lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. július 28., 09:20

Napirenden a hajléktalan téma Füleken

A füleki képviselő-testületi üléseken gyakorta felmerül a hajléktalanoknak való segítségnyújtás témája. Legutóbb az egyik képviselő hívta fel a városi rendőrparancsnok figyelmét a hajléktalanok fokozottabb ellenőrzésére. A polgármester akkor közölte, hogy a járványhelyzet megszűnésével sor kerülhet a otthontalanok helyzetének feltérképezésére, ezután pedig szükségessé válik egy megoldási javaslatcsomag kidolgozása.

Hajléktalanok
Fotó: pixabay

Folyamatosan emelkedik a hajléktalanok száma a városban. Vass Erika, a közösségi központ munkatársa a téma kapcsán elmondta, nem titok, hogy a szegényebb családok az olcsóbb lakásokat koldulásból tartják fenn és a mindennapi betevőt is így szerzik meg, nagyrészt külföldön. A járvány idején lezárultak az államhatárok, kijárási tilalom volt érvényben, emiatt sokan nem jutottak „jövedelemhez“, nem tudták fedezni a lakással járó kiadásokat, így az utcára kényszerültek.

Nehéz pontos számot mondani, viszont sok embert érint a probléma. Nem könnyű feladat ezeket a személyeket megtalálni. Sokszor csak egyesített erővel bukkanunk rá a keresettre a város környékén, járáson belül és kívül. Hosszútávon 10-15 személy tartózkodik a szabad ég alatt. Számuk viszont változó, mert van, aki börtönben, szociális intézményben végzi, vagy külföldre utazik rokonokhoz, ismerősökhöz“

- részletezte Vass Erika.

Botos Pál, terepszociális munkás kiemelte, az önkormányzat, a városi rendőrség és a szociális munkások közös érdeme az, hogy a hajléktalan probléma nem durvul el a városban.

Rendkívül sokrétű dologról van szó. A hajléktalanok felkutatása, ellátása, fejlesztése, az önálló életvitelhez szükséges képességek helyreállítása, habilitáció, rehabilitáció, rengeteg időt és energiát vesz igénybe. Huzamosabb ideje összedolgozunk a znióváraljai és az izsákfalvai kolostorral, ahol a befogadott otthontalanok szigorú rend szerint élnek, a munkát rehabilitációként alkalmazzák náluk. Több személyt sikerült már ezeken a helyeken elhelyezni, ahogyan egyéb szociális intézményekben is. Köszönet illeti továbbá a városháza szociális ügyekkel foglalkozó referensét és a városi rendőrséget is, akikkel szintén szorosan együttműködünk"

-  mondta Botos Pál.

Vass Erika hozzáfűzte továbbá, hogy a szaknyelv nemcsak azokat nevezi hajléktalanoknak, akik a szabad ég alatt élnek, hanem azokat is, akiknek lakhelyük a községi vagy a városi hivatal címére van bejegyezve. Ez Füleken  mintegy 600 embert, majd 100 családot érint.

Ezek a családok a lakhelyük elvesztése után különböző helyeken húzzák meg magukat. Ismerősöknél, rokonoknál, barátoknál, pincékben, hétvégi házakban, olcsón bérelhető helyiségekben. A magányosan élők a parkban, híd alatt, üzletláncok rakodótárja alatt, romokban, sűrű bokrokban, temetőkben találnak ideiglenes szállásra“

- magyarázta.

A szakirodalomban a hajléktalansági állapotnak is vannak formái és szakaszai. A Füleken élők az új jelenség mindegyik formájába, azonkívül a második és harmadik szakaszába sorolhatók. Ez a tönkremenés és a lemondás fázisa, ami már nehezen kezelhető, mivel kialakult egy életstílus, amihez, bár sokakat meglep, de foggal-körömmel ragaszkodnak a hajléktalanok. Megszokták a „szabad életet“, sok esetben nélkülöznek, éheznek csak azért, hogy meg legyen oldva a napi alkohol kellő mennyisége. Tulajdonképpen tudatosan utasítják el annak  lehetőségét, hogy sorsuk jobbra forduljon.

Gyakran szólítanak meg nehéz szociális és anyagi helyzetben élők és hajléktalanok a terepmunka során is, mert egészségügyi vagy egyéb problémák miatt nem tudják meglátogatni az irodát. Segítséget nyújtunk a jogérvényesítés során, ruhaneművel, takarókkal, ágyneművel, aprófával, élelmiszercsomaggal, tisztasági csomaggal tudjuk támogatni őket. Figyelmünket a  lakáselvesztéssel veszélyeztetett sokgyermekes családok kötik le, akiket szociális rehabilitáció és tanácsadás keretén belül segítünk“

- mondta a szakember.

A hajléktalanokat nehéz visszaállítani az elfogadási keretek közé. Nagyfokú figyelmet és energiát igényel ez a folyamat. Van, aki nem fogad el semmilyen segítséget, és van, aki nem mer segítséget kérni, holott nagyban igényelné azt.

Ha egy hajléktalan embernek segítünk felemelkedni, már az siker. Lehetőség, aktivizálás és motiváció - talán ezek a legfontosabb tényezők a segítségnyújtásban. Tudjuk, hogy majd‘ minden családban van munkanélküli, emiatt a hajléktalanoknak, főként az életstílusuk miatt, munkát találni nagyon nehéz. Személyes véleményem, hogy a város vezetése is csak annak a hajléktalannak a sorsán tud fordítani, amelyik saját maga is igényli a változást, az újbóli beilleszkedést. A változás útját választó hajléktalan viszont állandó és folyamatos figyelmet, törődést igényel“

- zárta Vass Erika.

A Füleken élő veszélyeztetett családok és hajléktalanok specifikus szükségletei lennének: szociális lakás, munkalehetőség, szükséglakás, átmeneti otthon, éjjeli menedékhely és étkezde biztosítása.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.