2021. február 7., 07:53

Pozsonyban csak két hét múlva nyitnak az iskolák?

A Pozsonyi Regionális Közegészségügyi Hivatal leghamarabb két hét múlva ajánlja megnyitni az iskolákat Pozsonyban, Malackán és Szencen.

A tömegközlekedési járatokon nem ajánlatos beszélgetni egymással, sem telefonálni.
Fotó: DPB

„Félő, hogy a jelenleg az iskolák megnyitása a járványügyi helyzet súlyosbodásához vezethet Pozsony megyében” – mondta a Pozsonyi Regionális Közegészségügyi Hivatal. Pozsonyban nagyon magas a brit mutáció aránya a koronavírus-fertőzöttek között.

Még a közegészségügyi hivatal hivatalos álláspontjának ismertetése előtt Pozsony-Óváros városvezetése úgy nyilatkozott, a tesztelések eredményei, a szakemberek, illetve a Regionális Közegészségügyi Hivatal döntésének alapján fogják vasárnap eldönteni, hogy jövőhéten megnyitják-e az iskolákat. Most bizonyára a közegészségügyi hivatal álláspontja kihatással lesz vasárnapi döntésükre.   

Az óvárosi önkormányzat ismertette, lakosaikat decembertől folyamatosan teszteli, így pontos áttekintésük van a koronavírus-járvány alakulásáról a városrészben.

Ruzsinóban a rossz járványügyi helyzet miatt biztosan nem nyitnak meg az iskolák hétfőtől. Ezt már a közegészségügyi hivatal közleménye előtt jelentette be Martin Chren, a városrész polgármestere. Ugyanakkor a polgármester kérte a lakosokat, jöjjenek el a hétvégi tesztelésekre, hogy ezek eredményei alapján feltudják térképezni a járvány alakulásának aktuális helyzetét.

starémesto
Az iskolákat két hét múlva ajánlják megnyitni Pozsonyban.
Fotó:  Staré mesto FB

Nem ajánlatos beszélgetni a tömegközlekedési járatokon Pozsonyban

A Pozsonyi Közlekedési Vállalat (DPB) közösségi oldalán informált arról, hogy utasaik lehetőleg ne beszélgessenek egymással, és ne telefonáljanak a tömegközlekedési járatokon, mivel ilyen módon is segítenek csökkenteni a vírusfertőzés kockázatát. Emellett az utasoknak ajánlatos inkább FFP2-es maszkokat viselni, amelyek hatékonyabbnak bizonyultak a hagyományos szájmaszkoknál.

Pozsonypüspökin az ingázókat is letesztelik

Pozsonypüspökin a szombati nap folyamán problémamentesen zajlott a tesztelés. 1454 lakost teszteltek le, közülük 19 volt pozitív. 

puspoki5
Tesztelés Püspökin.
Fotó:  Podunajské Biskupice FB

Pék Zoltán, Pozsonypüspöki polgármestere a helyi alapiskolák és óvodák pedagógusainak számára FFP2-es félálarcokat és szájmaszkokat biztosított. „A biztonság és a felelősségteljes hozzáállás ma az első helyen kell hogy legyen” – üzente a városrész közösségi oldalán.

puspoki1
Pék Zoltán, Pozsonypüspöki polgármestere FFP2-es félálarcokat és szájmaszkokat biztosított a pedagógusok számára.
Fotó:  Podunajské Biskupice FB

Püspökin 5 mintavételi állomást nyitottak meg a hétvégén, illetve egy állandó mobil mintavételi állomást is a Vesna Művelődési Házban. Ebből két mintavételi állomást kizárólag a városrész pedagógusai, az oktatási intézmények alkalmazottai, illetve a szülők és diákok tesztelésére tartanak fenn.

Püspökiben az ingázók is letesztelhetik magukat. A Vesna Művelődési Házban kialakított mintavételi állomáson kétnyelvű (szlovák, angol) bizonylatot is biztosítanak a számukra, amelyet a határoknál elfogadnak.

puspoki
Fotó:  Podunajské Biskupice FB

Pozsony városrészei bíznak abban, hogy az állam megtéríti a tesztelésekkel kapcsolatos költségeiket

Pozsonyban még csak egyes városrészek tudtak beszámolni arról, mennyibe is került számukra a januári országos koronavírus-tesztelés. A kiadások az Óvárosban meghaladják a 60 ezer eurót, Ruzsinóban/Főrévben pedig 180 ezer euró körül mozognak. Az önkormányzatok bíznak abban, hogy az állam megtéríti számukra ezt az összeget. Ligetfalu, amely Pozsony legnagyobb városrésze, csak az országos teszteléseket követően fogja összeszámolni költségeit. A városrészben a tesztelések február 7-ig tartanak.

„Nem tudjuk, hogy az állam megtérít-e minden költségünket. Mindenesetre feltételezzük, hogy visszatéríti a deklarált 5 eurót az egy elvégzett tesztért. Az első országos tesztelés esetében máig nem térítették meg az összes kiadását Óvárosnak” – mondta Matej Števove, Pozsony-Óváros szóvivője, hozzátéve, hogy költségeiket a városrész saját forrásaiból fedezi. Az Óváros számára a legnagyobb tételt az egészségügyi és adminisztratív személyzettel kapcsolatos költségek jelentik, amelyek az összes költség 50%-át teszi ki.

Ruzsinóban/Főrévben szintén az egészégügyi és adminisztratív dolgozók bérköltsége jelenti a legnagyobb tételt, az összes kiadás csaknem háromnegyedét – ismertette Martin Chren, Ruzsinó polgármestere. A városrész költségei csaknem 180 ezer euróra rúgnak, megtérítés esetében 160 ezer eurót kapna vissza a városrész.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.