2019. április 1., 17:46

Szezonnyitó kézműves vásár Várhosszúréten

Szezonnyitó kézműves vásárt szervezett Várhosszúréten a Gömöri Kézművesek Társulása. A 2002-ben alakult társulás célja a hagyományos mesterségek újjáélesztése és oktatása. Első alkalommal 2006-ban rendezték meg a Gömöri Kézműves Vásárt, amely azóta nagy hírnévre tett szert, és az egész gömöri régió kézműveseinek rangos találkozóhelye lett. Néhány éve már havonta találkoznak a régió kézművesei, hogy portékáikat értékesítsék Felső-Gömörben.

varhosszuret-gomor-4-2-.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Majoros Jácint

Nagy György, a Gömöri Kézművesek Társulásának tagja elmondta: a vásárt 2014-től már minden hónap negyedik vasárnapján megszervezik Várhosszúréten. A vasárnapi időponttól akkor térnek el, amikor gasztrofesztiváljuk, vagy valamilyen más rendezvényük van, ilyenkor átteszik szombatra. Nagy György nagyra értékelte, hogy a tagságuk száma már száz fölé emelkedett. A vásár pedig jó alkalmat ad arra, hogy minden hónapban összejöjjenek, találkozanak, és elbeszélgethessenek.  

Fotó:  Majoros Jácint

 A vásár már oda fejlődött, hogy közel ötven kézműves és őstermelő érkezik hónapról hónapra Várhosszúrétre. A széles gömöri régió mellett sokan a szomszédos Magyarországról is érdeklődnek iránta.

 Horváth Zoltán, aki fazekas Várhosszúréten és Kazincbarcikán, a vásárt úgy ítélte meg, hogy itt nemcsak az értékesítés fontos szempont, hanem az is, hogy az alkotó visszajelzést kapjon arról, milyen tárgyakra vagy termékekre van igény.  De ez igaz nem csak a tárgyakra, hanem a mézre, lekvárra, és más élelmiszerfélékre is. A kézműves-termékeknél Horváth Zoltán megemlítette, hogy a vásár visszajelzést ad arra is, milyen színek, formák, mintakincsek a keresettek.

Fotó:  Majoros Jácint

Kiemelte, a Gömöri Kézművesek Társulásának udvarán, az alkotóháznál az is fontos szempont, hogy ne kelljen utazni, tehát ne legyen plusz költsége senkinek, ne keljen a sátrakat felvonultatni, felpakolni, leszedni. Itt ugyanis minden adott, a terület, a jó levegő, lehet kirándulni, sétálni, és ez nagyon jó program lehet bárkinek.

 A várhosszúréti kézműves központ udvarán a hagyományos népművészeti kézműves termékek kapnak helyet, illetve páran termelői mézet, lekvárt, szörpöket kínálnak. Sokan azonban a hangulatért, az eszmék, a szakmák találkozásárét, és magáért a társaságért érkeznek Várhosszúrétre.

Fotó:  Majoros Jácint

Ide az ember hazajön. Azért jön ide, hogy otthon legyen

– mondja  Vass Béla a magyarországi Szilvásvásárról. – Kedves barátokhoz, kedves ismerősökhöz jövünk, és az sem baj, hogy sajnos nincs rokonság közöttünk. A kézművességnek itt nagyon nagy hagyománya van, és ezt a vezetőség és a falu nagyon szépen összeszedte. Mindezek mellett gyönyörű maga a táj, maga a ház, és nem utolsó sorban az udvar is.”

Gulyás András a magyarországi Rónafaluról elárulta, hogy már 14. éve jár ide, a jó baráti társaságért, a jó kapcsolatokért. Fontos számára, hogy

nagyon sok helyen csak magyarkodnak az emberek, itt meg tényleg magyar embernek érezhetik magukat.

A Gömöri Kézművesek Társulásának szervezésében április 27-én tartják az immár hagyományossá váló, rengeteg érdeklődőt vonzó tavaszi gasztronómiai fesztivált, amelynek elengedhetetlen része lesz a kézműves és őstermelői vásár is.

Fotó:  Majoros Jácint

varhosszuret-gomor-4-2-.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.