2019. december 13., 16:32

Múzeumpedagógiai foglalkozás Királyhelmecen

Valamikor a múzeum úgy élt az emberek tudatában mint a régmúlt tárgyainak gyűjtőhelye, így nem rajongtak érte túlzottan a fiatalok. A mai múzeum viszont olyan szórakoztatva tanító intézmény, ahol a kiállított tárgyak - származzanak bármilyen régről - interaktív módon is megközelíthetőek. A királyhelmeci Mailáth József Regionális Múzeum viszonylag fiatal intézmény a maga nemében, mégis rendkívül sok gyereknek, fiatalnak adott már felejthetetlen élményeket.

Galéria
+4 kép a galériában
Folyik a foglalkozás.

A három fiatal muzeológus mindent együtt csinál. Ahogyan azt Brhlík Patrik portálunknak elmondta: feladatuk egyrészt a kutatómunka, másrészt a kiállítások és a rendezvények szervezése, illetve a múzeumpedagógiai foglalkozások levezetése. Rendszeresen megszólítják a bodrogközi és az Ung-vidéki iskolákat: látogassanak el foglalkozásaikra.

A helyi két alapiskola rendszeresen el is jön, de volt már itt a szomotori, a bodrogszerdahelyi, a nagykövesdi iskola egy-egy osztálya is. Ottjártunkkor épp a Helmeczy Mihály Alapiskolai elsősei vettek részt egy kreatív foglalkozáson, amelyre osztályfőnökükkel és nevelőnőjükkel együtt érkeztek. Karácsonyi díszeket készítettek,  és a Luca-napi szokásokkal ismerkedtek meg.

A rendkívül cserfes gyerekek hamar birtokba vették a padlásteret, és alaposan belemélyedtek a munkába.

Karácsony apropóján  és az újrahasznosítás jegyében  rénszarvas-fejet hajtogattak papírból, amelynek szája a PET-palack kupakjából készült, a palack alja pedig  hópehelyként szolgált. Mivel alig múltak 6 évesek, nem volt könnyű a feladat, de mindenki lelkesen tette a dolgát, egymásnak is tanácsokat adva. A közelükben kiállított panelek pedig két nyelven mesélték el olvasóiknak a Luca-naphoz fűződő szokásokat. Megtudtuk azt is, hogy a múzeumpedagógia keretén belül idén egy sikeres rajzpályázatot is meghirdettek, amelyhez nagyon sok iskola diákja csatlakozott. Bemutatták a húsvéti népszokásokat is, akkor betonból öntött tojásokat festettek a gyerekek, sőt a nyári táborok idején egy-egy napra foglalkozások levezetését is felajánlották a szervezőknek.

A múzeum naponta 10-től 18 óráig tart nyitva, a hétvégére előre be kell jelentkezni, kedden pedig adminisztrációs napot tartanak.

Kézműves foglalkozásaikra nemcsak iskolák, családok is jöhetnek. Ha nem is gyakran, de erre is volt már példa. Szívesen látják a középiskolásokat is, bár ők még nem érdeklődtek kínálatuk iránt, ám ha megtennék, az ő korosztályukat is szórakoztató feladatokkal várnák.  

Mialatt beszélgettünk, a gyerekek lassan befejezték a rénszarvast és a hópelyhet, és a Luca-napi búzavetéssel ismerkedtek, mert a hagyomány szerint a karácsonyfa alá tett búzából a következő évi termésre lehet következtetni, a cserépbe állított gyertya pedig, amely átvilágít a megnőtt búzán, utal a következő évi egészségre. Minél sűrűbb a búza, annál erősebb és egészségesebb lesz az új év– tudták meg a gyerekek.

Végül Szuperák Mária tanító nénit kérdeztük, szívesen jöttek-e a múzeumba a gyerekek?

"Iskolánk és a múzeum között szoros az együttműködés, minden kiállításra elhozzuk a tartalmának megfelelő korosztályt. Néha délelőtt jövünk, gyakrabban délután, mert ilyenkor hosszabban, két teljes órát itt tölthetünk. A szülők szívesen fogadják ezeket a látogatásokat, ilyenkor az üzenőfüzetből tudják meg,  mikor jöjjenek gyermekeikért. A gyerekek pedig az új információkon túl azt is megtanulják, hogyan kell egy számukra ismeretlen helyen viselkedniük, az elkészített tárgyakat pedig boldogan viszik haza, hogy azt szüleiknek ajándékozhassák."

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.