, csak mértéktelen a gyártása és a felhasználása. Jó alternatívát jelentenek a kerámia tárgyak, amiket magunk is elkészíthetünk"

– mondja hozzátéve, a fenntarthatóság kapcsán két dolgot emelne még ki, az egyszerűsítést és a mértékletességet. 

Kézművesség
Fotó:  Fábián Gergely

– Az egyszerűsítés alatt azt értem, hogy csak a szükséges dolgokat szerezzük be, hozzuk be az életünkbe, vagyis nem vásárolunk feleslegesen. S ha a mértékletesség lesz az irányadó, akkor egy idő után mindenki eljut a fenntarthatóságig, a fenntarthatóbb, jobban működő eszközökhöz, ruhadarabokhoz, ételekhez, a jobb élethez.

Végezetül elmondta, terveznek még további hasonló workshopokat, a pályázat keretein kívül is. Ugyanis az a tapasztalatuk, hogy van érdeklődés és igény ezek iránt. Örömét fejezte ki, hogy sokakat érdekel ez a téma, és hogy a résztvevők aktívak, többen hoztak saját készítésű élelmiszert: kenyeret, bort vagy sajtot.

Szép, maradandó, környezetbarát

Az utóbbit Bódvavendégiből hozta Szitás Veronika, aki nemrég feladta a városi életet, Kassáról falura költözött és farmot alapított. Mint mondta, már az első workshopra is szeretett volna eljönni, de sajnos nem tudott, a mostanit viszont már nem hagyhatta ki.

Kézművesség
Szitás Veronika és Tasnádi Szandra
Fotó:  Fábián Gergely

– Nagyon tetszik itt minden. Olyan dolgokat gyártunk a háztartásba, amik nemcsak maradandóak, de szépek és környezetbarátok is. Kipróbáltuk például a fekete agyagot, amiből én fürdőszobai kiegészítőket készítettem. Nem műanyag dolgokat veszünk, hanem természetes anyagokból készülnek a tárgyak, és ha esetleg idővel el is törnek, nem okoznak kárt a Földnek. Így lesz fenntartható a háztartásunk.

Megjelent a Magyar7 2024/28. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.