lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. február 23., 20:00

Mikor költözhet a Cimbora Óvoda?

Az előzetes tervek szerint a zselízi Cimbora Óvoda növendékeinek már tavaly szeptemberben az újonnan megnyílt Mózeskosár Bölcsőde épületében kellett volna tölteniük vidám napjaikat. Hogy mégsem így történt, sőt a mai napig sem valósult meg az intézmény átköltöztetése, arról a bürokrácia útvesztői tehetnek.

Először 2014-ben kezdték rebesgetni, hogy a helyszűkével küzdő Cimbora Óvoda számára kizárólag egy új ingatlanba történő átköltözés jelentene valódi megoldást. Mivel akkor már üresen állt a megyei fenntartású magyar tannyelvű Comenius Gimnázium korábbi épülete (ugyanis 2011-ben gazdasági okokra hivatkozva átköltöztették), kézenfekvőnek tűnt, hogy a helyi alapiskola közvetlen szomszédságában levő épület adhat új otthont az óvodának.

A megoldás azonban – a magyar kormány részéről meghirdetett Kárpát-medencei Óvoda- és Bölcsődefejlesztési Programnak köszönhetően – csak 2016-ban körvonalazódott. 

– Azonnal megkezdtük a tárgyalásokat az MKP politikusaival, akkor még csak az óvoda helyzetéről. Időközben bölcsődealapítási szándékával a református egyház is bekapcsolódott a folyamatokba, igaz, egy másik helyszínen. A döntéshozók javaslatára végül a két projekt összekapcsolódott a református egyház patronálása alatt – vázolja a helyzetet az épület akkori tulajdonosának, Nyitra megyének az alelnöke, Csenger Tibor.

Néhány hónappal később már a Zselízi Református Egyházközség tulajdonában volt az ingatlan, amelyet 131 ezer euróért vásárolt meg a megyétől. 2018 őszén meg is kezdődhettek a felújítási munkálatok.

A helyi egyházközség által működtetett Mózeskosár Református Bölcsődét hivatalosan 2019. szeptember 8-án áldották meg és adták át. A tizenkét férőhelyes bölcsőde a város támogatásának is köszönhetően ugyan elfoglalta az egykori gimnázium épületének földszinti helyiségeit, az óvoda azonban még mindig nem költözhet be új, három csoportnak, összesen hetvenöt gyermeknek otthont adó ingatlanába. Az okokról a zselízi városi hivatal tanügyi, gazdálkodási és pénzügyi osztályának munkatársa, Monika Melichová nyilatkozott a Zselízi Hírmondónak: „Az oktatási intézmények székhelyének megváltoztatása az intézmények országos hálózatában szereplő adatok módosításával jár, ezért a város különböző mellékletekkel ellátott kérvény-nyel fordult az oktatási minisztériumhoz.”

Csatolni kellett többek között a bérleti szerződést és az illetékes államigazgatási szervek állásfoglalását arról, hogy az épület helyiségei megfelelnek a higiéniai követelményeknek, a munkabiztonsági és a tűzvédelmi előírásoknak.

Melichová azt is elmondta, hogy a törvény szerint a hálózatban történő változást érintő kérvényt a változást megelőző év március 31-ig kell benyújtani; a miniszter viszont a kérvény benyújtásának más időpontját is jóváhagyhatja. Ehhez elsősorban kérvényezni kell a kérvény beadási időpontjával kapcsolatos kivételt.

– A műszaki átadási határozat 2019. október 9-én lépett érvénybe, a bérbeadó pedig november 16-án került a közszféra nyilvántartásába. November 20-án aláírták a bérleti szerződést, amely a közzététel napjától, november 21-től érvényes. Ezen a napon küldtük el az államigazgatási szerveknek a helyiségek megfelelőségéről szóló véleményezési kérvényeket – árulta el a városi hivatal munkatársa.

Az oktatásügyi államigazgatásról és az iskolai önkormányzatokról szóló törvénynek megfelelően a város az óvoda fenntartójaként csak ezt követően tudta megtenni a következő lépéseket. Az tehát, hogy az óvoda költözni fog, csak a bérleti szerződés aláírása után vált hivatalossá. Az egyébként is szövevényes helyzetet tovább bonyolította, hogy létre kellett hozni egy ételkiadó iskolai étkezdét, amit szintén be kell sorolni az iskolai létesítmények hálózatába.

Jelenleg minden érintett a minisztérium válaszára vár, amiből kiderül, hogy a Cimbora Óvoda március 1-jétől, vagy netán csak 2020 szeptemberétől foglalhatja el az új otthonát. A minisztériumi határozat átvételét követően még szükség lesz a Regionális Közegészségügyi Hivatal működési engedélyére is.

Ha mindez teljesül, Zselíz központjában végre megnyílhat egy olyan magyar közösségi oktatási központ, amely színvonalas oktatást és nevelést nyújtana a legkisebbeknek, az óvodás és az alapiskolás korosztálynak is.

A költözés pillanatait természetesen az óvoda vezetősége is türelmetlenül várja.

– Jelenleg 67 beíratott gyermekkel dolgozunk. A tetőtéri helyiségek megnyitásával elvileg a jövőben lehetőség lenne a férőhelyeink bővítésére is, de erről, ahogy egy új csoport nyitásáról, egyelőre nincs szó. Akárhogy is, már nagyon várjuk, hogy költözhessünk – mondta el lapunknak a Cimbora Óvoda igazgatója, Csókás Gabriella. Az igazgató szerint a költözés után tovább fog növekedni a nevelés színvonala, hiszen egy olyan, a 21. századi viszonyokhoz méltó, tornateremmel, új játszóhelyiségekkel felszerelt épületbe kerülnek, ahol probléma nélkül elférnek a gyerekek.

S hogy mi lesz az óvoda jelenlegi otthonának sorsa? Az illetékesek úgy vélik, hogy valószínűleg többe kerülne az ingatlan felújítása, mint egy új épület esetleges felépítése, így valószínűleg lebontásra kerül.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.