2021. december 18., 19:44

Megújult a krasznahorkai várkápolna oltárképe, a Fekete Madonna

A múlt hét folyamán szétszerelték és elszállították a krasznahorkai várból azt a toronydarut, amely 2012 óta magasodott egyik, ha nem a legszebb várunk fölé. A tűzvész óta a gyűjteményt is folyamatosan restaurálják, s ennek egyik eredményeként megújult a várkápolna oltárképe, a krasznahorkai Fekete Madonna, amelyet december elejétől egy lőcsei kiállításon tekinthet meg a közönség.

krasznahorka
Elszállítják a darut
Fotó: Fábián Gergely

Máté Tímea, a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeum igazgatójának tájékoztatása szerint a tetőszerkezet építése mellett a darut a felújítás előkészítő munkálatai során is használták, főleg a felső vár és az ötödik várudvar tűzvészben megsérült nehéz elemeinek eltávolításakor, illetve építőanyagot juttattak vele a várba. 

Emellett a daru segítségével mozdítottak el nagyméretű kiállítási tárgyakat, kőelemeket, a budapesti Széchenyi lánchíd öntöttvas elemét, amely az Andrássyak dernői vasgyárában készült, vagy II. Miksa császár ágyúját, amelyet a 20. század második felében lezajlott átépítés során a vár kapuja előtti talapzatra helyeztek.

– Örülünk, hogy a daru végleg eltűnt a krasznahorkai várból. A tetőcsere után hosszabb ideig nem volt használatban, ami érthető kritikát váltott ki a közvélemény és a sajtó részéről. Az említett szünetet számtalan probléma okozta, például a krasznahorkai vár és közvetlen környezete komplex felújításának metodikájában bekövetkezett változás, a Krasznahorkaváralja községgel való nehézkes kommunikáció miatti csúszások, a bonyolult engedélyeztetési folyamat, valamint a kulturális minisztériumban végbement változások, a tervezett munkálatok ütemtervének módosítása – magyarázta Máté Tímea.

Ismét látható a Fekete Madonna

A Szlovák Nemzeti Múzeum az idén novemberben írt ki egy több mint 19,5 millió eurós versenypályázatot a vár komplex felújítására és közvetlen környezetének revitalizációjára. Nemrég elbontották a vár alatti büféket, helyet adva a megújuló parkolónak. A tűzvész óta egy másik, a közönség számára – egyelőre – nem is annyira látványos, de fontos munka is folyik. Restaurátorok megvizsgálják, konzerválják, és szükség esetén felújítják a vár több mint négyezer darabos gyűjteményének minden egyes darabját. A tervek szerint a felújított várban csak restaurált, szakszerű kezelésen átesett kiállítási tárgyak lesznek majd láthatók. Ezek közé tartozik a vár barokk és klasszicista kápolnájának oltárképe, a krasznahorkai Fekete Madonna.

Fekete Madonna
Fotó:  Vlado Eliáš

Egy olajfestményről van szó, amelyet fém-, féldrágakő- és zománcdíszek ékesítenek, s egy díszes, üveggel ellátott fakeretben található. A kép a tűzvészt sértetlenül vészelte át, de mint kiderült, korábban hosszú évekig állt a helyén érintetlenül, szakemberek nem foglalkoztak vele. A tűzvész után a múzeum raktárába került, majd 2020 novemberében megkezdődött a felújítása. Az ehhez szükséges pénz egy részét a The Race akadályfutó verseny szervezői teremtették elő úgy, hogy a nevezési díjak tíz százalékát adományozták a vár, illetve a gyűjtemény felújítására.

Amikor a múzeum szakemberei a képet darabjaira szedték, a fém díszek hátsó részén rábukkantak Szilassy János (1707–1782) lőcsei ötvös kézjegyére és az 1743-as évszámra. A felújítást követően a krasznahorkai Fekete Madonnát először a Lőcsei Múzeum In Nomine Civitatis Leutscha című kiállításán láthatja a közönség. A képet december elején szállították át Lőcsére. A tárlat a város 15–19. századi neves személyiségeinek állít emléket, s 2022 márciusáig tekinthető meg.

Neves mester munkája

A feltehetően rozsnyói származású Szilassy János a barokk-rokokó ötvösség egyik legjelentősebb alakja. 1728-ban feleségül vette Andreas Reuther lőcsei ötvös lányát, egy évvel később a lőcsei ötvöscéh tagja lett, majd 1747-től céhmestere. Neki köszönhetően terjedtek el az akkori Magyarországon a „tűzben pikturált”, égetett színes zománcképek. Száznál több jelzett műve maradt fenn, ezek csaknem mindegyike liturgikus ötvösmű, illetve templomi felszerelési tárgy.

A betléri gyűjteményben található Szilassy egy másik alkotása is, a fiatal Mária Terézia portréja. Az ötvös Serédy Zsófia idősebb fiának, Andrássy Ferencnek dolgozott, aki feleségével, Keresztes Katalinnal 1739 -ben tért vissza a krasznahorkai várba, amely ezután ismét méltó nemesi udvarrá vált, gazdag kulturális élettel.

Krasznahorka
Fotó:  Fábián Gergely

Ferenc művészi alkotásokkal vette körül magát és igyekezett megerősíteni Szűz Mária kultuszát. Az ő megrendelésére készült Szilassy egy további munkája, a krasznahorkai várat ábrázoló asztali szökőkút, a mester kevés fennmaradt világi alkotásainak egyike. Ezt később Andrássy Manó budapesti palotájába vitte, s ma a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményének értékes darabja.

– A zománccal ékesített asztali dísz egyúttal a krasznahorkai vár egyik legrégibb, s egyetlen korabeli háromdimenziós ábrázolása. Nemes másolatát a krasznahorkai vár új kiállításának keretében tervezzük bemutatni – mondta Máté Tímea.

Megjelent a Magyar7 2021/50.számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.