2021. augusztus 17., 11:46

Vadászsólymokkal védték az áfonyást

Még a faluban se röpködnek seregélyek, amióta Barton tartózkodik Martin Čalkovský mérnök Besztercebányáról, aki betanított sólymaival természetes védelmet kínál azon gazdáknak és vállalkozóknak, akik termésüket szeretnék megvédeni a seregélyek és egyéb bogyófogyasztó madarak kártevésétől.

solymász
Martin Čalkovský solymász Besztercebányáról
Fotó: Bokor Klára

Barton a főleg paradicsomtermesztéssel foglalkozó kertészet kérte fel a solymászt áfonyaültetvényük termésének megóvására, aki másfál hónapra Bartra költözött sólymaival és vadászkutyájával. Küldetésének utolsó napjaiban találkoztunk, innét a szőlő őrzésére indul.

áfonya
Áfonyaültetvény
Fotó:  Bokor Klára

A seregélyek, amelyek egyébként hasznos madarak, a bogyós gyümölcsök érésekor áttérnek a rovarevésről az édes, érett gyümölcs fogyasztására, és irdatlan károkat tudnak okozni. Madárijesztők, rendszertelenül mozgó dolgok, alumíniumlemezkék, villogó szalagok kihelyezése mellett dobolással, hangeffektusokkal is próbálkoznak az elriasztásukkal. Bizony a falusi ember szüret táján több mint egy hónapig ébred hajnalok hajnalán hangos durrogtatásra.

sólyom
Fotó:  facebook

Ezzel ellentétben a sólyommal való védekezés, csendes, az emberek számára szinte észrevehetetlen, a seregélyek, feketerigók azonban érzékelik a ragadozómadarak jelenlétét és elkerülik a környéket.

Állandóan kémlelem a környéket, ha valami gyanús mozgást érzékelek, máris viszem az egyik madarat röptetésre. A ragadozómadár a jelenlétével és a hangjával riasztja el azokat a madarakat, amelyek megdézsmálják a termést. A cél nem a seregélyek levadászása, csak az elriasztásuk”

– mondta el a solymász, aki biológiai termésmegőrzésre szakosodott vállalkozást működtet. Hozzátette, jelenleg társa is áfonyaültetvényt véd Szlovákia egy másik területén.

solymász
Fotó:  Bokor Klára

A besztercebányai fiatalember már alapiskolában találkozott a solymászattal, vonzotta a tenyésztésük és a kiképzésük. Kifejtette, minden madara mesterséges tenyészetből való. Már 2-3 hónapos korában meg kell szerezni a ragadozómadár bizalmát, jutalomfalatkákkal rászoktatni, hogy mindig rárepüljön a kesztyűre még nagy távolságból is. A kutya jelenlétét is meg kell szoknia. A termésmegőrzésre idomított madarak adóvevővel vannak ellátva. Rámutatott, a solymászatot nem lehet könyvből tanulni, mert a madarak, csakúgy, mint az emberek, különböző természetűek, legjobb, ha tapasztalt szakembertől sajátítjuk el a szakmát.

„Erdészeti egyetemet végeztem, de a solymászathoz elengedhetetlen a vadász- és sólyomvizsgák letétele. A solymászat művelése nomád életstílus, ami szinte kábítószerként hat az emberre, de egyben nehéz is, mert sok időt igényel, nehezen lehet elmenni szabadságra. Solymászkodtam egy ideig Kanadában, Németországban, Ausztriában és Csehországban. Többfajta sólymot képzek ki, ebből én is tanulok, megtudom, melyik a legjobb és legmegbízhatóbb. Tartok kis sólymot, kerecsen- és vándorsólymot, valamint Hariss sólymot is” – fejtette ki a fiatal madarász.

Kitért arra is, az áfonya mellett cseresznyéskertek és szőlőültetvények őrzését vállalják, valamit a városokban galambriasztást. Emellett iskolában, óvodákban és fesztiválokon tartanak bemutatókat.

solymász
Fotó:  Bokor Klára

A barti cég vezetője, Dániel András portálunknak úgy nyilatkozott, drága a sólymokkal történő biológiai védelem, de az idén mindenképpen megérte, mert a solymász nagyon lelkiismeretesen és hozzáértéssel kémlelte a környéket és máris kiment, ha a legkisebb jelét is látta a seregélyek gyülekezésének. Azért is vállalták a nagyobb kiadást, hogy zörgéssel, durrantásokkal ne zavarják feleslegesen a falubelieket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.