magyar7 25
A férfiasságtól az apaságig, az égszakadástól Gvadányi és Juhász Gyula Szakolcájáig
Magyar7 - 25. száma
2012. március 10., 17:23

Pereden megszavazták, Gútán nem a falu történelmi nevének visszaállítását

GÚTA, PERED. Az előrehozott parlamenti választásokkal párhuzamosan lehetett szavazni külön helyiségekben Gútán és Pereden a két település történelmi nevének visszaállításáról.

„A népszavazás és a parlamenti választások rendben zajlottak le a városban. 16 órakor a részvételi arány 30 százalékos a népszavazáson, az előrehozott parlamenti választásokon pedig 33 – 35 százalékos”. Halász Béla, a Gútai Központi Választási Bizottság tagja portálunknak elmondta, a  szlovák ellenkampány oda vezetett, hogy a szlovákok többsége nem kapcsolódott be a referendumba. „Plakátok jelentek meg a városban, és egyesek a közösségi hálót is kihasználták ellenvéleményük hangoztatására” – közölte Halász.

Mozoli Sándor, a Peredi Központi Választási Bizottság elnöke szerint Pereden ellenkampány nem volt. "Nem is akartunk a népszavazásból politikai kérdést csinálni, mert nem az. Az embereknek maguktól kell eldönteniük, szeretnék, vagy nem szeretnék Pered történelmi nevének visszaállítását. A többség, főleg a született perediek támogatják az indítványt” – hangoztatta hozzáfűzve,  délután többen mentek választani, mint a délelőtti órákban. „13 óra környékén 25–30 százalékos részvételnél járhattunk” – közölte.

Pereden, melynek történelmi neve több mint 700 éves, a "visszakeresztelés" kérdése már korábban is szóba került. A népszavazás kiírásáról azonban csak a januári testületi ülésén döntött a csaknem 80 százalékában magyarok lakta község önkormányzata. Gútán már a másodszor szavaznak a város eredeti nevének használatáról. Az első népszavazásra 1992-ben került sor. Bár akkor a Gúta név elsöprő többséget kapott, a népszavazás eredményeit mégsem vette figyelembe az akkori kormány.

Röviddel 23 óra előtt mindkét faluban ismertek voltak az eredmények. Pereden a lakosság 64 százalékos részvételi arány mellett, 65 százaléknyi igen szavazattal rábólintott a település történelmi nevének visszaállítására. "A perediekre mindig lehet számítani" -kommentálta a döntést Mozoli Sándor, a Központi Választási Bizottság elnöke. Gútán más eredmény született. Mivel a lakosság mintegy 42 százaléka járult az urnákhoz, így ott érvénytelen a település nevével összefüggő referendum.

frissítve 23:05

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.