2022. február 1., 08:11

Újabb fejlemények a Szent Korona híd ügyében

2022 januárjának végén megkezdődtek a projektindító tárgyalások az Ipolybalog és Ipolyvece között kialakítandó gyalogos és kerékpáros híd kapcsán.

Szent korona híd
A híd látványterve.
Fotó: Pakucs Gergely/pakucs-bau.hu/

Amint arról korábban már beszámoltunk, 2021. április 4-én fontos lépést tettek a Szent Korona híd létesítésének érdekében. Bálint Péter ipolybalogi és Molnár János ipolyvecei polgármester – a települések képviselő-testületeinek felhatalmazásával – aláírták az együttműködési szándéknyilatkozatot, egyben megállapodást, amiben egyúttal országaik minisztériumainak hozzájárulását is kérik a határátkelő megépítéséhez.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter levélben is jelezte Bálint Péternek, hogy a magyar kormány támogatja a Szent Korona híd megépítését.

Január végén újabb lépést tettek; ekkor került sor a Szent Korona híd, vagy ahogy a munkatervben nevezik: Ipolybalog–Ipolyvece gyalogos és kerékpáros híd és a két községet összekötő kerékpárút megvalósításáért létrehozott projekt indító tárgyalásaira. Amint arról az ötletgazda, Pászti Károly beszámolt, az Innovációs és Technológiai Minisztériumban zajló megbeszélésen Ipolybalog polgármestere, Bálint Péter, Ipolyvece polgármestere, Molnár János és a gondolatébresztő látványterv készítője, Pakucs Gergely is részt vett, de jelen voltak az Innovációs és Technológiai Minisztérium projektvezetői, valamint a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. projektvezetői is:

A megbeszélésen elhangzott, hogy a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával az Innovációs és Technológiai Minisztérium erre a célra elkülönített forrásából márciusban fogja közzétenni a környezetvédelmi és megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséért kiírandó közbeszerzési pályázatot. A beérkező pályázatokat legkésőbb októberig fogják kiértékelni, majd ezután a nyertessel szerződést kötnek.”

A közleményből az is kiderül, hogy az ezt követő egy-másfél év e tanulmány elkészítésével fog eltelni, mert „kötelező a négy évszakot végigkísérni a területen” – különös tekintettel arra, hogy a Duna-Ipoly Nemzeti Park ezen része a Natura 2000 alá is tartozik.

A projekt a kész tanulmányok ismeretében valószínűleg leghamarabb 2024 tavaszára kerülhet a megvalósulás előszobájába: a komplex engedélyeztetési eljárás lefolytatására”

– fogalmazta meg Pászti Károly.

Pászti Károly, az ipolybalogi Szent Korona Kórus másodkarnagya elhatározta, hogy minden követ megmozgat annak érdekében, hogy a nagykürtösi járási Ipolybalog és a magyarországi Ipolyvece között egy gyalog- és kerékpárhíd jöhessen létre. Az építmény neve Szent Korona híd lenne, acélszerkezetű, faragott fa és kő díszítéssel, két oldalán jelképes őrházzal. Az elképzelések szerint az Ipolyon átívelő híd – a kiépített kerékpárúton keresztül – Ipolyvece főterét és az ipolybalogi Kápolnadombot kötné össze. „A Szent Korona híd célja a két település, közvetetten a két térség, ezáltal a két ország kulturális, gazdasági és nemzeti együttműködésének megerősítése és fejlesztése, egy új gyalogos és kerékpáros közlekedési útvonal kialakítása” – áll az együttműködési szándéknyilatkozat-megállapodásban.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.