lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. december 8., 12:59

Sikeres évet tudhat maga mögött a Foncsik Énekegyüttes

A Foncsik Énekegyüttes 2017-ben alakult, 7 taggal kezdte tevékenységét, jelenleg 13 lány és egy fiú alkotja. Több kiemelkedő népművészeti rendezvénynek, versenynek visszajáró résztvevői, így az idén is örömmel tettek eleget a IX. Palócföldi Táncháztalálkozóra való meghívásnak, valamint részt vettek a Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedőn.

Foncsik
Fotó: Varga Norbert archívuma

A csoport fenntartója a Füleki Városi Művelődési Központ, működésüket az intézmény pályázati forrásokból biztosítja. Az idei évben hét jelentősebb fellépésük volt, ezen kívül rendszeres közreműködői a Gyerektáncház a File Bandával elnevezésű rendezvénysorozatnak.

Idén a Gömörhorkán megrendezett Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedő regionális döntőjén sikeresen szerepeltek, így továbbjutottak az országos döntőbe,

ahol a bejutott 70 műsorszám közül a szakmai zsűri 12 produkciót minősített kiemelt aranysávval, amelyből három a Foncsikot illette.

„Az együttesen kívül a csoport két szólistája Mihalovics Zsófia és Molnár Mátyás kapta meg a legjobbaknak járó díjat, továbbá a verseny különdíját, továbbjutást a XV. Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjére. A csoport további szólistái Demecs Virág Boglárka, Illés Dorka, Illés Panka és Molnár Virág Lilla ezüstsávos minősítést értek el” – közölte Varga Lia, a csoport vezetője.

Az együttes a hat év alatt számos dalcsokrot állított össze Zoborvidékről, Rimócról, Ipolykérről, de az évkör jeles napjaihoz kapcsolódóan is készítenek összeállításokat.

Rendszeres szereplői a Palóc Húsvét a Füleki Várban nevű rendezvénynek és az Örvendezzünk ünnepváró műsorának, ahová évről-évre megújult tematikus összeállítással érkeznek.

Foncsik
Fotó:  Varga Norbert archívuma

„Általában a Palócföld dalaival ismerkedünk, ezekből állítjuk össze dalcsokrainkat. Egy-két éve a moldvai csángók zenei kultúrájával foglalkoztunk, így született meg az Anyám lánya című összeállítás, melyet a Dobroda zenekar zenei kíséretével adunk elő.

A csoport tagjai közül többen szólistaként is kipróbálták már magukat, az ő műsorszámaik között moldvai, mezőségi, Ipoly menti, medvesalji és imregi népdalok szerepelnek.

Az együttes legújabb összeállításában egy ma már nem létező falu, Mohi népdalai hallhatók, Kodály Zoltán 1912-es és 1914-es népzenei gyűjtése nyomán, „Sötétedj, ne virradj…” címmel” – tette hozzá Lia.

Idén az adventi időszakban még három szereplésük lesz, melyeken különböző tájegységek karácsonyi dalait adják majd elő.

Egy 17. századi német korál magyar átiratával is készülünk, gitár és cselló kísérettel, ami részünkről egy új bemutatkozási forma. Fontosnak tartjuk, hogy a különféle versenyeken és fesztiválokon kívül az egyes összeállítások a maguk természetes közegében is megjelenjenek.

Ezért a mohi „projekt” kapcsán kapcsolatba léptünk az Egykori Mohiak Társulásával és a jövő év folyamán szerepelni fogunk valamelyik rendezvényükön. Mivel Mohi esetében nemcsak a hagyományos kultúra, hanem maga a település is elenyészett, ezért egy kisfilm elkészítését is tervbe vettük, amely nemcsak a falu zenei hagyományainak, hanem egykori helyének és lakóinak is emléket állít” – zárta a csoport vezetője.

A Foncsik Énekegyüttes idei tevékenysége a Kisebbségi Kulturális Alap és a Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően valósult meg.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.