Népművészetünk varázsa
Tizennyolcadik alkalommal rendezte meg a Gömöri Kézművesvásárt Várhosszúréten a Gömöri Kézművesek Társulása.
A nap folyamán változatos programmal várták a látogatókat. Volt A nap folyamán változatos programmal várták a látogatókat. Volt kézműves kirakodó vásár, kézműves bemutatók, a legkisebbeknek népi játékokkal teli gyerekudvar és gólyalábas előadás, de természetesen nem maradt el a magyar katonák emlékművének megkoszorúzása sem a templomkertben. A délutáni műsorban folklóregyüttesek, énekkarok, mesemondók szórakoztatták a közönséget, este pedig a Sajó Banda adott koncertet.
A rendezvény megnyitóján Lenka Vargová Jurková, a Košice Región Turizmus megyei idegenforgalmi szervezet ügyvezető igazgatója elmondta, az általa képviselt szervezet feladata az idegenforgalom fejlesztése Kassa megyében. Teszik ezt az ehhez hasonló rendezvények, illetve infrastrukturális fejlesztések és más projektek támogatása útján, valamint különféle kirándulásokat is szerveznek azzal a céllal, hogy az emberek jobban megismerjék a régiót. Örömét fejezte ki, hogy vannak a megyében olyan emberek, akik megszervezik az ilyen rendezvényeket, illetve köszönetét fejezte ki a sok önkéntesnek, a kézműveseknek és az érdeklődőknek egyaránt.
Kékedi László, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, az akadémia Népművészeti Tagozatának vezetője, Kisgyőr polgármestere köszöntőjében kiemelte, ez a vásár minden elemében a jövőről, az alkotásról, az emberről szól úgy, hogy hatalmas művészetünk, népművészetünk értékeit őrzi. Híven tükrözi azt az igyekezetet, hogy ezek az alkotások nem porosodó vitrinbe valók, hanem mutatják a folyamatos megújulást, helyük van a 21. században is, szolgálnak a mindennapi életünkben, talán még szeretetre is biztatnak, fogalmazott.
Minden évben van egy kiemelt mesterség, az idén ez a csipkeverés volt. A nap folyamán nyolc csipkeverő hölgy készítette a gömöri csipkét. Emellett további bemutatók is várták a látogatókat, akik egyebek mellett bepillanthattak a harangöntés, a kovácsolás, a hordókészítés, a gyöngyfűzés, a szövés és a fonás vagy a furulyakészítés rejtelmeibe.
– A havonta tartott, úgynevezett kispiacok mellett már 18. alkalommal szerveztük meg ezt a nagy vásárt. Hetek, hónapok munkájának eredményeként a kézművesvásárral olyan színfoltot próbálunk összehozni itt, Gömör északkeleti csücskében, ahol mindenki jól érezheti magát és ahonnan minőségi kézműves termékekkel térhet haza – mondta.
A vásár nemcsak bemutatkozási lehetőség, hanem közösségi élmény is a kézművesek számára. Éliás Ádám szobrászművész, keramikus 2010 óta jár vissza rendszeresen.