2024. január 9., 18:21

Sok fiatal család látogatja Nagykéren a régió egyik legjobb rendezvényét – VIDEÓVAL

A Szlovákiai Magyar Szülői Szövetség Nyitranagykéri Alapszervezete idén Vízkereszt napján szervezte meg a hagyományos újévi táncházat és kalácssütő versenyt, amelyre már 18. alkalommal került sor a község művelődési házában.

mindig-a-legjobbkor-kell-abbahagyni
Galéria
+28 kép a galériában
Mindig a legjobbkor kell abbahagyni...
Fotó: Lacza Gergely

A nagy kultúrház idén is megtelt, a talpalávalót ezúttal a felvidéki és magyarországi tagokból verbuválódott Pengő zenekar húzta, a táncházat pedig néhány év kihagyás múltán ismét Ölveczky Árpád vezette.

A kalácssütő versenyre a leányok, az anyukák és a nagymamák 28 édes és 26 sós süteményt neveztek be

(férfiak idén nem sütöttek, pedig más alkalommal ők is aktívak voltak). A versenybe bekapcsolódó hölgyek munkáját a szervezők a tombolajegyek bevételéből idén is egynapos kirándulással honorálják.

kanyicska-ilona-es-a-pengo-zenekar
Kanyicska Ilona és a Pengő zenekar
Fotó:  Lacza Gergely

Az újévi vigadalmon jelen volt Gábor Klára, a komáromi Garabonciás együttes vezetője, továbbá Szenczi Borbála néptáncos. A Pengő zenekar a Mézes családra épül. Mézes Árpád a prímás, felesége Mézes Zsuzsanna a brácsás-énekes, fúvósokon pedig fiuk, Attila játszik. A banda tagja még a tatai Czufoka Gábor kontrás-énekes, a marcelházai Ágh Zoltán cimbalmos és Takács Gábor bőgős Révkomáromból.

a-legkisebbek-mindig-aktivak
A legkisebbek mindig aktívak
Fotó:  Lacza Gergely

A helyszín nagysága, akusztikája pont megfelelő ahhoz, hogy egy ilyen volumenű rendezvénynek otthont adjon, illetve a község szerencséje az is, hogy Mészáros Róbert személyében egy olyan hangosító is lakja, aki már a kezdetek óta ingyen és bérmentve, magas színvonalon biztosítja a közreműködők megszólalását. Kanyicska Ilona főszervező nemcsak neki, hanem a polgármesteri hivatal képviselőinek és a tomboladíjak felajánlóinak is megköszönte a támogatást, majd a Pengő zenekar bevezető népdalcsokra és Gróf Dávidka köszöntője után eképpen szólt a jelenlévőkhöz:

Valamikor réges-régen a nagykéri anyukák gondoltak egy nagyot, hogy jó lenne egy olyan rendezvényt megvalósítani, esetleg hagyományt teremteni, ahol az összes nemzedék, kicsik és nagyok együtt tudnak szórakozni, táncolni, beszélgetni, és akkortájt a nagykéri Mórinca néptánccsoport vezetője, Ölveczky Árpád teljes mértékben támogatta az ötletünket és aztán hosszú évekig a táncház házigazdája is volt. Nagy öröm számunkra, hogy ismét eljött közénk és többedmagával vezeti ennek az estének a menetét. Mindenkinek kívánom, hogy ne csak az asztalokra kerülő finomságok ízét élvezzék, hanem a táncot, a zenét, a kellemes találkozásokat és az együtt töltött idő örömét”.

Kanyicska Ilona megköszönte a polgármesteri hivatal és a tomboladíjak felajánlóinak támogatását is.

Ezt követően kezdetét vette a táncház, amelybe nem kellett noszogatni a jelenlévőket, mert rögvest ropta kicsi és nagy, öreg és ifjú. Jó látni, hogy a rendezvényre évről évre nagyon sok fiatal család jár, akik pici gyerekekkel érkeznek. Közben az asztalokra kerül a forralt bor és a tea, na meg a hagymás zsíros kenyér.

a-tanchaz-most-is-sikeres-volt
A táncház most is sikeres volt
Fotó:  Lacza Gergely

A táncház első köre után ügyességi játékra invitálták a legkisebbeket. A két kihagyhatatlan versenyszám a kalácsevő verseny (kéz használata nélkül) és a „komptorony” építése (a kukorica csutkájából rácsszerű tornyot építenek a csapatok, melyek magasságát méterrúddal mérték meg). Természetesen a jutalmak sem maradtak el.

epul-a-komp
Épül a komp
Fotó:  Lacza Gergely

A rendezvény csúcspontja a kalácsok, az édes és sós sütemények kiértékelése.

Édes és sós kategóriában a 3-3 tagú zsűri döntése alapján az első három helyezettet díjazzák. Az előbbiek között Szőke Bíborka diadalmaskodott „Babkájával” (fahéjas anyóka), második lett Malin Jolán hájas kalácsa, harmadikként pedig Szmrecsek Erzsébet végzett gyümölcsös kenyerével. Különdíjas lett Kanyicska Krisztina mandulalisztes narancsos kenyere. Sós kategóriában Együd Erikáé lett az aranyérem diós-krumplis pogácsájával, Száraz Júlia lett a második sós háromszögeivel, a harmadik helyet pedig Liszi Aranka szerezte meg medvehagymás tekercsével. A különdíjas Havran Katalin lett, rozmaringos pogácsájával.

Az eredményhirdetéssel egyidőben már az asztalokra is kerültek a finomabbnál finomabb kalácsok és sós finomságok, így bárki megbizonyosodhatott róla, hogy a dobogósok nem érdemtelenül kapták meg díjaikat. Az igazat megvallva a legtöbb remekművet, illetve azok alkotóit magam is a dobogó valemelyik fokára helyeztem volna, hiszen igazi ízkavalkád ostromolt, amikor megkóstoltam a finom falatokat.

a-boldog-dijazottak
A boldog díjazottak
Fotó:  Lacza Gergely

A rendezvény utolsó harmadában két részben húzták ki a tombolajegyeket, közte pedig egy hosszú táncházas finálé során pöröghetett még egyet a kultúrház népe. Később is még sokan maradtak a helyszínen, olyan ismerősök beszélgettek, eszegettek, iszogattak egymással, akik ritkán találkoznak egymással. Ilyenkor azok a kériek is szívesen térnek vissza szülőfalujukba, akik már nem laknak a községben. Azt is jó volt látni, hogy az emberek tényleg kikapcsolódni, beszélgetni jöttek, és nem hozták magukkal világ problémáit, se a saját gondjaikat. A nagykéri rendezvénynek van egy sajátos hangulata, mondhatni varázsa, aki ha egyszer belekóstol ebbe (és a süteményekbe), az szívesen jön máskor is. Aki erről lemaradt, jövő januárban megteheti.

az-edessegek
Az édességek
Fotó:  Lacza Gergely
a-boldog-dijazottak
Galéria
+28 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.