2019. április 6., 12:37

Túl az Erdélyi János Napok felén

Péntek  délelőtt 64 diák részvételével kezdődött el a Erdélyi János Mesemondó- és Népdalverseny Nagykaposon. Ezen az Ung-vidéki iskolák mellett Bodrogközből a bodrogszerdahelyi, a királyhelmeci, a szomotori és a nagytárkányi magyar tannyelvű alapiskola képviseltette magát, de távolabbról,Tokajból és Buzitáról is érkeztek gyerekek.

koszoruzas.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

A szép tavaszi időben jó hangulatú verseny kerekedett, amelynek résztvevőit a nagykaposi Erdélyi János Alapiskolában értékelték ki. A 18 kis mesemondó két kategóriában küzdött meg egymással, az elsőben a Vajáni Református Egyházi Alapiskola diákja, Beňadik Sára lett a győztes, míg a második kategóriában Pogány Zsófia győzedelmeskedett Királyhelmecről.

Ami pedig a 46 versenyzőt felvonultató népdalversenyt illeti, abban az alsó tagozatosok  közül a királyhelmeci Dobos Emma és a nagykaposi Boczán Anna Fruzsina bizonyult a legjobbnak, míg a felső tagozatos diákok között is megosztott első helyet hirdettek, s azt  Tokár Dorka Fruzsina és Estefán Vanda nyerte el. Az előbbi a bodrogszerdahelyi, az utóbbi a nagyszelmenci Dobó István Alapiskola tanulója.

Az eredményhirdetés után került sor Erdélyi János szobának koszorúzására, a szobor a róla elnevezett alapiskola udvarán áll. Ezután a rendezvény résztvevői a város másik híres szülöttére, Hercegh Gézára emlékeztek, és ugyancsak megkoszorúzták az elmúlt éven felállított szobrát.

Az esemény ezután a városháza dísztermében a magyar Himnusz eléneklésével folytatódott. Gabri Rudolf, a Nagykapos és Vidéke Társulás elnöke, a helyi magyar közösségi ház igazgatója elítélte a március 27-én elfogadott ún. himnusztörvény törvényt, és felszólította a magukat magyarnak valló Híd-Most párt képviselőit mandátumuk visszaadására.

A Himnusz elhangzása után az imregi hagyományőrző asszonykórus produkciója következett. A 13 nő énekétől zengett a díszterem, munkásságukat röviden Ádám Norbert vázolta fel.

Ezt egy beszélgetés követte, amelynek résztvevője Demjén Kovács Erna, a ...népek ajkiról eltanulva… című kiadvány szerkesztője volt, aki Erdélyi János népköltési gyűjteményéből állított össze egy könyvre való válogatást. A szerkesztővel egy pódiumbeszélgetés hangzott el a helyi gimnázium tanárának, Gilányi Istvánnak a közreműködésével. A kiadvány már 2017-ben napvilágot látott, első bemutatójára 2018. január 22-én Budapesten  a Petőfi Irodalmi Múzeumban került sor, ahol megjelent T. Erdélyi Ilona és Sebestyén Márta is.

Erna néni anno magyar-orosz szakos tanárként tevékenykedett a helyi alapiskolában, több könyv szerzője. Erdélyi János munkásságának méltatásán túl írt már könyvet a 60 éves Csemadokról és a jeles nagykaposiakról. Kettejük beszélgetéséből kiderült többek között az, hogy Erdélyi János végzettségét illetően jogász volt, de már Sárospatakon folytatott tanulmányai idején is foglalkozott az irodalommal. Joggyakorlatra Budapestre került, ahol előbb a Magyar Tudós Társaságnak, majd a Kisfaludy Társaságnak lett a tagja, és kiadott egy gyűjtési felhívást a népköltészeti alkotásokra, népdalokra vonatkozólag. Ezekből a művekből született meg a Népdalok és mondák c. kötete, amely a maga nemében első volt a könyvpiacon, hiszen előtte még soha senki nem adott ki népköltészeti gyűjteményt. Ráadásul 5000 példányszámban jelent meg. A népdalokból felhívására mintegy 8000-9000 darab érkezett, meg még 30 monda és 9000 közmondás. Ezek közül válogatott, témák szerint rendszerezve azokat.

Kötetébe 1320 darab népdalt válogatott be, ezek közül legnagyobb számban a szerelmi énekek vannak.  Sajnos, a kották Buda ostroma idején eltűntek, azért nem kerülhettek be Erdélyi könyvébe.

Erna néni is megőrizte Erdélyi rendszerezési elvét, és szubjektíven, a neki leginkább tetsző darabokat válogatta be könyvébe, amely Szász Jenő előszavával került kiadásra, és a népdalokon, közmondásokon kívül tartalmazza még T. Erdélyi Ilona és Demjén Erna tanulmányát.

Az első nap programját az egy éve újjáalakult Ung-vidéki és Bodrogközi Tanítók Énekkarának műsora zárta. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Erdélyi János dédunokája, Erdélyi Balázs és felesége, jelen volt továbbá Herczegh Melinda, Herczegh Géza özvegye, valamint a város polgármestere, Peter Petrikán és alpolgármestere, Boczán Ferenc.

Néhányan a verseny legjobbjai közül         l   l
Néhányan a verseny legjobbjai közül l l
Fotó:  Zsebik Ildikó

koszoruzas.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.