2018. október 20., 12:49

Varázslatos világító virágok bűvöletében

Megnyitották a kassai botanikus kertben a Mágikus világító virágok című kiállítást, amely egy magyar fejlesztést, sötétben világító növényeket mutat be.

vir07.jpg
Galéria
+12 kép a galériában
Fotó: TASR

A flAVATAR – Varázslatos Virágok egy olyan egyedi, magyar fejlesztés, amelynél a növényeket külsőleg, egy növényi alapú anyaggal kezelik, így azok színesen világítanak a sötétben. Egyaránt alkalmazható vágott virágok és cserepes növények esetében. A kezelt virág mintegy 30 percen keresztül színesen fénylik, ezt követően napfénnyel vagy lámpa alatt fel kell tölteni. Ennek hiányában tejfehér fénnyel világít, akár 4-5 órán keresztül is.

Fotó:  Fábián Gergő

A különleges növényeket bemutató tárlat, Haraszti Attila, Magyarország kassai főkonzulja védnöksége alatt zajlik, 2018. október 28-ig látható, naponta 9.00 és 16.00 óra között.

Fotó:  Fábián Gergő

A megnyitón Pavol Mártonfi, a kassai botanikus kert igazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Silvia Ručinská, a Pavol Jozef Šafárik Egyetem külkapcsolatokért és mobilitásért felelős rektorhelyettese örömét fejezte ki, hogy a füvészkert, egy tudományos központ nemcsak a tudománnyal foglalkozik, hanem ilyen, a szélesebb nyilvánosságnak szóló rendezvényeket szervez, amelyek összekapcsolják a tudományt, a művelődést és az esztétikát.

Fotó:  Fábián Gergő

Modernitás és ősi természeti erő

Gris Emese Diána, Magyarország Kassai Főkonzulátusának konzulja rámutatott, mai gyorsan változó világunkban a kutatás, fejlesztés és az innováció rendkívül fontos szerepet játszik, és a vállalatok is tisztában vannak azzal, hogy az újítás a versenyképesség alapfeltétele. „Kun Richárd úr cégének már a világ számos pontján van képviselete, Ázsiában, az Öböl-térségben, Észak-Amerikában és Európa számos országában. Éppen ezért külön öröm, hogy ma Szlovákiában, a kassai botanikus kertben is bemutatkozhatnak ezek a magyar fejlesztésű mágikus növények” – emelte ki hozzátéve, a világító virágok már számos díjat zsebeltek be.

Fotó:  Fábián Gergő

„Hatalmas büszkeséggel tölt el, hogy vannak ilyen kiemelkedő, lelkes és innovatív magyar feltalálók, akik munkájukkal, ötleteikkel Magyarország és a magyar tudomány hírét viszik a világba” – hangsúlyozta Gris Emese Diána. Egyúttal megjegyezte, ma a fejlesztések főleg a robotika és a digitalizáció területét érintik, de ez az új technológia az újítást a természetességgel, az élő növényekkel ötvözi, vagyis egyszerre található meg benne a modernitás és az ősi természeti erő, ami az egészet nagyon különlegesség teszi.

Fotó:  TASR

Kiemelte, mennyire fontosok és elismerésre méltók azok a fejlesztések, amelyek örömöt, valamint a szó átvitt és valódi jelentését is értve fényt hoznak mindennapjainkba, ezáltal pozitív értéket teremtenek. „Nincs a világon olyan nő, akinek ne aranyozná be a szívét egy ilyen virág. Így ehhez a kiváló innovációhoz egy rendkívül pozitív életérzés is kapcsolódik, ezáltal felülmúlhatatlanná és egyedivé téve a terméket. Én őszintén kívánom, hogy itt, Kelet-Közép-Európában számos ilyen bemutatóra, fejlesztésre, kutatási eredmény bemutatójára kerüljön sor” – fogalmazott a konzul.

Fotó:  TASR

Palenčárné Csáji Ildikó, a Kassai Polgári Klub elnöke köszönetet mondott a botanikus kert igazgatójának és dolgozóinak, akik nagy erőfeszítésekkel tették lehetővé a kiállítás létrehozását. 

A technológiát feltaláló Kun Richárd és felesége, Kun-Molnár Mónika örömét fejezte ki, hogy nemcsak a világ számos pontján lehetnek jelen, hanem a közvetlen szomszédságukban, Kassán is bemutathatják a virágokat. „Nagyon-nagyon büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan fejlesztést tudtunk létrehozni, amely amellett, hogy innovatív, nem módosítja a növényvilágot, a növények egyszerűen élnek tovább” – húzta alá Kun-Molnár Mónika.

Fotó:  TASR

Nem génmanipuláció

A megnyitót követően Kun Richárd feltaláló hangsúlyozta, a fejlesztés minden része génmanipulációtól mentes, a használt anyagok növényi eredetűek, veszélytelenek, de nem ehetők. „A mi anyunk nagyon sok összetevőből áll, nyilván nagyon fontosak az arányok. Ezt évek alatt fejlesztettük ki, és ma is folyamatosan fejlesztjük, mindig kitalálunk valami újdonságot, például új színeket csinálunk” – jegyezte meg. „Az az erősségünk, hogy nem látszik a kezelés a növényeken, ráadásul már hat színben tudnak világítani: piros, zöld, kék, vízkék, fehér és narancssárga. Ezek esetében a felvitt anyag kb. 70 százalékban megegyezik, a maradék 30 felelős azért, milyen színben világítanak a kezelt növények” – magyarázta.

Fotó:  TASR

Mint elmondta, kezdetben, a kísérleti stádiumban előfordult, hogy a növények megbarnultak, elhaltak. Később sikerült a megfelelő anyagot megtalálni, de ki kellett fejleszteni annak a technológiáját is, hogy azt miként juttassák fel a növényekre. Mára eljutottak oda, hogy a kezelés nem befolyásolja a növény élettartamát, s azokat ugyanúgy kell kezelni, ápolni, mint hagyományos társaikat. Ugyanakkor, mivel külső kezelésről van szó, azt a növény „kinőheti”, így általában lassabban növekvő növényeket használnak, a kaktuszok, pálmák a legalkalmasabbak.

Fotó:  TASR

A flAVATAR-virágok először láthatók Szlovákiában. Magyarországon már számos helyen jártak, tavaly a debreceni virágkarneválon is bemutatkoztak, de voltak Hollandiában, Olaszországban, Németországban, az Egyesült Államokban két helyen is, illetve Kínában – sorolta Kun Richárd.

Fotó:  TASR

Palenčárné Csáji Ildikó, a Kassai Polgári Klub elnöke lapunknak elmondta, a kassai kiállítás ötlete tulajdonképp a férjétől származik, benne merült fel, hogy a botanikus kert megfelelő környezet lenne a virágok bemutatására. „Nagyon szívesen vették az ötletet, úgyhogy így tudtuk létrehozni a bemutatót” – fűzte hozzá.

vir07.jpg
Galéria
+12 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.