2020. március 8., 10:47

Mi lesz a sorsa a kecsői kisiskolának?

Az elmúlt évek bőséges gyermekáldásának köszönhetően néhány éven belül tíz fölé emelkedhet a létszám a kecsői kisiskolában, ismét fenntarthatóvá téve az iskolát. Az addig tartó időszakot azonban át kell vészelni. Egy magyarországi egyesület adománygyűjtésének köszönhetően ehhez egy lépéssel közelebb kerültek.

Fotó: Fábián Gergő

A 370 lakost számláló gömöri kisközség festői szépségű környezetben, a szlovák–magyar határ közvetlen közelében fekszik. A falunak magyar tanítási nyelvű óvodája és alsó tagozatos iskolája van, előbbit öt, utóbbit már csak négy gyermek látogatja. A két intézmény egy tető alatt, egy magyarországi állami támogatásból felújított épületben működik. A normatív támogatás, amelyet nem ilyen kis települési iskolákra szabtak, nem elég a fenntartásra.

A kecsői önkormányzatnak évi több mint tízezer euró kiadást jelent az intézmény fenntartása, amit Lőrincz Gyula polgármester szerint az önkormányzat nem engedhet meg magának.

Magyarán: önerőből nem tudja megtartani az iskolát. Bizakodásra ad okot, hogy az utóbbi három-négy évben megnövekedett a születések száma, s akadt olyan év, amikor nyolc újszülött érkezett a faluba. Az iskola szempontjából ez bizakodásra ad okot, de mi lesz addig, amíg ezek a nebulók elérik az iskoláskort? Ez komoly kihívás elé állítja az önkormányzatot, amelynek még a pedagógus bérének a kifizetése is gondot okoz.

A segítség Magyarországról érkezett, a budapesti székhelyű Magyar Patrióták Közösségétől,

amely a nemzeti összetartozás programja keretében olyan határon túli magyar kezdeményezéseket támogat, amelyek elősegítik a helyi közösségek gyarapodását és a szülőföldön való boldogulást. A szervezet a kecsői iskola megsegítésére adománygyűjtést indított, és tavaly decemberben jótékonysági gálát szervezett, amelyen Pál István „Szalonna” és Bandája adott koncertet.

Az összegyűlt összeg egy részét, 1,7 millió forintot már megkapta a község,

az erről szóló megállapodást nemrég írta alá Kecső polgármestere és Hetzmann Róbert, a Magyar Patrióták Közösségének elnöke. Utóbbi úgy fogalmazott, a szervezet ebben az egy-két szűk esztendőben adományokkal szeretné biztosítani az iskola megmaradását, hogy a kecsői gyermekek magyar nyelven tudják folytatni a tanulmányaikat.

Megmaradni magyarnak!

Kovács Erzsébet, az iskola tanára hangsúlyozta, hogy nemcsak az anyagi segítséget értékelik nagyra, hanem az erkölcsi támogatásért is nagyon hálásak. Ezt a budapesti gálaesten is próbálták kifejezésre juttatni, ahol a gyerekek felléptek egy kis kultúrműsorral, amiben kiemelték a hazaszeretetet, a szülőföldünkhöz való ragaszkodást, és azt, hogy magyarok vagyunk, próbálunk megmaradni minden körülmények között magyarnak.

Lőricz Gyula polgármester lapunknak elmondta,

semmi esetre sem szeretnék, ha megszűnne az iskola, hiszen az újbóli megnyitására szinte semmi esély nem lenne,

illetve ezalatt valószínűleg az óvoda is hasonló sorsra jutna. Ezt mindenképp el akarják kerülni. A gyermekek számának növekedése biztató, így két év múlva már lesz elég diák az iskolában, hogy az a fejkvótából, illetve a község részéről vállalható mértékű hozzájárulással működhessen.

A szülők részéről ráadásul igény mutatkozik arra, hogy a jelenleg félnapos óvodát egész napossá alakítsák.

A polgármester megjegyzi, elbeszélget a szülőkkel, tényleg ide íratják-e a gyermekeiket, mert a bővítéshez komolyabb beruházásra van szükség. Egy további pedagógusra is szükség lesz, de az épületet is bővíteni kell, s ez nem megy egyik napról a másikra. Reményei szerint a kicsik a helyi iskolában kezdenék meg a tanulmányaikat, amelynek fennmaradása így a következő 10-12 évre biztosítva lenne. A bővítéshez szükséges forrásokat elő lehetne teremteni, ehhez viszont szükség lesz arra, hogy a szülők kinyilvánítsák a szándékukat.

Az iskolára visszatérve rámutatott,

az adománygyűjtés még nem zárult le, március végéig folytatódik. Aki szeretne hozzájárulni az intézmény megtartásához, a szükséges adatokat a Magyar Patrióták Közössége honlapján találhatja meg.

A polgármester szerint a magyar iskola a szüleinktől, nagyszüleinktől örökölt anyanyelvünk, kultúránk megtartásának az eszköze, amely az asszimiláció megelőzéséhez is hozzájárul, a gyerekek nem kallódnak el.

– A magyarságunk megőrzéséről nem csak beszélnünk kell, de tennünk is érte. Küzdenünk kell azért a két gyermekért, akik jövőre ide járnának, és  azokért is, akik később követik őket. A küzdelemnek pedig van értelme, mert van utánpótlás.

Szlovák propaganda

Ha belegondolunk,

elég szomorú képet fest a szlovák oktatásügy helyzetéről, hogy magyar iskoláink és óvodáink fenntartására, felújítására, megmentésére és megtartására magyarországi támogatásra vagyunk kénytelenek hagyatkozni,

legyen szó akár a kormány, akár a civil szervezetek, egyesületek részéről megnyilvánuló segítségről. Eközben a szlovák pártok szerint átlagon felüli kisebbségi jogokkal rendelkezünk, van kvázi megvalósult kulturális autonómiánk, épülnek és megújulnak az óvodáink, iskoláink. Az utóbbi részben igaz, csakhogy a források ehhez a határ másik oldaláról érkeznek.

Az írás megjelent a Magyar7 2020/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.