2017. január 3., 15:27

Továbbra is késnek a fiataloknak beígért bérlakások

POZSONY. Bár az állam pénzt különített el a fiataloknak szánt bérlakásokra, ám a települések továbbra sem kaphatják meg az erre a célra beígért támogatást. Azoknak az intézkedéseknek, amelyeket Robert Fico miniszterelnök nem akart a választások utáni időszakra halasztani, továbbra sincs meg a törvény általi biztosított jogi alapjuk.
201612081132130.fico01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Robert Fico miniszterelnök csaknem egy évvel ezelőtt, 2016 januárjának végén mutatta be a harmadik szociális csomag első intézkedését, a fiataloknak szánt bérlakások építésének támogatását. Az elképzelés szerint a lakások építési költségeinek felét az állam fedezi, s az erre rendelkezésre álló keretet 30 millió euróban határozták meg. Az építkezések beindításához azonban törvénymódosításra lenne szükség, ám arra mindmáig nem került sor – mutat rá az Aktuality.sk portál.

„Elkülönítettük a pénzeszközöket, megszabtuk a határértékeket. Örülök, hogy ezt a programot már most beindíthatjuk, s nem kell várnunk, hiszen nincs okunk a halogatásra“ – mondta Robert Fico egy évvel ezelőtt.

Elmaradt a folytatás

Tíz hónap alatt változott a kormány, az illetékes minisztérium már nem az Irány-Szociáldemokráciához (Smer- SD), hanem a Most-Hídhoz tartozik. A tárcától távozott František Palko államtitkár is, aki a kormányfővel együtt jelentette be az intézkedést. A fiataloknak szánt bérlakások támogatása a kormány programnyilatkozatba sem került be.

Ma a kormányhivatal azt állítja, hogy a bérlakások kérdésköre a szlovák kormány egyik prioritása lesz, de az egyes lépésekről meg kell állapodnia a koalíciós partnerekkel és minisztériumi szinten is.

A Szlovákiai Városok és Falvak Társulását (ZMOS), amelynek szintén ki kellene vennie a részét a projektből, senki sem szólította meg. „Foglalkozom ezzel a kérdéskörrel. Nincs tudomásom arról, hogy a Palko államtitkárral folytatott találkozó óta tartottak volna további egyeztetéseket a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával. Az új kormány megalakulása óta e téma kapcsán senki sem lépett kapcsolatba velünk “ – közölte Milan Muška, a ZMOS alelnöke.

Hiányzik a vonatkozó törvény

A tárca éppen a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával együtt akart megfelelő helyeket találnia a bérlakások felépítéséhez. A feltételek egyike ugyanis az volt, hogy ott építkezzenek, ahol a fiatalok munkahelyet találhatnak. A kormányfő kezdettől fogva például Nyitráról beszélt, mivelhogy a város mellett épül fel a Jaguar Land Rover új autógyára.

„Egyelőre nincs tudomásunk arról, hogy ennek kapcsán közzétettek volna valamilyen felhívást. Amint ez megtörténik, Nyitra városa foglalkozni fog a kérdéssel” – mondta el a nyitrai városi hivatal szociális osztályának vezetője, Gabriela Èinèurová.

Besztercebányát is olyan városnak tartották, ahová érdemes lenne támogatást folyósítani. Korábban ugyanis egy oda irányuló nagy befektetéssel számoltak, amely az eredeti tervek szerint 1200 munkahelyet teremtett volna. Bár a projekt végül nem valósult meg, ám a város egy hasonló beruházásról tárgyal.

„Eddig nem ismerjük a jogszabályokat, ahogy a támogatásnyújtás keretét sem” – közölte Besztercebánya szóvivője, Zdenka Sekerešová. Hozzátette: a város szívesen építene bérlakásokat, s üdvözli a fiatal családoknak nyújtandó állami támogatás minden formáját.

Talán az idén?

Márciusában változtathatnák meg azt a törvényt, amely lehetővé tenné a lakásépítést.

„Az ezen előírásokkal kapcsolatos módosító javaslatok előkészítésének keretében megvitatják a bérlakásépítés támogatásának növelését a fejlődési potenciállal rendelkező területeken, amint azt a kormány említett szándékának bemutatásakor deklarálták” – tájékoztatott a közlekedési tárca szóvivője, Karolína Ducká. Hozzátette: a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával azt követően ülnek majd tárgyalóasztalhoz, hogy már elkészültek az első javaslatok. 

A tárca nem erősítette meg, hogy már a rendelkezésére áll-e az említett 30 millió euró. „A vonatkozó jogszabály elfogadása esetén az összes érdekelt féllel együtt biztosítjuk ezen intézkedés anyagi fedezetét“ – szögezte le Ducká.

Nagy az érdeklődés

A tárcán keresztül az állam már manapság is nyújt támogatást bérlakásépítéshez, s azok egy részét fiataloknak szánják. Ez azonban egy régebbi projekt, amelyen át a házak hőszigetelését, műszaki felszereltségének korszerűsítését és a hibaelhárítást is támogatják. Tavaly erre a célra 40 millió eurót különítettek el, s hasonló összeggel számolnak 2017-ben is.

Az önkormányzatok érdeklődést mutatnak az ilyen építkezések iránt, amit az államtól kapható hitelek iránti érdeklődés is bizonyít. A ZMOS alelnöke szerint továbbra is nagy a települések Állami Lakásfejlesztési Alap (ŠFRB) által erre a célra nyújtandó pénzeszközei iránti érdeklődése.

„Ma még nincsenek elintézve a 2016-os évre vonatkozó, legalább 15 millió euró terjedelmű kérvények“ – tájékoztatott Muška. Eközben csak minimális mértékben építenek bérlakásokat az államon és önkormányzaton keresztül. Tavaly csupán 354 ilyen lakást építettek fel. Összehasonlításként: a magánbefektetők 15 ezer lakást adtak át.

A fiatalok 80 százaléka szüleivel él

A bérlakáshiány idején sokaknak csak az a lehetőségük marad, hogy jelzáloghitel felvételével 20-30 évre eladósodjanak. Az Eurostat adatai szerint azonban a 20-29 éves fiatalok több min 80 százaléka ehelyett inkább a szüleivel él.

Míg a Besztercebánya vagy Trencsén megyében élők a lakás négyzetméteréért majdnem az egész havi bérüket kénytelen kifizetni, addig Kassa megyében ugyanakkora területért még többet, vagyis  átlagosan egy hónapot és három napot, Pozsony megyében pedig egy hónapot és tizenkét napot kell dolgozni.

201612081132130.fico01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.