2018. július 7., 11:59

Nyugat-európai önkéntesek Gömörben

Az Európai Unió által meghirdetett önkéntes szolgálat segítségével a fiatalok lehetőséget kapnak arra, hogy külföldre utazzanak, ahol önkéntesmunka-projektekben vehetnek részt. A következőkben annak próbálunk meg utánajárni, hogy mi motiválja a más országokból hozzánk érkezőket, hogy éppen Szlovákiában, azon belül is Gömör szívében vállaljanak el ilyen megbízást.

önkéntesek
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Virsinszky Tamás

Mi is ez a program?

Az európai oktatás, képzés, ifjúságpolitika és sport támogatására irányuló uniós program, az Erasmus+ 14,7 milliárd eurós költségvetéséből több mint 4 millió európai polgárnak biztosít lehetőséget arra, hogy tanulmányokat folytasson, képzésben vegyen részt, tapasztalatot szerezzen és önkéntes munkát végezzen külföldön. A 2020-ig tartó mostani Erasmus+ program része a már említett európai önkéntes szolgálat (European Voluntary Service – EVS) is, melynek keretében 17 és 30 év közötti fiatalok végezhetnek önkéntes munkát bármelyik partnerországban, általában 2 héttől 12 hónapig terjedő időtartamban.

Fotó:  Virsinszky Tamás

A szolgálat ideje alatt a fiatalok intenzív tanulási folyamatnak lesznek részesei. Lehetőségük nyílik egy másik ország és kultúra megismerésére, és ezáltal önmaguk, személyiségük fejlesztésére. A különböző részt vevő szervezeteknek köszönhetően mindenki megtalálhatja az érdeklődésének leginkább megfelelő tevékenységet kulturális, környezetvédelmi, sport, média és különböző szociális területeken.

Az önkéntes szolgálat ideje alatt az Európai Bizottság fedezi az önkéntes megélhetési költségeit (biztosítás, étkezés, lakhatás) és szerény mértékű, országonként eltérő mennyiségű zsebpénzt is kapnak. Az önkéntes tevékenység során elért eredmények és elsajátított ismeretek európai szintű elismerését szolgálja a Youthpass tanúsítvány, amely a későbbiekben az álláskeresés során is segítséget nyújthat a fiataloknak.

Fotó:  Virsinszky Tamás

Nyugatról keletre

Ezeket felsorolva talán nem meglepő, hogy nemcsak az itteni fiatalok használják ki ezt a lehetőséget, hanem hozzánk is többen érkeznek, nyugati országokból is.

Rimaszombatban a Fundament Polgári Társulás alkalmaz önkénteseket. A Hajdú István által vezetett társulás 1997-ben jött létre, s azóta nyújt pályázati tanácsadást a helyi civileknek, önkormányzatoknak, iskoláknak és egyéb szervezeteknek, valamint magánszemélyeknek. A Fundament az Európai Önkéntes Szolgálatnak 7 éve vált akkreditált szervezetévé, s mint olyan, biztosítja a jelentkezők elszállásolását, elhelyezkedését és munkáját. Az elmúlt években Törökországból, Franciaországból, Spanyolországból, Litvániából és Magyarországról is fogadtak már önkénteseket.

A 25 éves Ida Vilholm Thomsen tavaly nyáron Dániából érkezett Szlovákiába, szintén a program keretében, és csaknem egy évet töltött el Rimaszombatban. Elárulta, hogy odahaza már tizenévesen bekapcsolódott a különböző önkéntes munkákba, többek között a Vöröskereszt tevékenységében is részt vett.

Fotó:  Virsinszky Tamás

A szlovákiai küldetésen belül a közösségépítés volt a fő feladata. Tanított angolt az egyik iskolában, valamint társaival havi rendszerességgel angol nyelvű találkozókat, illetve különböző eseményeket (Halloween-napi tökfaragás, társasjátékest, karácsonyi mézeskalácssütés) szerveztek a közösségi hálók segítségével. Ezenkívül egy szemétgyűjtő brigádot is kipróbáltak, amikor hóban, fagyban is lelkesen gyűjtötték a szemetet az utcákon, a parkban vagy éppen a Rima folyó partján. Naplóbejegyzéseikben pedig arról olvashatunk, hogy milyen egy önkéntes mindennapi élete.

Fotó:  Virsinszky Tamás

Ida a helyi kórházban a Szebb nap és a Mosoly mint ajándék elnevezésű projektbe kapcsolódott be, amelyeknek célja szebbé, tartalmasabbá tenni a kórházban tartózkodó betegek idejét. Ő főként a gyerekeknek tartott kézműves-foglalkozásokat. Együtt rajzolt, festett, játszott a gyerekekkel, és megpróbálta szórakoztatni, felvidítani őket. A kórház alkalmazottai és a gyerekek is nagyon elégedettek voltak vele. Elmondta, hogy a nyelvi akadályokat néha nehéz volt áthidalni, hisz nem mindig talált olyat, aki beszélt angolul vagy németül. A gyerekekkel azonban szinte szavak nélkül is megértették egymást, tette hozzá.

– Az iskolában először csodálkoztak azon, hogy ki vagyok és mit csinálok itt. Elsőre nem értették a dolgot, de aztán érdeklődéssel fogadtak, és különböző feladatokkal bíztak meg – mesélte a dán lány, aki egyébként az aarhusi egyetemen tanul politológiát. Arra a kérdésre, hogy miért éppen Rimaszombatot választotta, azt mondta, főként a munka típusát nézte, nem a helyszín volt számára fontos. Azért is jött Szlovákiába, mert soha nem járt még ebben a térségben, és új tapasztalatokat szeretett volna szerezni.

Fotó:  Virsinszky Tamás

Szerinte ez egy nagyon szép ország Európa szívében. Szabadidejében pedig sokat túrázott, és néhány környező országba is ellátogatott. Több lehetősége akadt volna Kassán vagy Pozsonyban is munkát vállalni, de nem akart nagyvárosban élni egy évig, ezért esett a választása Rimaszombatra. Megérkezése előtt természetesen azt sem tudta, hogy nagyszámú magyar közösség él itt, ezért meglepődve tapasztalta, mennyien beszélnek magyarul. Pár kifejezést is megtanult mindkét nyelven, s mint elmondta, örült, hogy ilyen módon két kultúrával is kapcsolatba került.

Ida júniusban elhagyta Szlovákiát, helyére két új francia önkéntes, Mathilde és Romain érkezett, akik hasonló lelkesedéssel folytatják a megkezdett munkát. A jövőben az ő tevékenységükről is beszámolunk.

önkéntesek
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.