2019. december 26., 14:54

Segíteni minden rászorulónak

A subsidium szó magyar jelentése: menedék, támogatás, segítség. Ennek ismeretében már nem nehéz kitalálni a Subsidium Polgári Társulás fő tevékenységét: segíteni minden rászorulónak.

A társulás alapításának ötlete még 2006-ban született meg a királyhelmeci Tóth Mária fejében, és ismerve fáradhatatlanságát, azonnal a tettek mezejére lépett. Ám amikor váratlanul elveszítette a férjét, kénytelen volt idegenben megkeresni a kenyerét; nyolc évig Ausztriában dolgozott. Hazatérve folytatta a gondozói munkát, végül négy olyan gyerek életét felügyelte, akiket elhagyott az édesanyjuk. 2019 márciusában visszatért az eredeti elképzeléséhez: újjáélesztette a jótékonysági szervezetét. Bár ezzel egy fillért sem keres, mégis boldog, mert ahogyan ő mondja, a másokért végzett munka mellett nincs ideje a saját gondjaival foglalkozni. Világéletében embe-rekkel dolgozott, emberek között volt, most is számtalan helyről hívják, hogy a segítségét kérjék. Nemcsak a közelből, távolabbról is, például Tornaljáról, Korompáról, vagy Hajdúböszörményből.

Márián és a tágabb családján kívül még két ismerőse vesz részt a társulás életében: Román Júlia és Geri Margit. A Béke utcai helyiségben reggel nyolctól délután négyig mindig szolgálatot teljesít valaki. Vajon honnan tudnak az emberek a létezésükről?

"Mondhatnám, hogy a hírünk szájról szájra terjed, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy van egy Facebook-oldalunk is, annak sokat köszönhetünk" – mondja Tóth Mária, és mutatja, milyen adminisztrációt vezet.

"Aki behozza hozzánk a nélkülözhető dolgait, azzal ajándékozási szerződést készítünk, aki pedig megkapja, azzal átvételi szerződést íratok alá. Ha valakit érdekel, hogy hová került az elajándékozott tárgya, azt itt nyomon követheti. Első és máig legnagyobb adakozónk Rajna Béla vállalkozó, aki a bútortól a könyvekig szinte egy háztartásra való értéket hozott már hozzánk. Egyébként bárki bármit hozhat, csak jó állapotú legyen: a pohártól a fenyőfáig, a bútortól a ruháig. A rászorulók mindennek tudnak örülni. A ruhákon kívül gyakran kapunk bútort, televíziót, lakberendezési tárgyakat: függönyöket, ágyterítőket és hasonlókat."

"Ha nem a saját szememmel látom, bizony magam sem hittem volna el, milyen nyomorban élnek körülöttünk egyesek!" – meséli.

"A minap egy olyan négygyerekes családnál jártunk, ahol a 30 éves mama sugárkezelésre jár, és nincs fűtésük. Kaptak tőlünk egy olajkályhát, szőnyeget, ruhákat, és amikor láttuk, hogy csillog a könny a szemében, akkor éreztük igazán, hogy van értelme a munkánknak. Az egyik közeli faluban élt egy hajléktalan nő, akit végül egy társadalmi szervezet fogadott be, és a rendelkezésére bocsátott egy üres helyiséget. Csakhogy nem volt semmije, így a szobácskáját gyakorlatilag mi rendeztük be. De kaptunk olyan telefont is, hogy küldjünk egy hálóinget, mert a kórházba kell mennie az illetőnek."

Pillanatnyilag 50 gyereket regisztrálnak, mondja, akik nagyon rászorulnak a segítségre.

Már készítik számukra a karácsonyi csomagokat. Mindenki kap egy cipősdoboznyi ajándékot. Mellé egy ismerős az almát próbálja kedvezményes áron megszerezni, a másik savanyú káposztát, a harmadik egy kis kolbászt, hogy a szeretet ünnepén ők is érezhessék a karácsony illatát. Családokat is számontartanak.

nők
Geri Margit és Tóth Mária

"Ők negyedévente eljöhetnek hozzánk, és vásárolhatnak a raktárból. A háromgyerekesek négy alkalommal 10-10 euróért, de csak egy eurót fizetnek, a nyolcgyermekesek egy-egy alkalommal már 40 euróért, amiért mindössze 4 eurót kérünk, miközben nálunk minden kiválasztott tárgy egy euróba kerül. Azért kérjük a jelképes összeget, mert ebből fedezzük a fuvart. Vittünk már zsákokban ajándékot Kisvárdára, a Megoldás Közhasznú Egyesülethez, vagy Cigándra, Nagykaposra stb. A fuvarra és a helyiségeink bérleti díjára elő kell teremtenünk a pénzt. Ezúttal is szeretnénk megköszönni Hadari Tihamérnak a kedvezményes fuvarozást, hiszen az alacsonyabb fuvardíjjal ő maga is szponzorál bennünket."

Mária elpanaszolja, hogy a város elzárkózott a támogatástól. Egy helyiséget kértek az önkormányzattól, de elutasították őket azzal, hogy nincs üres termük. Marika minden nehézség ellenére tele van ötletekkel. Elárulja, hogy a fiától kaptak egy furgont, annak már előre örül. Annak is, hogy a jövő év elején átköltözhetnek egy jóval nagyobb helyiségbe.

"Itt roppant szűkösen vagyunk. Tervezem, hogy rövidesen elmegyek a helyi Tesco áruházba. Mivel tudom, hogy a szavatosság lejárta előtt 3 nappal le kell árazniuk az élelmiszert, szeretném megkérni őket, adják azt rajtunk keresztül a rászorulóknak. Ha sikerrel járnék, élelmiszert is adhatnánk az éhes embereknek. Nálunk amúgy sok olyan tárgy is összegyűlt, amiket főleg tájházak tudnának felhasználni. Akit ez a téma érdekel, nyugodtan keressen meg bennünket. Nálunk egyébként bárki vásárolhat, az utcáról betérők is egy-egy eurót fizetnek minden darabért. Ha sokadikát mutat a naptár, kevesen térnek be hozzánk, de ha megérkezik a családba az állami támogatás, jóval többen nyitják ránk az ajtót."         

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.