2019. október 28., 10:36

Párkányi „hangyahíd” projekt

A magyarországi Pipei Borbála formatervező képzőművész 48. hídőrként teljesít szolgálatot a párkányi hídőrházban. Négyhónapos itt tartózkodása során nem mindennapi projekt megvalósítására készül.

hidor-1-bokor-2--copy-.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

Borbála kézműves foglalkozásra hívta a párkányiakat, ahol beavatott terve részleteibe. „Amikor a hidakat és a hozzájuk kötődő történeteket tanulmányoztam, akkor akadtam rá a hangyahídra. Ha haladásukban akadályba ütköznek, képesek hidat építeni a saját testükből. Ez nekünk embereknek azt szimbolizálja, hogy ha különböző emberek összefogunk, sikerül leküzdenünk az akadályokat. Amit egy hangya képtelen megcsinálni, az a bolynak könnyen megy” – magyarázta. 

Arra biztatott mindenkit, egyedi hangyát készítsen, valamit saját magából, amit aztán beletesznek a hangyabolyba. A hangyákat kőből vagy papírból lehetett megformázni mindenféle színű drót segítségével.

Amíg folyt az alkotás Borbála elmondta, annyira be van táblázva a párkányi hídőrség, hogy igazából csak 2022 márciusától léphetett volna be, de valaki visszamondta, így jöhetett szeptemberben. Eredetileg hat hónapra tervezte az ittlétet, de ez négy hónapra módosult a beugrás következtében. Az idő rövidsége miatt rögtön bele is vetette magát a munkába – a Duna két partján lévő városokban Párkányban és Esztergomban felkereste a különböző iskolákat és a gyerekekkel közösen készítik el a hangyákat, ami őket testesíti meg.

„Sokszor sikerül nekik nagyon egyedivé tenni a hangyájukat. Egy kislány fülbevalót készített neki, mások szárnyas hangyát képzelnek el. Azt vettem észre, nagyon más a gyerekek alkotáshoz való hozzáállása a két városban. Míg a párkányi gyerekek még az órán be is fejezik a hangyákat, addig az esztergomi gyerekek sokszor nem. Ilyenkor azzal töltöm a nap további részét, hogy ezeket a gyerekek elképzelése szerint befejezem” – ecsetelte.

Himmler Györgytől a Párkány és Vidéke Kulturális Társulás elnökétől megtudtuk, a hídőrség létrehozását a Mária Valéria híd újjáépítése ösztönözte, illetve az a felismerés, hogy a szellemi őrizet fontosabb, mint a fizikai, és erre a legalkalmasabbak a művészek.

A projektet Frühauf Károly, Svájcban élő mecénás ajándékozta szülővárosának Párkánynak, 3-6 hónapra lakhatást biztosítva a művészeknek Japántól Mexikóig. A jelenlegi hídőr Pipei Borbála nagyon sokoldalú művész kötődik a színházművészethez, valamint művelődési- és alkotótáborokat szervez.

hidor-1-bokor-2--copy-.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.