2020. március 22., 11:05

Új tüdőgyógyászati rendelő Komáromban

Miután az előző év végén nyugdíjba ment a Komáromban rendelő két pneumológus, felvetődött a kérdés, hogy sikerül-e szakorvos(oka)t találni a helyükre? Megnyugtató, hogy az év elején Malík Bábi Zsuzsanna dunaszerdahelyi doktornő megnyitotta a rendelőjét a helyi Semmelweis Ignác Egészségközpontban.

A későbbiekben talán az Agel Slovakia Részvénytársasághoz tartozó komáromi kórházban egy másik tüdőgyógyász is fogadja a betegeket.

Korábban a nyitrai kórház tüdőgyógyászati osztályán dolgozott, és későbbre tervezte, hogy átmegy az ambuláns szférába, árulta el Malík Bábi Zsuzsanna.

Mivel Czirfusz Attila doktor, a Semmelweis Ignác Egészségközpont tulajdonosa tavaly megkeresett a hiánypótló rendelőnyitásra vonatkozó ajánlatával, idén januárban beindítottam a komáromi rendelést. Naponta ingázom a dunaszerdahelyi lakhelyem és a komáromi munkahelyem között, de ez nem jelent gondot, hiszen korábban is folyamatosan utaztam. Májusban lesz a pneumológiai szakvizsgám, addig Soós Ágnes nyugalmazott tüdőgyógyász szakmai felügyelete alatt dolgozom, szükség szerint konzultálunk egymással.

Az ifjú szakember azt is elmondta, hogy a két nyugdíjas doktornő páciensei közül már soknak az egészségügyi dokumentációja átkerült hozzá, a többit egyelőre archiválták. Ezeknek a pácienseknek a leletei valószínűleg a körzeti orvosuknál is megtalálhatók, de azok nélkül beutalóval is fogadja őket.

Mindenképpen elvégzem a pontos diagnózis megállapításához szükséges bevezető kivizsgálásukat. Téglás Janette nővérkével naponta 25-30 felnőtt pácienssel foglalkozunk, reggel 7-től 15 óráig gőzerővel dolgozunk. Nálunk leggyakoribbak az asztmások és a többnyire dohányzás következtében kialakuló, idült hörgőgyulladással küszködő betegek. Vannak, akik a légúti fertőzések után visszamaradó, kínzó köhögéssel vagy intersticiális tüdőbetegségekkel keresnek fel bennünket. A többséget képező idősebb páciensek mellett sok fiatalt is kezelünk. Szerencsére a TBC-vel már országszerte egyre ritkábban szembesülünk. Bár a gyermekek TBC elleni beoltása nem kötelező, szükség szerint az is kérhető.

A korszerű rendelőben többféle kivizsgálás folyik. A hagyományos klinikai vizsgálaton, illetve spirometrián és röntgenlelet-értékelésen kívül bronchodilatációs tesztelést is végeznek. Ez azt jelenti, hogy ha a páciensnél az előző kivizsgálások alapján asztma vagy krónikus hörgőgyulladás gyanúja merül fel, hörgőtágító alkalmazása után megismétlik a spirometriai vizsgálatot.

Röntgenre vagy a kórházba, vagy a Tiszti Pavilonba, Both doktorékhoz küldjük a betegeket. Czirfusz doktor úr azonban megígérte, hogy még az idén ebben az épületben is beindul a röntgen. Az artériából vett vérgázokat a kórházi laboratóriumban szoktuk megvizsgáltatni, a többi elemzést pedig a Hedera helyi épületben levő laboratóriumban végeztetjük el. Rendelőnkben hamarosan éjszakai pulzoximéteres vizsgálat is elérhető lesz, ami a légzési eredetű alvászavarok szűrésére szolgál. Ez a betegség főleg a túlsúlyos pácienseket érinti. Ezen alváslaboratóriumi vizsgálattal, életmódbeli változtatásokkal és szükség esetén lélegeztetőkészülékhez hasonlító eszközzel lehet javítani.

A doktornő hangsúlyozta, ők fizetett időpontokban nem fogadják a pácienseket, mert arra külön rendelési időt kellene fenntartaniuk. Erre nincs időkeretük. A későbbiekben talán majd a várakozási idő csökkentése érdekében bevezetik az ingyenes időpontokat, de addig biztosan nem, amíg sok új beteget fogadnak, és nem alakul ki a páciensek száma.

Semelweis központ Komárom

A koronavírus-járvány idején természetesen szó esett a rendelésüket érintő óvintézkedésekről is.

Azoknak a várakozó betegeknek, akik bármilyen okból kifolyólag nagyon köhögnek, mindig adunk védőmaszkot. Ezzel a tőlük elkapható légúti fertőzésektől védjük meg a többi beteget. Velük szemben magunkat is maszkkal óvjuk. Rendelkezünk ugyan olyan respirátorral, amely kiszűri az esetleges koronavírust, de a fertőzésgyanús személyeknek ajánlatos inkább telefonon kapcsolatba lépni a körzeti orvossal. Ő dönt arról, hogy az illető házi karanténban maradjon-e, vagy súlyosabb esetben speciális intézménybe szállítsák-e. Ha a beteg mégis inkább tőlünk vár segítséget, akkor a központi tájékoztatónk szerint maszkban el kell őt különítenünk egy másik helyiségben, és megtenni a szükséges lépéseket.

A doktornő kiemelte, hogy a koronavírus-fertőzöttnél legsúlyosabb szövődményként légzési nehézséggel párosuló vírusos tüdőgyulladás léphet fel. Amennyiben fennáll a légzési elégtelenség, mielőbb kórházi lélegeztetőgépre kell kerülnie a betegnek, hiszen gyorsan romolhat az állapota. A megelőzés érdekében legtöbbet a gyakori alapos kézmosással, vitaminfogyasztással és a tömegrendezvények, bevásárlóközpontok kerülésével tehetünk magunkért.

A beígért kórházi pneumológiai rendelő kapcsán Martina Pavlikovától, az Agel Slovakia Rt. szóvivőjétől érdeklődtünk. A komáromi kórház érdeklődést mutat a tüdőgyógyászati rendelő újbóli megnyitása iránt, közölte velünk a szóvivő. Ennek előfeltétele a megfelelő szakképzettséggel rendelkező orvos biztosítása. Az eddigi igyekezetük és előzetes ígéretük, tárgyalásaik ellenére mindeddig nem sikerült ilyen szakorvost szerezniük.    

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/12. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.