2012. február 21., 11:06

Partnerséget építenek

RÉVKOMÁROM, DÉLKOMÁROM. Végéhez közeledik az Észak- és Dél-Komárom területrendezési és fejlesztési programjainak összehangolása, melyet közös fejlődésük érdekében hajtanak végre.

A Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében Komárom város 99 600 euró összegű unió támogatást nyert a Észak- és Dél-Komárom városok területrendezési és fejlesztési programjainak összehangolása közös fejlődésük érdekében című pályázatával.

A projekt célja a két határmenti város – Észak- és Dél-Komárom – hosszútávú együttműködésének és összehangolt fejlődésének támogatása gazdasági és szociális integráció növelésének érdekében. A gyakorlatban ez a két város gazdasági, kulturális és közművesítési beruházásainak összehangolását jelenti. Mindez hosszútávú célként előrevetíti a két város gazdasági és egyéb forrásainak közös kiaknázását. A projekt végkimeneteleként közös fejlesztési stratégiatervezet kerül kidolgozásra, és az összehangolt koncepció tükrében átértékelik a két város területfejlesztési dokumentációját.

A városfejlesztési és egyéb – pl. sport, egészségügyi, kulturális, stb. – fejlesztési tervek összehangolása és ésszerűsítése érdekében a projekt keretében áttekintik a gazdasági és szociális fejlesztés egyes területeit, valamint a két városban éppen zajló, illetve tervezett beruházásokat. A közös beruházások között kiemelkedően fontos szerepet kap az új Duna-híd építése.

A projekt időtartama tizenegy hónap – 2011. júliusában vette kezdetét és idén májusban ér véget. A közös munka 2011. augusztusában a Dél-Komáromban megtartott workshop-pal öszekötött nyitókonferenciával kezdődött, melyen mindkét város önkormányzatának képviselői részt vettek. A találkozó szakmai részében előadások hangzottak el a két város gazdasági, szociális, építészeti helyzetéről és műemlékeiről, valamint ezen területek fejlesztési lehetőségeiről.

A további – nyolc ez idáig megvalósult – munkaértekezleten a szakemberek a projekt kiemelten fontos területeiről tanácskoztak – a két város közlekedésének megoldásáról, a gyártási területekről, valamint a szabadidőt és az idegenforgalmat szolgáló létesítményekről. A projekt eredményeként megszületik a két város 1:20 000 mértékarányú közös területrendezési terve, melyben kijelölik az ún. problémás részeket, azaz azokat területeket, amelyek esetében a közös fejlődés érdekében szükséges módosítani a városok területfejelsztési tervét.

A közös területrendezési terv idén februárban készül el, majd mindkét város képviselő-testülete elé kerül. Ezt követi a projekt újabb fázisa: a területrendezési tervek módsítása összhangban az adott ország jogi szabályozásával.

A két város szorosabb együttműködése 1993-ban, a területrenedzési dokumentumok összehangolásáról szóló megállapodás aláírásával vette kezdetét. Egy további projekt keretében 2006-ban dolgozták ki az új Duna-híd megépítésének tanulmányait és látványtervét. A jelent projekt a két város szorosabb együttműködéséhez nyújt lehetőséget a gazdaság, a kultúra, a gyógyászak és a sport területén, valamint a jövőbeni beruházások ésszerűsítését szolgálja.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.