2020. április 9., 10:32

Termelői piaccal az önellátás biztosításéért

Az illetékes hatóságok a koronavírus-járvány miatt bezárták a piacokat, így meghiúsult az őstermelők terményeinek eladása. Bár a Komáromi járásban e héten petíciót is indítottak az áldatlan helyzet megváltoztatásáért, a gútai Pikáli Róbert magánvállalkozó szerint hatékonyabb megoldásnak bizonyul a Facebookon általa létrehozott Termelői piac – adunk, veszünk, segítünk elnevezésű oldal működtetése. Az önellátás jegyében létrejött nyilvános csoport fontosságát bizonyítja, hogy eddig közel háromezren csatlakoztak a pótmegoldást választó árusokhoz és vevőkhöz.

Galéria
+3 kép a galériában
A friss zöldségfélék az immunrendszerünket erősítik
Fotó: Facebook

„A járvány miatt bezárt piacokon az őstermelőknek nincs lehetőségük az általuk termeszett tavaszi zöldségfélék és palánták eladására, így a javarészt nyugdíjasok szerény havi bevételének némi többletpénzzel való kiegészítésére. A vásárlók pedig hiányolják a vitaminpótló, friss terményeket, amelyeket a piacokról jól ismert, megbízható árusoktól szokták beszerezni.

Ezért kiötlöttem, hogy a két fél kölcsönös kommunikációjához segítségül hívom a Facebook közösségi médiát.

Három héttel ezelőtt elindítottam a Termelői piac – adunk, veszünk, segítünk elnevezésű oldalt, amelyre két nap alatt 500-an jelentkeztek be, s azóta már közel 3000 taggal működünk“ - indokolta kezdeményezése szükségszerűségét Pikáli Róbert gútai magánvállalkozó.

A közkedvelt oldalon a kisgazdák - a csoport szabályzata értelmében - az általuk kínált terményeket azok árával, fotóival, valamint a saját elérhetőségeikkel együtt tüntetik fel. Majd a potenciális vásárlókkal időpontot és helyszínt egyeztetnek, ahol ők az áruféléket átvehetik. Mivel ez az oldal csak az őstermelők, kisgazdák és vevőkörük érdekében jött létre, azon keresztül a nagyvállalatok és áruházláncok nem üzletelhetnek. A szabályzat tiltja a nem sajátkezűleg készített, termesztett portékák árusítását is.

„Az volt a célom, hogy a nehéz időkben is biztosított legyen az önellátásunk, s az őstermelők friss háztáji terményei és sajátkészítésű áruféleségei ne veszenek kárba. Egyúttal az eladók és a vevők közti összetartozás, rászorultság érzését is erősíteni kívánom.

Nem csak a gútaiaknak akarok segíteni, hiszen már nagyon sokan más dél-szlovákiai járásokból is bejelentkeztek az oldalra.

Mivel az eredeti vállalkozásom kapcsán rendszeresen ingázom Gúta és a Galántai járás között, a két helyszín közti áruszállításba is be tudok segíteni. Természetesen, ingyen, mert örülök, hogy segíthetek. Továbbá sokan a hét egy-két meghatározott napján a kijelölt komáromi helyszínre szállítják ki a vevők által előzőleg tőlük vagy esetleg más kisgazdáktól is megrendelt portékát. Mások pedig helyi szinten cserekereskednek, vagyis például zöldséggel fizetnek az ügyes háziasszonynál megrendelt süteményért stb.“ - magyarázta az ötlete gyakorlati kivitelezését Pikáli Róbert.

Nos, az oldal sokszínű kínálatában a friss zöldségféléken, vágott és cserepes virágon, illetve fűszerpaprikán és palántákon kívül takarmánynövények, szőlőtövek, rózsabokrok, gyógynövény szappanok, méz- és lekvárfélék, borok, friss cipók, tej- és hústermékek, gyógygombák is megtalálhatók. Húsvét közeledtével nem hiányozhatnak az eladó bárányok, gúnárok, kismalacok, nyulak, házi tojások, sütemények, kalácsok és torták, hidegtálak sem. De az is jó helyen nézelődik, aki éppen cirokseprűt, öntözőcsövet, virslitöltéshez szükséges juhbelet venne, vagy éppen kútfúróra lenne szüksége.

Olyan különlegességekből sincs hiány, mint a csiripiszli vagy csíramálé, pitypangméz, fürjtojás, homoktövis velő és szörp, káposztatakart, s hosszan folytathatnám a sort.

Mindez tisztességes áron,

például egy csomó retek vagy újhagyma 50-60 centért, egy kiló méz 4-6,50 euróért, 10 killó burgonya zsákostul 5 euróért, egy kiló marhacomb 9 euróért, a házi tojás darabja 15 centért, egy mázsa takarmánybúza 17 euróért, a sokféle palánta 10-50 cent közti áron, a kisbárányok kilója 4-6, egy pár gúnár pedig 50 euróért kapható.

Pikáli Róbert azt fontolgatja, hogy

ha az oldal iránti igény tovább nő, és túllépi a Facebook által megengedett 5 ezer fős tagságot, akkor létrehoz egy honlapot, esetleg online bolttá alakulnak át.

„A végleges célom az, hogy a Felvidéken ismét meghonosodjon a lakosok teljeskörű önellátása, felvirágozzon a háztáji termelés, s később a helyi feldolgozóipar is.

El kell érnünk azt, hogy sose legyünk kiszolgáltatva a nagy külföldi áruházláncoknak, s a gyanús eredetű termékeik helyett a tájainkról származó terményeket fogyasszuk.

Ezzel az őstermelők megélhetését biztosítjuk és saját egészségünket is óvjuk az ismeretlen vegyszerektől. A mottónk egy népi mondás: „Helyit eszem, helyitől veszem, mert helyin az eszem!“.

Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.