lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. szeptember 3., 20:44

Reneszánsz és barokk tánc- és ruhabemutatók az idei Füleki Várjátékokon

Szeptember 2-án ismét történelmi hangulat uralkodott a füleki várban. A látogatók A XXIII. várjátékok során megismerkedhettek őseink mindennapi életével, az autentikus kultúrával és annak a korszaknak a hagyományaival, amikor a vár fontos katonai és stratégiai funkciót töltött be. Az idei évad érdekessége a reneszánsz és barokk korszak bemutatása volt.

Várjátékok
Fotó: Nagy Andrea

A közkedvelt rendezvény évente más-más témához kapcsolódik, minden alkalommal valami újat nyújtva az érdeklődőknek. A szervezők célja, hogy betekintést nyújtsanak a régmúlt idők történéseibe és megismertessék a látogatókkal a város korábbi múltját is.

„A XIII. századtól a XVII. századig, a vár lerombolásáig felölelő időszakot próbáljuk bemutatni a rendezvény során különböző történelmi csoportok és kézműves foglalkozások segítségével. Leszámítva az elmúlt két évadot, amikor a város történetét mutattuk be egészen az őskortól a második világháborúig” – avatott be Illés Gábor, a Füleki Vármúzeum munkatársa.

Várjátékok
Fotó:  Nagy Andrea

A fellépő történelmi csoportok betekintést nyújtottak a katonai táborok életébe, bemutatták a 13. és 17. század közötti időszakban használt harci technikákat, fegyvereket, továbbá őseink hétköznapi életét, valamint a korabeli boszorkányperek lefolyását. Nagy Zoltán, a Defensores csapat tagja, a tűzgyújtás alapjaiba nyújtott betekintést. Az ügyeskezűek kipróbálhatták a tűzcsiholást acéllal és kovakővel, illetve a lőfegyverekbe való ólomgolyók öntését.

Egy hagyományos katonai tábort próbáltunk megidézni. Főztünk, sütöttünk, ólomgolyót öntöttünk, kovakővel csiholtunk tüzet, mint egykor őseink”

– nyilatkozta Nagy Zoltán. A Defensores társulás állandó résztvevője a rendezvénynek.

„Itt voltak a fegyvereink, az emberek egész nap jöhettek, kérdezhettek. Bemutattuk, hogyan kell lőni, hogyan bánunk a kardokkal és a szablyákkal” – avatott be Kasza Patrik, a Defensores történelmi társulat elnöke.

A Fringia hagyományőrző egyesület tagjai az Esterházy grófok korát elevenítették meg, barokk és reneszánsz kori ruha- és fegyverek bemutatójával és párviadallal szórakoztatták a nagyérdeműt.

Pavol Navalanič Uličný, a Fringia hagyományőrző egyesület tagja portálunknak elmondta, hogy Báthory Erzsébet ruháját is láthatták a nézők, amely egy hagyományos magyar viselet rekonstrukciójaként készült, vagyis viszonylag egy általános korhű ruhaköltemény. A bemutatott kötény pedig Angliából vásárolt selyembatisztból és csipkéből készült.

Várjátékok
Fotó:  Nagy Andrea

Az állatok egykori tenyészetéről és felhasználásáról régi magyar kutyafajták – pásztor- és vadászkutyák – bemutatója adott átfogó képet. A történelmi mutatványosok, udvari bolondok és a lovagi pálya is mosolyt csalt az arcokra. Mag Szofia, és Tóth Abigél elmondták, nagyon tetszett nekik a solymászbemutató, simogattak baglyot és kutyusokat is.

A várjátékok központi helyet foglalnak el a Nógrádi rendezvények sorában. Az idelátogatók a vármúzeum tárlatai mellett a várhegybe vájt földalatti óvóhelyet is megtekinthették a középkori forgatag alatt.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.