lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. április 4., 19:42

Rejtett kincsek Amerikától Japánig

Amerikától Japánig – Híres utazók, egzotikus tárgyak. Ezzel a címmel jelent meg a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum legújabb katalógusa, amely az intézmény tulajdonában lévő különleges dokumentumok és tárgyak egy részét mutatja be.

múzeum
Amerikától Japánig: katalógusbemutató a rimaszombati múzeumban
Fotó: Virsinszky Tamás

A nyolcvanoldalas, kétnyelvű kiadvány szerzője Kerényi Éva, a múzeum történésze, akinek kutatási területe a 19. századi gömöri művelődéstörténet, amelynek része az utazás, illetve az egzotikum iránti vágy az akkor élt emberekben. Egyrészt ez ösztönözte a 36 különféle műtárgyat bemutató kötet megírására a történészt, másrészt az, hogy a tételek jelentős részét nem ismerheti a közönség, hiszen nincsenek kiállítva. 

A Gömör-Kishonti Múzeum gyűjteményében összesen 465 darab műtárgy található az Európán kívüli, ún. egzotikus országokból.

gömör
Egyiptomi múmia a Gömör-Kishonti Múzemban
Fotó:  Virsinszky Tamás

A 19. század második felében és a századfordulón, a korszellem divatjának megfelelően, nem csupán a régió, Gömör-Kishont vármegye, vagy a korabeli Magyarország területén fellelhető és arra jellemző tárgyak gyűjtésére összpontosítottak a múzeumok, hanem a vármegye területére „beérkezett”, becses egzotikumnak és kuriózumnak számító, ritka értékes tárgyak dokumentálására is. Ezzel szemben az intézmény gyűjtőmunkája ma már kizárólag a régió-ra fókuszál.

A leghíresebb egzotikus műtárgy Tasherítnetíak egyiptomi múmiája, mely a Nílus középső részén elterülő Abusir el-Melek városából származik és Munkácsi Süteő István rimaszombati nagypolgár ajándékozta a múzeumnak.

Szlovákiában  öt múmia található, kettő Pozsonyban, kettő Betlérben, de Rimaszombatban van az egyetlen női múmia, amely (a mumifikálódás módja alapján megítélve) legalább 2600-3100 éves. Ugyancsak Egyiptomból származik a színes üvegből készített szkarabeusz bogár, vagy az Amszet-fejjel ellátott kanópuszedény, amelyben a mumifikáció során a halott testéből eltávolított belső szerveket tárolták.

Rendkívül értékesnek számítanak a fekete kontinensről behozott műtárgyak is, az afrikai kettős dob, a bongo, az etióp bőrpajzs, az afrikai fonott kosár, a hármas tőr krokodilbőr tokban vagy a Kolumbusz előtti kovanyílhegyek. A Távol-Keletről származó tételek között találunk japán vázát aranyozott intarziával, japán grafikákat selyempapíron, kínai gyógyító kardot, indiai kézi legyezőt és tőrt, valamint tradicionális indo-perzsa pajzsot.

A magyar történelemhez köthető „egzotikum” az amerikai Kossuth-bankó, amelyet Kossuth Lajos 1851-es emigrációját követően dobtak piacra. Viszonylag kevés maradt fenn belőlük, a Rimaszombatban őrzött 50 dolláros bankjegyen Kossuth saját kezű aláírása is megtalálható.

Az Amerikától Óceániáig széles területi skálát bemutató ritka, értékes relikviák ajándékozóinak kiléte többnyire ismeretlen, tudjuk azonban, hogy gróf Andrássy Manó, Munkácsi Süteő István ügyvéd, Maróthy Margit színművésznő, illetve Gedeon Tihamér vegyészmérnök adományozott tárgyakat a múzeumnak egy-egy egzotikus útját követően. Minden egyes tárgy a 19–20. században élt gömöri nagypolgárok és nemesek utazási szokásairól és kozmopolita világlátásáról árulkodik.      

Megjelent a Magyar7 2023/13. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.