2021. november 15., 16:47

Összenő, ami összetartozik – közös komáromi siker

Valóra vált sok észak- és dél-komáromi polgár régi álma: az „egy város – két ország” gondolat jegyében immár mindkét fél önkormányzati döntésével, hivatalosan is az Összetartozás városának nyilvánították a Duna két partján fekvő Komáromot.

komarom
A komáromi határátkelő
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A dél-komáromi Endresz Csoport és az észak-komáromi Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás kezdeményezését a több helyi civil szervezetet tömörítő Komáromi Magyar Civilek Egyesülése (KoMCE) közös beadvánnyal támogatta meg.

"Az ügy biztos sikere érdekében fontosnak tartottuk a széles körű összefogást. Korábban hozzávetőleg egy tucat helyi civil szervezet írta alá azt a beadványt, amiben Keszegh Béla polgármester közbenjárását kértük: a testületi ülésen szavaztasson arról, hogy Komárom a magyarországi határozat után itteni döntéssel is az Összetartozás városává váljon. A november 11-i ülésen a beterjesztők nevében kértem a képviselők támogatását. Azért is, mert

Észak- és Dél-Komárom történelmi összetartozása tény, s emellett az előszeretettel hangoztatott egy város – két ország jelmondat szellemében eddig is sokféle kulturális, társadalmi és sportrendezvényt szervezett közösen a két városrész,

a 2004-es uniós csatlakozás óta pedig már "határtalanul" mélyíthetjük el a köztünk levő baráti-szakmai kapcsolatokat. Végül a városi önkormányzat 18 jelen levő tagja egyhangúlag megszavazta a kérelmünket“ – mondta el a Ma7-nek Knirs Imre, az Egy Jobb Komáromért PT elnöke.

Összenő, ami összetartozik – közös komáromi siker
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Az ülésen Stubendek László képviselő, a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke a jelenlevőket arra emlékeztette, hogy a két települést már a római korban híd kötötte össze, s 1896-ban hivatalosan is egyesült a két városrész. Andruskó Imre képviselő, a Selye János Gimnázium igazgatója pedig több civil szervezet, így az idei aláírásgyűjtésből jelentős részt vállaló Kárpátia Sport PT és az „öregdiákok“ nevében is hangsúlyozta:

Ez egy lépés afelé, hogy túl tudjunk lépni a történelem azon részén, ami a magyarok számára kedvezőtlenül alakult s afelé, hogy tovább építsük a kapcsolatokat”.

Arlett Tamás, a baráti Endresz Csoport elnöke a döntés előzményeiről tájékoztatta portálunkat: „Mi 2009-ben újítottuk fel az 1919. május elsejei Komáromi Áttörés – véres vasárnap dél-komáromi emlékművét, 2011-ben pedig az Egy Jobb Komáromért PT az észak-komáromi katolikus temetőben hozatta rendbe a hajdani áldozatokét. Majd az évente megtartott megemlékezéseken közösen vettek részt az itteni és ottani önkormányzat, civil szféra képviselői, a centenárium évében pedig a Duna jobb partján kezdeményeztük, hogy e történelmi eseménynek is emléket állítva, nyilváníttassuk Komáromot az összetartozás városává.

Azért is, mert minden tekintetben nyilvánvaló az organikus összetartozásunk.

A javaslatunkat a törvény értelmében Molnár Attila polgármester terjesztette a városi önkormányzat elé, s a képviselők azt 2019 áprilisában egyhangúlag megszavazták“.

Összenő, ami összetartozik – közös komáromi siker
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Ennek köszönhetően Sopron – a hűség városa és Balassagyarmat – a legbátrabb város cím elnyerése után Komárom, előbb magyarországi viszonylatban, majd ideát is az Összetartozás városává vált. Ez a mindkét oldalon alulról jövő kezdeményezés nemcsak múltba meredést jelent, hanem egy múlt-jelen-jövő-víziót fogalmaz meg.

Továbbra is a közös gyökereinkre épülő, ám modern európai együttműködést szorgalmazzuk az önkormányzatok, a különféle intézmények és szervezetek között.

Nem kirekesztő módon, csak a Duna két partján élő magyarok, hanem a további lakosok között is, hiszen e javaslatot Észak-Komáromban nem csak a magyar képviselők szavazták meg. Úgy gondoljuk, hogy a komáromi határ két oldalán már feloldódtak a magyar-szlovák ellentétek, hiszen mindkét oldalon szívesen járunk rendezvényekre, bevásárolni, dolgozni... Ezúton is köszönjük az észak-komáromi civilek és a képviselők pozitív hozzáállását! Lépéseket teszünk az irányba, hogy miként Sopron és Balassagyarmat esetében, e döntést az Országgyűlésünk is erősítse meg. Az pedig már az észak-komáromi civil szervezetek hatásköre, hogy ugyanezt meglépik-e a szlovák parlament felé. Példaértékű, európai kezdeményezés lehetne, ha megtennék“ – fogalmazott  Arlett Tamás.

Összenő, ami összetartozik – közös komáromi siker
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.