lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. február 19., 11:52

Mi lesz Castro márványával?

A pozsonyi Istropolis felújításával megbízott Immocap cég már elkezdte az épület részét képező márványburkolat fokozatos eltávolítását. De nem akármilyen márványról van szó, ez egy nagyon ritka márvány, amelyet annak idején Kubából szállítottak Pozsonyba, az akkori kommunista diktátor Fidel Castro ajándéka volt ez a szlovákiai kommunistáknak.

Istropolis
A valaha szebb napokat megélt épületre lebontás vár
Fotó: TASR

A felújítási munkálatokat végző Immocap cég azt ígérte, hogy a márványburkolatot gondosan megőrzik, és a felújítás után felhasználják az Új Istropolis projekthez, amely az egykori Szakszervezetek Háza helyén épül majd fel. A beruházó szerint azonban ez a folyamat eltart egy ideig, mivel a márvány egyes részeit először szakszerűen kezelni kell. Ugyanez a sors vár majd az épületben található különféle műalkotásokra és műtárgyakra is.

A legendás Istropolis lebontása egyébként nagy indulatokat váltott ki a laikus és a szakmai közönség körében is.

Bár a beruházónak érvényes engedélye van az újvárosi önkormányzattól a bontási munkálatokhoz, még mindig folyamatosan hallani olyan hangokat, amelyek ezt nehezményezik, és ragaszkodnak a meglévő épület rekonstrukciójához. A pozsonyi önkormányzat kulturális, média- és kulturális örökségvédelmi bizottsága nemrégiben felszólította a beruházót, hogy vegye figyelembe a civil nyomást és a szakmai vitát, és gondolja át a szándékát. Többek véleménye szerint az Istropolis lebontásával Szlovákia elveszíti egyik ikonikus építészeti komplexumát és egyben az ország legnagyobb kulturális és szociális központját is.

A márványt újrahasznosítják

A kifogások azonban semmit sem segítettek. A beruházó az elégedetlenkedőket figyelmeztette arra, hogy az épület 2017 óta kihasználatlanul áll, és senki sem érdeklődött iránta. A cég tájékoztatása szerint a leszedett márványt az építkezési területen tárolják majd. „Az épület be van kerítve, és a területen őrző-védő szolgálat is működik, amelynek az a feladata, hogy illetéktelenek bejutását megakadályozza az építkezési területre” – ígéri Immocap.

De hogyan is került ez a ritka márvány hozzánk?

Mivel a szakszervezeteknek volt elegendő pénzük, megengedtük magunknak azt a merészséget, hogy az épület burkolóanyagaként szürke carrarai márványt terveztünk”

– jelentette ki a Hospodárske novinynak adott interjújában az Istropolis egyik társépítője, Ľubomír Titl építész. Így aztán az olaszországi Carrara városába, ahonnan ez a márvány származik – amely egyébként Michelangelo leghíresebb szobrának a Dávidnak is az alapanyagát képezi –, kiküldtek egy embert, hogy az árban megegyezzen. „Aztán leültünk a kapott árhoz, és akkor valaki a bizottságból megkérdezte: de hová van beszámítva a vám meg az ideszállítás? Így aztán a bizottsági elnök az asztalra csapta a papírt, és azt mondta: akkor semmi sem lesz belőle” – mesélte Titl.

Ám szlovák márványt mégsem akartak, mert valami tartósabbat szerettek volna. Ezért aztán megegyeztek Kubával, ahova gépeket szállítottak, a hajók meg általában üresen jöttek vissza. Azt beszélik, hogy a márványt végül az akkori kubai diktátor Fidel Castro, a kommunista Szlovákia barátja, ajándékba adta.

Ez egy különleges kubai márvány, amilyet Csehországban és Szlovákiában sehol máshol nem találunk. A márvány nagyon ritka, ezért az illetékesek úgy döntöttek, hogy felhasználják az Istropolis – Szakszervezetek Háza építésekor, amely reprezentatív épület, a szocialista realista építészet csúcsa volt. Az egész épületet márvány borítja, ami nagyon szokatlan”

– mondta Katarína Nádaská, etnológus, aki szerint a hasonló ajándékok a keleti blokk országainak együttműködését voltak hivatottak tükrözni a szocializmus idején. „Nem tudni pontosan, hogy mit kapott Fidel Castro érte cserébe, Szlovákiából azonban számos szakember járt oda dolgozni, hiszen Kuba akkoriban rohamos ütemben fejlődött” – mondta Nádaska.

És Fidel márványa valóban nagyon tartós, állítólag évszázadokig kitartott volna.

Rövid ideig tartó dicsőség

Az Istrolpolisnak azonban nem jutott ennyi idő. Teljes üzemben 1981-től működött.  A kilencvenes években fokozatosan csökkentették az üzemeltetését, a karbantartását pedig a minimumra csökkentették.

20 évvel ezelőtt ebben az épületben volt a város egyik legmodernebb mozija, korszerű dolby sztereó rendszerrel felszerelve. A szakszervezetek épülete több cégnek és társulásnak is otthont adott. Később a nagytermet különféle rendezvények, hazai és külföldi popsztárok, kórusok, együttesek, például a Lúčnica vagy a Technik koncertjeire használták. Az utóbbi időben választások előtti rendezvényekre is. És 26 évig a Radosini Naiv Színháznak is az otthona volt az Istropolis, amely 2015-ben költözött ki az épületből a nem megfelelő klíma és fűtés miatt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.