2018. október 3., 08:10

Új elnök áll a kassai Kikelet élén

A napokban új elnököt választottak a kassai Kikelet – Ifjúsági Közösség élére. Tohol Orsolya elsőéves egyetemi hallgatóként nagy kihívásnak tartja a feladatot, melynek leküzdése elé már kész tervekkel néz. Az új elnök egy kis gömöri településről, Kuntapolcáról származik. Korábban a kassai Márai Sándor Gimnázium diákja volt, az idén pedig a Kassai Műszaki Egyetem elsőéves hallgatója, közgazdaságtant tanul. 

img_8100.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Mikor jött létre a Kikelet?

A Kikelet 1999-ben alakult a kassai magyar ajkú ifjúság kezdeményezésére. 2002-ben hivatalos szervezetként jegyeztettük magunkat. Ezután több elnökváltás, hosszabb-rövidebb inaktivitás volt jellemző a közösségre. 2006-ban a Kikelet a Rákóczi Szövetség helyi szervezete lett.2009 szeptemberében úgy döntöttünk, hogy újjáalakítjuk az akkor 4-5 tagot számláló vezetőséget. KIKELET Kassa – Ifjúsági Közösség-ként jegyeztettük be magunkat a minisztériumban, teljesen új alapszabállyal, megújult vezetőséggel. Az új koncepciók, tervek rövid időn belül meghozták a várt eredményeket, melyek elsősorban az aktívan bekapcsolódó tagok számában nyilvánultak meg.

Milyen a szervezet tagjainak összetétele?

Jelenleg a Kikelet 16 aktív taggal büszkélkedhet, többségük Kassán tanuló magyar egyetemista. Egy nagyon jól összekovácsolódott, politikailag, vallásilag független csapatként tudnám magunkat jellemezni, melynek küldetése a Kassán tanuló magyar ajkú diákok, egyetemisták és fiatalok összefogása és identitástudatának erősítése.

Mi a Kikelet fő célja, illetve tevékenységi köre?

Célunk, hogy a városunkban tanuló magyar diákok és fiatalok megismerjék egymást, ismerjék egymás iskoláit, kollégiumait, és nem utolsó sorban, hogy fontosnak érezzék a magyar közösségekhez való tartozást. Ezért is próbálunk főleg olyan rendezvényeket, akciókat szervezni, melyek kielégítik a fiatalok mai igényeit, és maradandó pozitív kultúrélményt biztosítanak számukra. Gazdag programkínálatunk a garancia arra, hogy minden érdeklődő fiatal megtalálja a neki tetszőt és kedvére valót.

Elsőéves egyetemistaként nagy kihívásnak tűnik elvállalni egy ilyen szervezet vezetését, hisz még az egyetemi életet is meg kell szoknod. Mennyire nehéz ezzel megbirkózni?

Mivel még csak néhány napja vagyok elnök, nincs sok tapasztalatom, de az előző elnök, Tóbiás Gergely mesélt róla, és úgy tűnik, elég sok teendőm lesz. A Kikelet számomra nagyon fontossá vált, már gimnazista korom óta tagja vagyok, két és fél éve, és annyira a szívemhez nőtt, hogy nem tudtam volna nélküle lenni. Most fiatalok vették át a vezetést, én elsősként elnök lettem, az egyik alelnököm másodikos, az ellenőrünk pedig szintén elsős, úgyhogy egy eléggé fiatal csapat vagyunk, de szerencsére az idősebbek is segítenek nekünk.

Személy szerint milyen irányba szándékozol elvinni a Kikeletet, mik a céljaid, mit akarsz elérni?

Nekem az a fő célom, hogy minél több embert meg tudjunk szólítani, mert pár évvel ezelőtt azért jóval többen eljöttek az eseményeinkre. Vannak teveink, amikkel reméljük, hogy jobban el tudjuk őket érni. Ezen kívül egy másik egyetemmel is fel akarjuk venni a kapcsolatot, közös utazásokat, programokat szerveznénk. Egyelőre úgy néz ki, hogy ezt a Miskolci Egyetemmel valósítanánk meg. Ez szerintem egy olyan dolog, ami vonzaná a kassaiakat, aminek köszönhetően növekedhetne a társaságunk.

Bevonjátok a középiskolásokat is az ifjúsági szervezet programjaiba?

Középiskolásokat is meg szoktunk szólítani, sok előadásra, filmvetítésre járnak. Rengeteg olyan előadásunk van, ami akár tanárokat is megfog. Nem az a célunk, hogy kizárólag egyetemistákat szólítsunk meg, ugyanúgy fontos, hogy akár a 30 fölötti, akár a középiskolás korosztály érdekesnek találja a programjainkat.

Nem idegen tőled a közéleti, társadalmi szerepvállalás. Mi mindennel foglalkozol még?

A Kikelettel kapcsolatos tevékenységek mellett jelenleg Kassán dolgozok a Thália Színházban felvezetőként, illetve tagja vagyok a Gombaszögi Nyári Tábor szervezőgárdájának. Otthon három éve megalapítottuk a Partocska Polgári Társulást, amivel az a célunk, hogy újra fellendítsük kis falunkban és környékén a kulturális életet. Ezt azzal kezdtük meg, hogy színházat alapítottunk, amivel már jó néhány fellépésünk is volt, s az idén újra elkezdjük a próbákat. Ezen kívül különböző megemlékezéseket tartunk, például március 15., október 23. vagy április 12., a Felvidékről kitelepítettek emléknapja alkalmából. Ezen kívül megrendeztük az I. Csetnek-völgyi Népzenei Fesztivált, ami nagy sikernek bizonyult. Emellett úgy gondoljuk, hogy a legkisebbek megszólítása is rendkívül fontos, így egy háromnapos kézműves gyermektábort is tartottunk, ahol hagyományos kézműves foglalkozásokat tanulhattak, illetve a régi játékokkal ismerkedhettek meg a gyerekek.

img_8100.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.