2022. február 20., 19:50

Pozsony színvilágának szerves része a vámház

Pozsony legöregebb hídja a 19. század végén épült a vasminiszter, Baross Gábor kezdeményezésére. A város sokáig egyetlen hídját 1890. december 30-án maga Ferenc József adta át. A nevét is róla kapta, majd a szocializmus idején Vörös Hadsereg hídjára keresztelték át, mígnem a rendszerváltás után, 1990-ben aztán Öreg híd lett belőle.

A felújított öreg híd
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Dunajszky Éva

A két hídfőnél vámházak is épültek, egy-egy gyöngyszem, amelyek rengeteget mesélhetnének az utókornak a két országgal is határos Duna-parti város történetéről. Eredetileg a hídőröknek szolgáltak, akik vámot is szedtek. A ligetfalui hídfőnél lévő vámházacskában az első és a második világháború idején elsősegélynyújtó állomást létesítettek, később, Ligetfalu elcsatolása után, amikor a határt a híd közepén húzták meg, ezekben az épületekben rendezték be a vámhivatalokat. Az óvárosi hídfőnél álló épület egyik érdekessége, hogy egy időben a belügyminisztérium emberei is kutakodtak benne, ugyanis itt sejtették Andrej Hlinka sírját, de semmit sem találtak. 

A vámházak ma már a kulturális örökség részét képezik, s bár nem a város legfontosabb nevezetességei, gazdag színvilágának mindenképpen szerves részei, amelyekről sokáig méltatlanul megfeledkezett a város vezetése. A rendszerváltás után a ligetfalui hídfőnél álló vámházat egy magáncég felújította, ahol takaros kis éttermet rendezett be. Sajnos, a koronavírus-járvány miatti bezárások után már nem nyitott ki.

A fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő óvárosi hídfőnél álló vámházzal is voltak különböző tervek, amelyek azonban sorra elbuktak. A kétezres évek elején, szimbolikus áron bérelte a várostól egy polgári társulás, amely kiállítótermet álmodott az épületbe. A Minislovensko – Kis Szlovákia projekt végül nem valósult meg teljes egészében, így csak egy minigaléria lett az épületben, kis kávézóval. 2012-től pedig egy szinte folyamatosan zárva tartó Vámmúzeum „üzemelt” a vámházban. 

Az Öreg híd felújítását követően többen is érdeklődtek az épület iránt, de a Bécsi Villamosmúzeum merész tervei a fővárosi önkormányzat feltételei miatt kudarcot vallottak. 2017-ben a Pénzügyi Igazgatóság szeretett volna múzeumot létesíteni az épületben, de a város feltételei között szerepelt az épület felújítása is, így végül nem írták alá a szerződést. Az épület azóta kihasználatlanul áll. Valószínűleg a főváros is tudatosította, hogy neki kell finanszíroznia a felújítást, és csak azután sikerülhet jó gazdát találni a vámháznak. Remélhetőleg ezt követően hozzá méltó szerepet kap majd a városnak ez a méltatlanul magára hagyott gyöngyszeme.

Dunajszky Éva
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.