Újra az Ipoly mentén találkoztak a Nyékek
1997-ben a Csemadok ipolynyéki alapszervezete Hrubík Béla vezetésével indította ismét útjára a község régi tradíciójának felelevenítése céljából a szüreti ünnepséget. Azóta – a Pincefesztivállal kiegészítve – újra és újra igyekeznek megszervezni azt.
A 2005-ös szüreti vigadalmat egy azzal párhuzamos rendezvénnyel színesítették; ez év szeptemberére hirdették meg ugyanis első alkalommal a Nyék Falvak Találkozóját, amelyre az egész Kárpát-medencéből érkeztek érdeklődők. Tiszteletüket tették többek között Alsónyék, Felsőnyék, Kápolnásnyék, Kisnyék, Feketenyék és Nyékvárkony képviselői is.
Hrubík Bélát, a jelenleg Ipolynyéket irányító korábbi Csemadok-elnököt, a remek kapcsolatteremtési és egyben kapcsolattartási lehetőséget kínáló rendezvény megszervezésében az 1990-es évek elejétől megtartott Keszi nevű települések találkozója inspirálta.
Tizenhárom évvel ezelőtt tehát a magyar törzsszövetség eme törzsének nevét viselő települések küldöttei – az első írásos emlékének 870. évfordulóját ünneplő – Ipolynyéken gyűltek össze. Azóta már szinte az összes érintett község otthont adott a közösségépítő találkozónak, melyek során az érdeklődők honfoglaláskori fegyvertörténeti és viselettörténeti előadásokat, valamint lovasíjász bemutatókat tekinthettek meg, de a jurtaállítás mellett részt vehettek különböző kézműves foglalkozásokon; ezenkívül sor került a Nyék nevű falvak iskoláinak irodalmi vetélkedőjére, és a történelmi Hont és Nógrád vármegye közös bebarangolására is. Mindezt természetesen szórakoztató folklórprogramok kíséretében, a helyi gasztronómiai és néprajzi hagyományok ismertetése, továbbá természetesen más-más műfajú koncertek mellett.
Augusztus 25-én tizenegyedik alkalommal – újfent az Ipoly partján – gyűltek össze a Nyékek, hogy a helyi gazdák vendégszeretetét élvezve közösen szórakozzanak a Pincefesztiválon.
A programsorozat ünnepi megnyitójára a helyi Hősök terén került sor, ahol az egybegyűltek fejet hajtottak az Ipoly menti hősök előtt, és – Szabó Endre tárogatókísérete mellett – a katolikus magyarság korábbi néphimnuszát, a Boldogasszony anyánk című egyházi éneket énekelték el. A besztercebányai egyházmegye püspöki helynöke, Parák József egy rövid imádságra invitálta a megjelenteket, akikkel a község polgármestere is megosztotta szabadsággal kapcsolatos ünnepi gondolatait.
Mit teszünk mi, keresztény magyarok, keresztény európaiak azért, hogy azt a szabadságot, amelyet az őseink kivívtak, megőrizzük, amikor azt látjuk, hogy míg Közép-Európában templomok épülnek, addig Nyugat-Európában rombolják azokat? A szabadság a legnagyobb dolog az életben, de áldozatokat kell érte hoznunk a mindennapokban. A mi mindennapi áldozatunk az lehet, ha hűséggel szolgáljuk közösségünket azon a helyen, ahol éppen vagyunk – zárta gondolatai sorát Hrubík Béla, aki reményét fejezte ki, hogy a Nyék Falvak Találkozója tovább fogja erősíteni közös gyökereinket.