2018. május 21., 19:30

Megtört a jég Besztercebánya megyében?

Besztercebánya megyéről évekig a stagnálás és az egy helyben topogás, illetve az egykori megyefőnök zűrös ügyei kapcsán szóltak a sajtóhírek. Most azonban fordult a kocka, ami a déli járások számára is javulást eredményezhet.

Besztercebánya megye
Galéria
+4 kép a galériában

Hosszas tárgyalások és előkészítési folyamatok után végre megalakulhat a Régiófejlesztési Ügynökség, amely a déli járások helyzetének előmozdítását és fellendítését tűzte zászlajára. A nonprofit szervezet alapítólevelét és cselekvési tervét legutóbbi ülésükön már meg is szavazták a megyei képviselők.

Ján Lunter jelenlegi megyeelnöknek a választási programjában szerepelt egy olyan irányú szándék, miszerint valamit kezdeni kell a régiófejlesztéssel megyei szinten. Javaslatai nyilván nem voltak légből kapottak, mert kezdeményezését szinte a teljes politikai spektrum támogatta.

A Régiófejlesztési Ügynökség létrehozásáról szóló elképzeléseket legutóbbi, április 26-i ülésükön tárgyalták meg a Besztercebányai Megyei Önkormányzat képviselői. A tervezetet a megyeelnök fia, Ondrej Lunter (független), valamint Juhász Péter (MKP) és Branislav Hámorník (SMER-SD) képviselő terjesztette be, a testület pedig elsöprő többséggel megszavazta.

A tizenkét tagú új szervezetben a Magyar Közösség Pártja is képviselve lesz: Cziprusz Zoltán az igazgatótanácsban, Jámbor László pedig a felügyelőtanácsban kapott helyet. A szervezet igazgatói posztját a fiatal Matúš Hollý tölti be. Csúsz Péter (MKP) pedig a megyeelnök legkevésbé fejlett régiókért és nemzetközi együttműködésért felelő megbízottja lett.

A szervezet feladata és működése

Csúsz Péter elmondta, hogy a Régiófejlesztési Ügynökség nonprofit szervezet már bejegyzés alatt áll, vagyis kiment a kérvény az illetékes kerületi főosztályra, hogy regisztrálják be. "Ez várhatóan a napokban lezáródik, és megkapjuk a működési engedélyhez szükséges regisztrációs számot, amit be kell jelenteni az adóhivatalban" –  részletezte az MKP képviselője.

Az ügynökség támogatásként egy szép indulótőkét kapott, ami évi 1,7 millió eurót, azaz a megyei költségvetés 1%-át teszi ki. Ebből tervezik fedezni a működéséhez szükséges költségeket, valamint az alkalmazottak, asszisztensek bérét. Maga a szervezet pályázhat is, az ehhez szükséges önrészt szintén tartalmazza a keretösszeg, de ezen kívül további pályazatokból elnyert pénzekből is gazdálkodnának a tervek szerint.

A Régiófejlesztési Ügynökség fő célja a besztercebányai régió felzárkóztatása, különös tekintettel a déli járásokra (Nagykürtös, Losonc, Poltár, Rimaszombat, Nagyrőce). Feladatkörébe tartozna, hogy az eddig elhanyagolt projektírást (ami Kotleba idejében igencsak aluldimenzionált volt) felkarolja.

További célkitűzése a nemzetközi kapcsolatok javítása, elsősorban Magyarország felé. Ennek lehet vonzata az Ipoly-hidak kérdése, a határátkelők számának növelése, valamint a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, például az autóbusz-közlekedés és az összeköttetések javítása.

"Megpróbáltuk lekoppintani azt a modellt, amely több megyében már évek óta működik. Célunk, hogy tudjuk segíteni a régiót, a civil szervezeteket, önkormányzatokat, hogy fellendítsük a turizmust. Azok a kisvállalkozók, akik az idegenforgalomban tevékenykednek, nemigen jutnak támogatáshoz. Megpróbálunk ezen is változtatni" – mondta Jámbor László megyei képviselő a Nagykürtösi járásból.

"Ezek az elképzelések benne voltak a megye vezetőségének, a Lunter-csapatnak  a választási programjában is, mi pedig támogattuk a választásokon Luntert Kotleba ellenében" – tette hozzá Jámbor.

Marián Kotleba öröksége

Besztercebánya megye ugyanakkor még mindig nehéz helyzetben van az előző megyefőnök, Marián Kotleba lépései miatt. A szélsőséges nézeteiről ismert Kotleba megsértette a foglalkoztatási törvényt, mivel feketén adott munkát több alkalmazottnak, ezért a megye büntetésben részesült, és nem volt jogosult az uniós alapok merítésére, nem pályázhatott ezekért a forrásokért.

Juhász Péter, az MKP megyei frakcióvezetője emlékeztetett, hogy már hosszú ideje nem jönnek meg bizonyos EU-s pénzek Besztercebánya megyébe, s ez a kiesés eddig több tízmilliós veszteséget okozott. Jámbor László szerint van ígéret a kormány részéről, hogy megpróbálják kiharcolni a büntetés eltörlését az uniós szerveknél, hisz erről a jelenlegi megyevezetés nem tehet.

Kihelyezett iroda létesül Rimaszombatban

Az ügynökség tervei között szerepel egy rimaszombati kihelyezett iroda létrehozása, amelynek vezetője Csúsz Péter. Az iroda már meg is kezdte a tevékenységét. "Jelenleg ott tartunk, hogy irodát kell találnunk, és bérleti szerződést kell kötnünk a tulajdonossal. Eredetileg az volt a szándék, hogy keresünk egy olyan üres irodahelyiséget, ami a megyéé, ám mivel ilyet nem találtunk, a református egyháztól fogjuk bérelni. A jövőben ez lenne az elnöki megbízott kihelyezett székhelye, valamint a régió képviselőinek találkozóhelye."

Csúsz Pétertől azt is megtudtuk, hogy az iroda megnyitása június elején várható. A munka ettől függetlenül már folyik. "Az iroda belső munkáját is meg kell határozni, átláthatóvá tenni a rendszert, a feladatköröket elosztani. Nem azért jött létre az ügynökség, hogy szórja a pénzt, hanem azért, hogy elkezdődjön az érdemi munka. Lehet, hogy sikerről csak 2-3 év múlva tudunk beszámolni, de már most dolgozni kell érte. Munka és tennivaló pedig lesz."

(Cikkünk a Magyar7 e heti számában jelent meg.)

Besztercebánya megye
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.