2018. április 22., 18:39

Ollétejedi gumifeldolgozó: Mit tehet az önkormányzat?

A Dunaszerdahelyhez tartozó Ollétejed városrészben tapasztalt bűz kapcsán az elmúlt hetekben olyan mérési adatok láttak napvilágot, amelyek következtében ismét fellángolt a vita arról, vajon a káros anyagok koncentrációja túllépi-e a megengedett korlátokat, s annak valóban a helyi gumifeldolgozó a forrása?

Dron Industries
Fotó: dron.sk

Az április 17-én lezajlott önkormányzati ülésen is szó esett az ügyről Sebök Pál városi képviselő beadványa kapcsán. Hájos Zoltán polgármester üdvözli a képviselő ezen a téren folytatott törekvéseit, amelynek célja, hogy pont kerüljön az ügy végére.

„Örülök annak, hogy vannak olyan képviselők, akik kiállnak bizonyos célokért, s az információk megszerzéséért is képesek tenni. Sebök Pál a hozzá eljuttatott információk alapján az infotörvény szerint kikérte a járási hivatal válságkezelő főosztályától azon adatokat, amelyből kiderül, tavaly novemberben olyan adatokat mért a belügyminisztérium alá tartozó nyitrai polgári védelmi laboratórium, amely légszennyezést mutatott ki Ollétejed városrészben. Erről azonban azóta az önkormányzatot nem informálta a járási hivatal" - hangsúlyozta a városvezető.

A képviselő március 27-án kézbesítette a városi hivatalnak azt a képviselői indítványt, amelyből amelyből az önkormányzat is értesült a vizsgálat mérési eredményeiről. "Ahogy ezt azt anyagot megkaptam, kértem a járási hivatal érintett főosztályát, hogy további méréseket kérvényezzenek a szaklaboratóriumtól" - mondta Hájos Zoltán, hozzátéve, hogy "eközben április 12-én a járási hivatal elöljárója egy munkaértekezletet hívott össze, amelyen a regionális szakhatóságok vezetői szakértői hivatalok mellett egy ollétejedi lakos is részt vett. Itt olyan megállapodás született a járási hivatal kérésére, hogy a város részéről két személy legyen megbízva az ügyben, akikkel az állami hivatalok kommunikálni fognak” – mondta el a polgármester.

Az ügyben nehéz tisztán látni, mert míg a feldolgozó tulajdonosa azt állítja, a mérési adatok alapján nem folytatnak környezetszennyezést és a káros anyagok forrása a városrészen áthaladó megnövekedett forgalom, addig a városrész lakosai bűzre és egészségügyi problémákra panaszkodnak. Amíg azonban nincsenek a határértéket meghaladó adatok, addig a vállalat működését sem lehet korlátozni. A városnak egyébként is az ügyben csak korlátozott lehetőségei vannak.

„Az ollétejedi légszennyezéssel kapcsolatban is tudatosítani kell, mi a helyi önkormányzat hatásköre. Elsősorban a hulladékgazdálkodás területén, a kisebb légszennyező források esetében és a fakivágások területén van jogosítványunk. A levegő-, víz- és környezetszennyezés területén a járási hivatal környezetvédelmi főosztályának, illetve a Szlovák Környezetvédelmi Felügyeletnek van hatásköre” – tudjuk meg Hájostól.

A keddi testületi ülésen egyébként nyilvánvalóvá vált, a képviselők és a polgármester célja is közös, az ügy kivizsgálása, hogy a városrész lakosainak életét ne nehezítse a kellemetlen szag, és ne veszélyeztessék mérgező anyagok.

Lakossági bejelentés alapján egyébként április 13-án már kijöttek a helyszínre a nyitrai laboratórium szakértői, de végül csak éjjel fél tizenkettőkor vettek mintát. „A kimutatott anyagok koncentrációja ekkor már csak alacsony szintű mérgező anyagot mutatott, de addigra az észlelt kellemetlen szag már alig volt érezhető és a bejelentéstől eltelt 2-2,5 óra. A birtokomba jutott információkat kedden a testület elé terjesztettem és a képviselők Ollé Mónika helyi lakost és Sebök Pál városi képviselőt bízták meg azzal, hogy a polgárok részéről ők kommunikáljanak a hivatalokkal. Az elektronikus médiában azóta olyan információ látott napvilágot, miszerint jómagam és a közös építészeti hivatal már ismerte a novemberi mérési eredményeket, amikor kiadta a gumifeldolgozó két további reaktorára az ideiglenes engedélyt. Ezt határozottan cáfolni tudom, mivel az építészeti hivatal a környezetvédelmi szakhatósági vélemények alapján még március 13-án adta ki az ideiglenes, idén augusztus 1-ig érvényes használatba vételi engedélyt, de ezen részekben addig is csak próbaüzem lehetséges” – hangsúlyozza Hájos Zoltán.

A városvezető bízik benne, hogy folyamatában és eredménye tekintetében egyértelműek lesznek a következő mérések, hogy a törvény által megkérdőjelezhetetlenül tudjon majd lépni a város.

Abban az esetben, ha az esetleges káros anyagok jelenléte bebizonyosodik és ezt az információt az önkormányzat megkapja, akkor mindenképpen értesítik a járási hivatal környezetvédelmi főosztályát, valamint a szlovák környezetvédelmi felügyeletet, és kérni fogják az eljárást, hogy meg lehessen határozni, pontosan ki annak okozója, és olyan intézkedések meghozatalát, amelynek célja a környeztvédelmi szennyezés megakadályozása – árulta el a városvezető.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.