2012. október 27., 21:14

Ülésezett a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala

RÉVKOMÁROM. Megtartotta 5. éves konferenciáját a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala. A kétnapos tanácskozáson elemezték a népszámlálási adatokat, továbbá foglalkoztak a szlovákiai magyar oktatásügy és a civil szféra érvényesülésének kérdésével.

Az SZMK-t 104 szlovákiai magyar civil szervezetet alkotja. A szervezetek évente újítják meg tagságukat. Pénteken a szlovákiai magyar felsőoktatás helyzetét és a sajtóban május óta zajló Ki a magyar? társadalmi vitát értékelték a konferencia résztvevői, szombaton pedig a népszámlálási adatokkal, valamint a Szlovákiai magyarok megmaradásának és fejlődésének alapfeltételei című, nemrég aláírt dokumentummal foglalkoztak. A tagszervezetek megvitatták a szlovákiai magyar oktatásügy helyzetét, illetve ismertették a kisebbségek jogállásáról és önkormányzatáról szóló törvénytervezetet is.

Tokár Géza, az SZMK szóvivője az MTI-nek elmondta, a konferenciát kedvezően értékeli, hiszen a nagyszámú jelentkező mutatja, hogy sokan tartják fontosnak és szükségesnek a szervezet munkáját. "Nagyon sok jó előadást és felszólalást hallhattunk, ez is azt jelzi, milyen sűrű év van a kerekasztal mögött. Reméljük, a részvevők úgy érzik, adott nekik valamit ez a konferencia, és tisztább lett számukra kerekasztal irányvonala" - hangoztatta nyilatkozatában.

Megítélése szerint az előadások megmutatták, a civil szervezetekben megvan az igény, hogy olyan gondokkal foglalkozzanak, amelyek korábban el voltak hanyagolva. A szóvivő példaként említette az oktatásügyet, amelynek helyzetével mindkét nap foglalkoztak, mégis bőven maradt kibeszéletlen kérdés.

Tokár Géza nagyra értékelte a szervezet elmúlt éves tevékenységét, kiemelve a jogsegélyszolgálat és a frissen alakult gazdasági bizottság jelentőségét. "Konferenciáról konferenciára visszatérő probléma, milyen irányba tart a kerekasztal, miként működik. Ez egy végtelen vita, hiszen úgy gondolom, amíg egy szervezet tevékenységet fejt ki, addig bírálható is" - jegyezte meg.

A kerekasztal minden évben a konferenciáján osztja ki a Civil Társadalom Fejlesztéséért díjat, amelyet az idén Malina Hedvig kapott meg az emberi jogaiért és igazáért való kiállásáért, valamint ügyvédje, Roman Kvasnica a kitartó jogérvényesítő munkájáért és az emberi és kisebbségi jogok melletti önzetlen kiállásáért.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.