2019. július 31., 15:34

Népi gyógyász tábor a Völgyben

A népi gyógyászat nem orvoslás, viszont régen a mindennapok része volt. Főként a vallásosságon, a hiten, a népi tapasztalaton, a természetismereten alapult.

gyogyasz-tabor1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: A Völgy

Az idősebb korosztály tagjai még emlékeznek rá, hogy az erdők, rétek növényei nem csupán táplálkozási célokat szolgáltak, hanem gyógyhatásuk révén különböző betegségek ellen is hasznosak. Ezt az ősi tudást szeretnék újra a köztudatba hozni a Medvesalja polgári társulás tagjai, akik július 29. és augusztus 4. között első ízben szerveztek Népi gyógyász tábort a Gömörpéterfala melletti Völgyben.

„A népi gyógyászat visszahozása a köztudatba a gyógynövénygyűjtő túrákkal indult. Mindig is érdekelt a természetgyógyászat, szerettem volna többet tudni róla, és úgy gondoltam, hogy ez a tudás mások hasznára is válhat”- mondta Szvorák Bratyinka Zsuzsanna, a tábor főszervezője. 

Fotó:  A Völgy

A túrákat különféle előadások követték a témában. Vendégül látták például Bernád Ilonát, aki a természetes szülésről tartott előadást. Rendszeresen szerveznek csontkovácsolás tanfolyamot, volt természetes egészség tábor, és hasonlók. Ezekből a tapasztalatokból jött a tábor ötlete, melynek megszervezéséhez Géczy Gábor nyújtott segítséget. Népi gyógyászokat, természetgyógyászokat hívtak előadóként, hogy osszák meg e téren szerzett tudásukat, tapasztalatukat a résztvevőkkel. Az egy hetes felnőtt táborban minden napra különleges programokkal készültek a szervezők.

„A tábor első napjának témája a gépi vagy népi gyógyászat volt, melyről Géczy Gábor tartott előadást. A második napon gyógynövényeket gyűjtöttünk, és kialakítottuk házi patikánkat, valamint a szappankészítés rejtelmeibe is beavattuk a táborozókat. A harmadik nap Tóth Hedvig Hesse elméletben és gyakorlatban is bemutatta a köpölyözést.

A népi gyógyász tábor negyedik napján a csontkovácsolásról és annak szervezetre gyakorolt hatásáról tudhatunk meg részleteket Váradi Tamástól. Este pedig tűzön járásra lesz lehetőség. E rituálé mindenki számára kivételes lehetőséget ad arra, hogy szembe szálljon legbelső félelmeivel és javítson önértékelésén. A tűzön járás abban is segíthet, hogy egy-egy változó időszakban új irányt találjunk az életünknek. Az ötödik nap témája a kenés és inazás, amit Kiss G. Szabolcs mutat be. A reggelt közös kemencés sütéssel kezdjük, majd egy jó kis éjszakai túrával fejezzük be. A népi gyógyász tábor hatodik napján Róka Miklóstól megtudjuk, hogyan lehet gyógyítani orvosi piócákkal. Mivel ez a tábor utolsó estje nem maradhat el a tábortűz sem. Vasárnap, a tábor zárónapján pedig Vigvári János az emberélet ritmusáról szól majd”- avatott be a programba a szervező, hozzátéve: a [email protected] e-mail címen egy-egy napra is lehet jelentkezni.

A tábor célja, hogy megmutassák, nem csak a nyugati orvoslás jelenthet gyógyírt a panaszokra, a természet is gyógyító erővel bír.

A népi orvoslás népi kultúránk, népi örökségünk, nemzeti mivoltunk része. Ezért az elődeinktől kapott élő tudást hasznosítanunk kell, hogy a bölcsesség megmaradjon az utódoknak is.

gyogyasz-tabor1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.