Valóban hajózható az Ipoly
Egy folyóban evezünk. Ez a neve annak a projektnek, amely a korábbi balassagyarmati polgármester, Medvácz Lajos irányításával működő Ipoly-Táj Területfejlesztési Társulás, az Ipoly Eurorégió (Ipeľský Euroregión) és az Ipoly Unió (Ipeľská únia) részvételével, széles körű összefogás eredményeként valósult meg 2018 januárja és 2019 augusztusa között.
A Vepor-hegységben eredő Ipoly – elválasztva és egyben összekötve a rajta keresztülhaladó határ mentén élőket – több mint 212 kilométert tesz meg, amíg Helembánál a Dunába torkollik. A Duna bal parti mellékfolyója 143 kilométeren alkot természetes határt Szlovákia és Magyarország között.
– olvasható a projektismertető a www.ipelrowing.eu honlapon.
A magyarországi Balassagyarmat, Litke, Szécsény, Ipolytölgyes és Szob mellett a szlovákiai Bussa, Ipolyhídvég, Nagycsalomja, Ipolyvisk és Ipolyság-Tesmag
kapcsolódott be a határon átnyúló közös fejlesztések és aktivitások támogatását szolgáló projektbe.
Az 1992-es alapítású Ipoly Unió és az 1999-től működő Ipoly Eurorégió azzal a céllal jött létre, hogy elősegítse a régió társadalmi, gazdasági, környezeti és kulturális téren összehangolt fejlődését. Az utóbbi szervezet projektben betöltött szerepéről annak vezetője, Hrubík Béla nyilatkozott:
A települések – helyi szakemberek bevonásával, valamint a szárazföldi és a vízi túrázás összekapcsolásával – egy valóban hiánypótló, komplex kínálati csomagot állítottak össze a vízi turizmus fejlesztésére és propagálására. Miként azt az Ipoly Eurorégió projektmenedzsere, Wollent Ida is megfogalmazta, a pályázat lényege egy –
az Ipolyon való kajakozást és kenuzást segítő – eszközpark kiépítése, hogy a térség felkészüljön a vízi turizmus fogadására és a vízi turisztikai szolgáltatások üzemeltetésére.
Ennek megfelelően a projekt több mint 612 ezer eurós összköltségéből nemcsak 96 darab GPS-szel ellátott kajakot és kenut vásároltak, hanem 74 kerékpárt, kilencszemélyes kisbuszokat, hajószállító utánfutót és két húszszemélyes sárkányhajót is. Valamennyi érintett településen egy-egy könnyen összeszerelhető, mobilis úszóstéget is kialakítottak a könnyebb kikötés érdekében. Ezek közelében konténerek létesültek a vízi járművek tárolására.
Az érdeklődők rendelkezésére áll továbbá az a három nyelven, magyarul, szlovákul és angolul elérhető honlap is, amely összegzi az immár 100 kilométer hosszan „hajózhatóvá” váló Ipoly eme szakaszának értékeit, kincseit, valamint minden hasznos információt összegyűjt a vízi turizmus kedvelői számára. Segítségével a turisták nem csupán a túra útvonalát tudják megtervezni, hanem a legjobb éttermek felkutatása mellett szállást is foglalhatnak.
A programba örömmel kapcsolódott be Nagycsalomja polgármestere, Nagy Mihály is, aki reményét fejezte ki, hogy a projekt segítségével közelebb tudják hozni a fiatalokat a természethez. Elmondása szerint, mivel a feltételek adottak ahhoz, hogy a természettől egy kicsit elidegenedett fiatalokat az Ipoly ismét visszacsalogassa a vízpartra, a távlati céljaik között szerepel a gyerekek versenysportra való felkészítése is.
– fogalmazták meg a projekt kidolgozói.
És valóban, az Ipoly mente térségében, a Korponai-fennsík izgalmas tan- és turistaösvényeit bejárva, a dombtetők és árterek tornyairól és kilátóiról szétnézve, a régió hagyományos népi kultúráját, gasztronómiáját megismerve, akár gyalogosan, akár kerékpáron maradandó élményeket szerezhet a barangolni vágyó természetjáró.
Aki az Ipolyhídvég melletti Pástok nevű, 1998-ban védetté nyilvánított természetvédelmi rezervátumon, továbbá az értékes mocsári, mocsárréti, lápréti területeket őrző Hosszúréti-mocsáron és a Rizsföldön kívül megismerheti az Ipoly mente Ramsari Területet is.
A nemzetközi jelentőségű, határon átnyúló vizes élőhelyen ugyanis egy hét megállóhellyel ellátott turistaútvonalon haladva tud átkelni.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/46. számában.